Kimlik Paylaşım Sistemi

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
yusuf
Üye

Re: Kimlik Paylaşım Sistemi

Mesaj gönderen yusuf »

Kullanıcı avatarı
ALUCARD
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ALUCARD »

şimdi arkadaşlar sorumu direkt sorayım.

ben program hazırlıyorum. programı sadece muhtarlar kullanıyor.

şimdi muhtarın bi dediki: " ben tc numarasını yazsam başka bişey yazmasam olurmu"

olur dedim ama nası olacağı kınusunda çok fazla bi fikrim de yok.

tckimlik sitesinde biraz araştırdım. her sorgulama için 1 YKR alıyorlarmış

tamamda buna kim ve nasıl başvuracak. veya başvurmak için taa Ankaraya mı gitmemiz gerekiyor.
bu iş samsunda olmazmı

şifreyi benmi alacağım yoksa kurummu alacak.
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Forumun 365. Üyesi
Hiç Bir Şey İnsan Kadar Yükselemez ve Alçalamaz

Erkan ÇAĞLAR
yusuf
Üye

Mesaj gönderen yusuf »

ALUCARD Hocam http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projel ... ageindex=1 bu adresten bilgi edinebilirsin
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
resmi kurumlar için ücretsiz sorgulama izni veriyorlar ancak kurumla vpn bağlantısı yapılacağı için direk muthara vermezler ancak bu hizmeti alan bir kurumla anlaşılabilir.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
Berdem
Üye

Mesaj gönderen Berdem »

Merhaba,
@Yusuf nvi sanırım elinden geleni yapmış.Açık bir şekilde çalışır örnekleri vermiş.@Muharrem bey programcılık biraz hokus pokus olayı derdi. :lol: Gerçektende öyle siz kimse direk yazılım budur diye vermez .Ona ragmen bu forumun yüzü suyu hürmetine bazen açık kodda alabiliyorsunuz.Nitekim sağlık bakanlığı ilgili verdim.Başka kurumlarla ilgili olanı beni ilgilendirmediği halde baktım.WCF ilgili örnek vermiş.Çalışmasa herhalde bu örneği vermezlerdi.Bu örneği inceledim.Bu konuda çok deneyimli olmasamda bunu delphiye çevirebileceğimi düşünüyorum.Yine aynı topicte ben bu linki http://dn.codegear.com/he/article/36962 Delphide WCF nasıl çalışır diye vermiştim.C# kodları alıp buraya uygulayacaksınız.Ondan sonra ben nasıl iyi bir programcıyım diye çevrenize hava atacaksınız.... :wink:
yusuf
Üye

Mesaj gönderen yusuf »

Berdem hocam ben d7 kullanıyorum artı mükemmel proğramcıyım diye bir iddam yok birde kimseye hava atmak için bişey yapmıyorum
Berdem
Üye

Mesaj gönderen Berdem »

yusuf yazdı:arkadaşlar şöyle bir açıklama var nvi nin sitesinde wsdl de gönderecegim şu açıklamayı bir incelerseniz sevinirim.

Teknoloji
Kimlik Paylaşım Sistemi ' ne aşağıdaki gereksinimleri sağlayan herhangi bir programlama dili ile erişebilir ve geliştirdiğiniz uygulamalara entegre edebilirsiniz.

Kullanmakta olduğunuz programlama dilinin,

Web Servislerini çağırabilme
Web Servis Güvenliği (WS-Security) standartlarını destekleme
özelliklerini sağlaması gerekmektedir.

WS-Security Nedir?
WS-Security, OASIS tarafından geliştirilmiş ve web servislerine güvenlik özellikleri ekleyen bir standarttır (Detaylar için takip ediniz). Eklenen güvenlik özellikleri kullanıcı adı - parola opsiyonlarından gönderilen mesajların şifrelenmesi veya imzalanmasına kadar çeşitlilik göstermektedir. Günümüzde kullanılmakta olan bir çok güncel web servis aracında WS-Security desteği sağlanmaktadır.

WS-Security KPS ' de Nasıl Kullanılmaktadır?
KPS bünyesinde WS-Security ' nin aşağıdaki özellikleri kullanılmaktadır.

UsernameToken
Timestamp
UsernameToken, gönderilen SOAP başlığı içerisinde servise erişim için size verilen kullanıcı adı ve şifrenin taşınmasını sağlayan bölümdür. KPS kapsamında UsernameToken içerisinde kullanıcı adı (Username), Parola (Password), Rastgele Oluşturulmuş Bir Dizi (Nonce) ve Oluşturulma Tarihi (Created) bilgilerinin bulunması zorunludur. Parola, kullanıcı şifresi, nonce ve oluşturulma tarihleri ile hesaplanan dizinin SHA-1 izinin alınarak Base64 ile nitelendirilmesi ile oluşturulmaktadır. Daha detaylı bilgi için takip edebilirsiniz.

