sqlite db sini delpiye embed

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
danaci
Üye

sqlite db sini delpiye embed

Mesaj gönderen danaci »

arkadaşlar formda aradım ancak diğer türlü dosyaların delphide yapılan uygulama exesine gömme çözümleri anlatılmış.
Ancak benim sorunum sqlite db sinin(örneğin personel.db) delphide yaptığım bir exe içine nasıl gömüleceği. Konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.
iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Re: sqlite db sini delpiye embed

Mesaj gönderen sabanakman »

Tamam işte, o diğer türlü dosyalar nasıl gömülüyorsa aynen o şekilde gömersin. Sonuçta dosya dosyadır.
Şaban Şahin AKMAN

Mesaj gönderen danaci »

şaban kardeş diğer dosyalar gibi gömmek çözümün bir parçası. Asıl önemli olan delphi içinde onu nasıl kullanacağım. Gömmeden önceki komutlarla kullanmam mümkün olacakmı. Bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim.
iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Kastedilen olayı tam olarak anlayamadım. .exe içindeki .db dosyası çıkartılıp mı kullanılacak yoksa .exenin içindehi halinde mi değişiklik yapılacak?
Şaban Şahin AKMAN

Mesaj gönderen danaci »

delphi exesi içine örneğin test.sdb yi gömüp, bu db ile normal veri olaylarını yapmak istiyorum.Kullanıcı veri girecek,silecek,güncelleme yapacak.
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

danaci yazdı:delphi exesi içine örneğin test.sdb yi gömüp, bu db ile normal veri olaylarını yapmak istiyorum.Kullanıcı veri girecek,silecek,güncelleme yapacak.
o zaman ben daha basit bir yol önereyim. exe dosyaların sonuçta belli bir header ı belli birde dosya uzunlugu. kendi programında dosya buyuklugunu bir yere ata. program başladığında exe dosyadan o büyüklükten geri kalanını keseip kaydederek dosyasını oluştur. ve kullan . işin bitincede yeni dosyayı exe ye tekrar ekle. ama işin mantığını sorarsan. exeye veri ekleme yani bu işlem pek mantıklı değil. herşeyden nce program yarıda kırılabilir. kullanacağın yötem farklı olsada bu sorunları da gözönüne almalısın.
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
mehmetcan
Üye

Mesaj gönderen mehmetcan »

Exeye genelde resim,ses, yazi gibi sabit bilgiler eklenebilir, ama böyle arada güncelleneek, eklenecek çıkarılacak bilginin eklenmesi anlamsızdır. Öncelikle işletim sistemi exe çalışırken dosyayi kilitler, kilitlenmiş bir dosya üzerinde de işlem yapamazsın, ayrıca virus programları exe dosyasına böylesi müdahalelere de uyarı vereceklerdir.