Field 'ID' must have a value

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
lavi34
Üye

Field 'ID' must have a value

Mesaj gönderen lavi34 »

butona bastığımda fatura tablosuna kaıt yaparken aynı zamanda hesap tablosunada kayıt yapmak istediğimde Field 'ID' must have a value hatası alıyorum.sebebei ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: Field 'ID' must have a value

Mesaj gönderen mussimsek »

ID alanına değer vermediğiniz ve bu alan not null olduğu için oluyordur. ID alanına uygun değeri kodla veya generator ile atayın düzelir.

Kolay gelsin.
cvheneburi
Üye

Mesaj gönderen cvheneburi »

konu baya eski fakat aynı sorunla bende karşılaştım ıd alanı otomatik sayı. notnull alanını kaldırdım fakat yine aynı hatayı almaya devam ediyorum ne yapabilirim?
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

cvheneburi yazdı:konu baya eski fakat aynı sorunla bende karşılaştım ıd alanı otomatik sayı. notnull alanını kaldırdım fakat yine aynı hatayı almaya devam ediyorum ne yapabilirim?
Kullandığınız Query gibi Delphi tarafındaki componente alanları eklemişseniz, sıkıntı devam eder.

Yaptığınız yöntem yanlış. En güzeli bu alanı tekrar not null yapın ve otomatik artacak (autoinc) şekilde ayarlayın.

Yok ben yanlışta olsa yöntemimle devam ediyim diyorsanız, Delphi tarafındaki componentte alanları silip, tekrar ekleyin.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen White Rose »

s.a.
Kullandığınız dataset yada query de ki Alanın Required özelliğini false yapın.
hsngoktas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hsngoktas »

datasetin onewrecord olayında ID alanına olması gereken değeri atayınız.
makif42
Üye

Mesaj gönderen makif42 »

mussimsek yazdı:
cvheneburi yazdı:konu baya eski fakat aynı sorunla bende karşılaştım ıd alanı otomatik sayı. notnull alanını kaldırdım fakat yine aynı hatayı almaya devam ediyorum ne yapabilirim?
Kullandığınız Query gibi Delphi tarafındaki componente alanları eklemişseniz, sıkıntı devam eder.

Yaptığınız yöntem yanlış. En güzeli bu alanı tekrar not null yapın ve otomatik artacak (autoinc) şekilde ayarlayın.

Yok ben yanlışta olsa yöntemimle devam ediyim diyorsanız, Delphi tarafındaki componentte alanları silip, tekrar ekleyin.

Kolay gelsin.
acces ten sql servera convert edip host atmıştım. query malzemelerinin active propertisini false-true yaptım gridde görünce tamamdır dedim ama field editorden de bi silip yenilemek gerekiyormuş.
sayenizde bu sorunu çözdük. teşekkürler.