Timestamp ise SOAP mesajının oluşturulma ve geçerlilik sürelerini içermektedir. Oluşturulma ve geçerlilik süreleri sunucu tarafında kontrol edilmekte ve geçerliliğini yitirmiş mesajlar işleme alınmamaktadır. Daha detaylı bilgi için takip edebilirsiniz.

WS-Security SOAP Mesaj Örnekleri
KPS üzerinden sunulan IlListesiGetir metoduna ait örnek SOAP mesajları aşağıda örneklenmiştir.

Standart SOAP Mesajı
Klasik bir web servis uygulamasında, benzer bir metodun çağrımı için aşağıdaki gibi hazırlanmış bir SOAP mesajı yeterli olmaktadır (Aşağıdaki XML yapısını bilgisayarınıza indirmek için takip ediniz).

<soapenv:Envelope>
<soapenv:Body>
<ns1:IlListesiGetir/>
</soapenv:Body>
</soapenv:Envelope>
Fakat, üstteki mesajı KPS ' ye gönderdiğinizde "Security requirements are not satisfied because the security header is not present in the incoming message." hatası alınacaktır. Bunun nedeni SOAP mesajı içerisinde gerekli WS-Security bilgilerinin bulunmamasıdır.

KPS için hazırlanan SOAP Mesajı
Yukarıdaki mesaja WS-Security özelliklerinin eklenerek KPS ' den yanıt alınabilmesi için aşağıdaki gibi hazırlanmış bir SOAP mesajı yeterli olacaktır (Aşağıdaki XML yapısını bilgisayarınıza indirmek için takip ediniz).

<soapenv:Envelope>
<soapenv:Header>
<wsse:Security soapenv:mustUnderstand="true">
<wsu:Timestamp wsu:Id="Timestamp-27789929">
<wsu:Created>2008-02-06T14:04:08Z</wsu:Created>
<wsu:Expires>2008-02-06T14:09:08Z</wsu:Expires>
</wsu:Timestamp>
<wsse:UsernameToken wsu:Id="UsernameToken-32278793">
<wsse:Username>KullaniciAdi</wsse:Username>
<wsse:Password Type="http://docs.oasis-open.org/wss/2004/01/ ... e:Password>
<wsse:Nonce>/qmJdpfcepocmQ19ntGmVw==</wsse:Nonce>
<wsu:Created>2008-02-06T14:04:08Z</wsu:Created>
</wsse:UsernameToken>
</wsse:Security>
</soapenv:Header>
<soapenv:Body>
<ns1:IlListesiGetir/>
</soapenv:Body>
</soapenv:Envelope>
WS-Security ' nin uygulanması ile birlikte mesaj içerisindeki wsse:Security bölümü eklenmiş ve yukarıda belirtilen özellikler içerisine dahil edilmiştir. Dikkat edilmesi gereken konu başlıkta geçen tarihlerin UTC zaman dilimine ait olması ve KPS sunucuları ile istemci bilgisayar arasındaki zaman farkının 5 dakikadan daha az olması gerekliliğidir.

Şifre ve Nonce değerlerinin nasıl hesaplandığı ve mesaja nasıl eklenmesi gerektiği ile ilgili bilgiyi yukarıdaki bölümlerde bağlantısı verilmiş dokümanlar vasıtası ile öğrenebilirsiniz.
yusuf yazdı:Berdem hocam ben d7 kullanıyorum artı mükemmel proğramcıyım diye bir iddam yok birde kimseye hava atmak için bişey yapmıyorum
Kullanmakta olduğunuz programlama dilinin,

Web Servislerini çağırabilme

D7 ile bu işi yapamazsınız.Hala ısrar ediyorsanız bu işi yaparsanız mükemmel programcısınız.Ayrıca havanızı kabul ederiz. D7 vs ne kullanıyorsanız beni ilgilendirmez. Bu topic de samimi bir şekilde yardımcı olma denemelerim oldu. Sanırım yeterince anlaşılamadı.Bundan sonra bu topic körler ve sağırlar muhabbeti oldu.

Not:Özelden bana mesaj geçenler oldu. WS-Security delphi de nasıl yapabiliriz diyenler için.İsteyenler kafa yoranlar bu işi yapmışlar bir örnek kodu gönderiyorum.İyi çalışmalar.

