Çoklu Sorgu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
antalyali
Üye

Çoklu Sorgu

Mesaj gönderen antalyali »

kullandığım forumda combobox içerisinde sorgulama kriterini belirliyorum ve edit1 de örneğin okulun sınıfını yazınca mesela 1 A sınıfı diye yazınca 1 A sınıfı içerisinde bulunan öğrenciler kalacak edit2 veya yardımcı olacağınız bir nesne ile kırmızı yazınca 1 A sınıfındaki kırmızı elbiseli çocukları sorgulama sonucu olarak gösterebileceğim bir komutta yardımcı olursanız sevinirim
database olarak firebird kullanıyorum
şimdiden Allah razı olsun
şu kodu edit 1 için kullandım

Kod: Tümünü seç

var
I:integer;
A:string;
begin
I:=combobox1.ItemIndex;
// Sınıflar
if I=0 then
Begin
A:=Edit1.Text;
IBQUERY1.SQL.CLEAR;
IBQUERY1.SQL.Add('select * FROM OLAYKAYDI WHERE UPPER(SINIFLAR) CONTAINING UPPER('+#39+A+#39+')');
IBQUERY1.Active:=TRUE;
end;
Ülkemizin geleceği için Genç beyinlerin devamlı öğrenmesi ve uygulama yapması gereklidir Bu da önce ilgi sonra bilgi paylaşımıyla olur.
serkan
Üye

Re: Çoklu Sorgu

Mesaj gönderen serkan »

Kod: Tümünü seç

IBdataset1.close;
IBDataset1.selectsql.clear;
IBDataset1.Selectsql.add('SELECT * FROM TABLOADI WHERE ID IS NOT NULL');
if combobox1.text<>'' Then IBDataset1.selectsql.add('AND SINIFI='''+Combobox1.Text+'''');
if Edit1.text <>'' then IBDataset1.Selectsql.add('AND ELBISERENGI='''+Edit1.Text+''''); 
IBDataset1.Open;
antalyali
Üye

Re: Çoklu Sorgu

Mesaj gönderen antalyali »

serkan kardeş komutun için teşekkürler ama ben yine beceremedim sebebi benim istediğim combobox içerisinde sınıflar seçili iken text1 de sınıfı yazınca bulacağım ve text 2 de veya tekrarında text1 içerisinde kırmızı yazınca bütün sınıflar değilde text1 içerisinde ilk önce bulduğum sınıftaki kırmızılar kalacak yani edit1 de 2- A sınıfı bulduysam edit 2 yada yine edit 1 içerisine kırmızı yazınca sadece 2 A sınıfındaki kırmızılar kalacak ancak benim yaptığımda datada ne kadar kırmızı varsa o çıkıyor yada bütün sınıflar aktif oluyor
Ülkemizin geleceği için Genç beyinlerin devamlı öğrenmesi ve uygulama yapması gereklidir Bu da önce ilgi sonra bilgi paylaşımıyla olur.