tabcontrol hakkında yardım lütfen

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
beyaztilki
Üye

tabcontrol hakkında yardım lütfen

Mesaj gönderen beyaztilki »

arkadaşlar kolay gelsin. bana yardımcı olursanız sevinirim. elimde bir proje proje geniş kapsamlı olduğu için tabcontrol ile kayıt alınmış listeleri sorgulamak istiyorum. şöyle daha açıklayıcı olacağını düşünüyorum. elimdeki tab kontrol nesnesinin tablarını onun için hazırlanan tabloda kullanıcının tab açmasını sağlıyorum ve form açıldığında tablodan veriyi alarak taba yerleştiriyorum. bunun amacı kullanıya ait bir sorgulama listesi oluşturmak. kendisine ait belirlediği kriteri girecek ve kalıcı olarak buna göre liste oluşturmasını sağlıyacak. bunun için tab controlün tüm olaylarını denedim. ne yaptıysam tüm alanların ismini veriyor bana gerekli olan kısım bir edite seçtiğim tabın captionu nu yazdırmak.bana acaba bunu ne şekilde yapmalıyım.şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
turkerunutmaz
Üye
İletişim:

Re: tabcontrol hakkında yardım lütfen

Mesaj gönderen turkerunutmaz »

tam anlayamadım ama seçili olan tabın caption ı böyle alabilirsin.
showmessage(tabcontrol1.Tabs.Strings[tabcontrol1.Tabindex]);
beyaztilki
Üye

teşekkürler her ne kadar anlatma özürlü olsamda işimi gören bir kod göndermişsin sağolasın.
Kullanıcı avatarı
turkerunutmaz
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen turkerunutmaz »

istediğin bu muydu yani?
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

:bravo:
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
beyaztilki
Üye

aslına bakarsan amacım şuydu. kayıtla ilgili durum alanı oluşturdum. duruma el ile edit'e yazılanları veya combox da olanları seçme şansı tanıdım. ancak çok kullanışlı olmadığı için tab nesnesi kullanmaya karar verdim. kullanıcının tab liste değer girmesi için table nesnesinden faydalandım. tab listesine belirttiğim table bağlanarak oradaki kayıtları listelemesini istedim. bunun amacı kullanıcı durum alanında sarı çizmeli mehmet ağa yazıp buna göre listeme yapmak isterse bunu yapabilmesi. tabi dedim ya anlatma özürlü olduğum için anlatamamış olabilirim.kusuruma bakmayın.