Kod: Tümünü seç

procedure TForm1.btnGetBlogContentsClick(Sender: TObject);
var
   WS: TSecureBlog; // the imported web service proxy class
   Token: UsernameToken;
begin
   WS := TSecureBlog.Create;
   Token := UsernameToken.Create('Bob', 'Swart',
     PasswordOption.SendHashed);
   WS.RequestSoapContext.Security.Tokens.Add(Token);
   WS.RequestSoapContext.Security.Elements.Add(Signature.Create(Token));
   // token will remain part of the TSecureBlog instance in WS
   ...
end;
yusuf
Üye

Mesaj gönderen yusuf »

berdem hocam sizin yardımlarınızı asla inkar etmedik gösterimine bakarsanız konunun 1800 gösterim olmuş bu konuyu birçok kişi takip etmekte ve sonuca ulaşmaya çalışmakta konuya sizin gibi hakim kişiler yardımcı olacakki bizler öğreneceğiz delphiturkiyenin amacıda bu oldugunu düşünüyorum bir hatamız olmuşsa af ola
not bu konu genelde tek bu topik te toplanmış yardımlarınızı bekleriz teşekkürler
Kullanıcı avatarı
ALUCARD
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ALUCARD »

Berdem yazdı:D7 ile bu işi yapamazsınız.
bende d7 kullanıyorum :oops:
ve aslında böyle bişey yapmayı düşünüyordum ama demekki olmuyormuş

peki Delphinini hangi versiyonu ile yapabiliriz.
Berdem yazdı:Web Servislerini çağırabilme
D7 de bu özellikler yokmu :Nevil
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Forumun 365. Üyesi
Hiç Bir Şey İnsan Kadar Yükselemez ve Alçalamaz

Erkan ÇAĞLAR
Berdem
Üye

Mesaj gönderen Berdem »

WCF kullanmayı istiyorsan Delphi for .NET sürümmünden birisiyle yapman gerekir diye düşünüyorum. Sanırım WCF net 2.0 sonra geldi.Net 2.0 destekleyen sürümle başlamak daha iyi olur.

Resim Delphi 2007 den sanırım...
Resim
deltas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen deltas »

wsdl ve soap uygulamalarında Delphi 2007 altı sürümlerde bug var. ve sürekli sorun çıkarıyor. Arkadaşım yeni 2007 lisasnsı aldı ve sonunda rahat ettik. Asıl sorun arkadaşlar web services uygulamalarının genelde C# da yazılması (server tarafı). Buda delphide sorunlara neden oluyor. Bu konu ile çalışıyorsanız 2007'ye geçmeniz ŞART.
Delphi 7 ile hiç uğraşmayın. Sorunu çözemezsiniz. Daha önce D7 ile halledemeğim tüm sorunlarımı hafta sonunda D2007 ile bitirdim.
KPS'ye delphi 7 kesinlikle ulaşamıyor.
Nice İnsanlar gördüm üstünde elbise yok;
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok.
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

s.a.
sorunun temeli "yeni teknolojilerin eski uygulamar" ile kullanılmak istenmesi gibime geliyor.
deltas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen deltas »

@aslangeri hocam kesinlikle haklısınız. Şu anda yazılan webservices'lerin server tarafı .net teknolojisi ile hazırlanıyor. daha önce dediğim gibi bu işleri profosyonel olarak yapanlar da C# ile çalışıyorlar ve net 3.0 sürümünü kullanlıyorlar. bunlarda delphide sorunlara neden oluyor. asıl sorunlaran biriside delphinin 3 defa el değiştirmesi ve bu süreçte yeterince güncellemenin yapılmaması oldu. yeni versiyon çıkartığında eski sürümleri unutması. BDS2006 sürümü 2-2,5 yıllık olmasına rağmen günümüz teknolojisine uyumlu hale getirilmemiş. Buda bir çok yazılımcıyı sıkıntıya sokuyor. AHBS,Sağlıknet,KPS gibi e-devlet uygulamalarında çok sorunlar yaşandı ve yaşanıyorda. Şu anda tek tavasiyem (geçen hafta 2007 ile tanıştıktan sonra) kullandığınız delphi sürümünü yükseltmeniz. yanlış bilmiyorsam yakın zamanda 2009 sürümü çıkacak. Bu işi profosyonell yapan web services gibi yeni teknolojilere bağımlı olarak çalışan arkadaşların bu sürüme geçmeleri ieride sıkıntılar yaşamamaları için şart.
Ayrıca şu anda web services'lerin server tarafı ile ilgili bir proje hazılıyorum. D7 onda bile sorun çıkarttı. o yüzden 2006 .net teknoloji ile hazırlamaya başladım. Şu anda çok şükür bir sorun yok. Ama bakalım ileride ne olacak.
Nice İnsanlar gördüm üstünde elbise yok;
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok.
Kullanıcı avatarı
trcop
Üye

Mesaj gönderen trcop »

Sevgili Dostlar

Keşke yazacak birşeyler bulabilsem.
nvi.gov.tr Sitesi kullanıcı adı ve şifre ile işlem yapıyor. ayrıca (IP tanımlaması kullanıyor)

WSDL için

https://kps.nvi.gov.tr/mernis.kps.web.si/kps.asmx 'bu adresten bilgi alabilen var mı?

BU KONULARDA BİLGİ EDİNEN PAYLAŞIRSA SEVİNİRİM...
Yalnız kendini düşünerek dost arayan hizmetçi arıyor demektir.
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

kullanıcı adını ve şifresini bilmediğimiz.
ayrıca ip mizde tanımlı olmadığı için o adresden bilgi alamıyoruz.