Alfabetik sıralama

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
baloglurecep
Üye
İletişim:

Alfabetik sıralama

Mesaj gönderen baloglurecep »

arkadaşlar herkese selam ve saygılar diliyorum. Belki başlığa bakıp gülebilirsiniz. Ana formumda müşteri db girdler var. ona bağlı da arama filitreleme yapıyorum. db giridinde başlıklarına bağlı sıralama yaptırıyorum. birde alfabenin tüm harflerini içeren a dan z ye birer boton koyarak harflere göre sıralama yaptırıyrum. ancak a ya tıkladığımda ilk harfi a ile başlayanlar geliyor. ama ikinci harf z oluyor d oluyor. ben istiyorumki a dan sonraki kısımlarda alfabetik sıralansın. sanırım anlatabildim.

herkese cevaplaı için teşekkürler
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Alfabetik sıralama

Mesaj gönderen mkysoft »

SQL sorgularınıza order by parametresi ekleyebilirsiniz.
shadowmann
Üye

Re: Alfabetik sıralama

Mesaj gönderen shadowmann »

A dan Z ye kadar butonu tek tek koymuyorsundur herhalde. :) Tabbed notebook kullanın. Bir de sql ile bu tabbet notebookun seçili sekmenin captionına göre sorguyu çalıştırın.
Her zaman bir vâmuk-i azra olur alem bu ya,
Nev-be-nev efsaneler peydâ olur alem bu ya,
Kabz u bast kıl tefekkür aleminde ey gönül,
Vakt-i sermânın sonu, vakt-i germân olur alem bu ya...
baloglurecep
Üye
İletişim:

kodlarım bu

Mesaj gönderen baloglurecep »

with dm.musteri_Query do
begin
Close;
SelectSQL.Clear;
SelectSQL.Add('select * from musteriler where gizle=0 and adi_soyadi like '+QuotedStr((SENDER AS TbsSkinSpeedButton).Caption+'%'));
if bsSkinCheckRadioBox1.Checked then
SelectSQL.Add('AND ID IN (SELECT MUSTERI_ID FROM BAKIYELER WHERE (bakiyeler.satis+bakiyeler.taksitlisatis - bakiyeler.odemeler - bakiyeler.odemeler_taksit)<>0)');
Active:=true;
end;
ALT_BILGILER;

alt bilgilerde arkadaşlar o müşterinin (seçili ) bakiye bilgileri var. sql komutuna order by eklenmiyor hata veriyor yukardaki kodda. sanırım ne yapmak istediğimi anladınız.