Netsis bağlantısı ile firebirde veri aktarımı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
hbulus
Üye
İletişim:

Netsis bağlantısı ile firebirde veri aktarımı

Mesaj gönderen hbulus »

S.a.
Netsis ile bağlantı kuran bir araç kabul programımız vardı. Sql server a yeni bir veritabanı kurup, Netsisten cari bilgileri okuyup araç kabul kaydı yapıyoruz. Rapor modülündede netsisten ilgili araca ait kesilen fatura ve diğer cari hareketleri okutuyoruz. Programımız uzak masaüstü bağlantısı ile kullanılıyor.

Şimdi bu programı firebird veritabanına çevirmek, dolayısıyla locale almak istiyorum. Maksadım uzak masaüstünden kurtulmak. Ancak bunu yapabilmek için netsisteki cari ve fatura bilgilerinin okutulup firebirde aktarılması gerekiyor. Bunu yapabiliyoruz ama, bu bilgilerin her an güncel olması gerekiyor.

İstendiği anda netsis e bağlanıp verileri güncelleştirmem gerekiyor. Nasıl bir mantık önerirsiniz. Aslında olay hem sql server, hem firebird hem de programlamayı ilgilendiriyor. Nereye yazacağıma karar veremedim. Ben de buraya yazdım. :)
Erbab-ı kemâli çekemez nakıs olan, rencide olur Dide-i Huffaş ziyadan....
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

tavsiye etmem...

eğer munkunse vt yi hybrid kullanın. cari netsis diğeri firebird olsun. aksi takdirde tek önerim

saat başı vtyi expor edipo mail atan bir servis yazmanız olur.

bakalım diğerleri ne önerecek.
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Hem duyduğuma göre hibritler az yakıyorlarmış. :twisted: Şaka bir yana bende aynı fikirdeyim :) .
Şaban Şahin AKMAN
İletişim:

Mesaj gönderen hbulus »

eğer munkunse vt yi hybrid kullanın
Kusura bakmayın, "hybrid" nedir?
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Orada tek programla hem SQL'e hem de FireBird'e bağlantı kurup gerekli işlemleri tek programdan yapman öneriliyor ama sanırım verileri başka bir yere taşımanız gerekiyor gibi bir anlam daha çıkardım. Burada uzaktan bir sql server'a bağlantı kurman için sana başka bir önerim olacak. Eğer SQL Server veritabanlarına ağdan erişebiliyorsan ve modeminin açık olan portu da varsa DataSource olarak IP,PORTNO şeklinde bir DATASOURCE parametresiyle uzaktaki verilere direk erişebilirsin. Port numarası , ile mi yoksa : ile mi ayrılması gerektiğini şu anda hatırlayamıyorum ama böyle bir bağlantı ile başka bir ilde bulunan verilere erişmişliğim olmuştu. Bilmem işine yarar mı?

Mesela IP= 88.249.15.183, Port=59 ve Bağlanılcacak VT=master olsun. Bu durumda ConnectionString olarak,
Provider=SQLOLEDB.1;Persist Security Info=False;User ID=sa;Initial Catalog=master;Data Source=88.249.15.183,59
kullanılırsa o makinadaki veritabanını kullanabiliriz.

Eğer online olarak bağlanmak işine yaramayacak ve illaki verileri aktaracağım diyorsan o zaman ClientDataSet kullanılarak yapılabilir. Özellikle DataSetProvider üzerinden bir çok işlem otomatik olarak gerçekleşecektir. Bu durumda dikkat etmen nokta midas.dll dosyasının programının çalıştığı bilgisayarda olması ve kayıtlı olması gerekiyor.
Şaban Şahin AKMAN
İletişim:

Mesaj gönderen hbulus »

Teşekkürler bu yöntem aklıma gelmemişti (zaten bu şekildeki kullanımı da bilmiyordum :) )
Provider=SQLOLEDB.1;Persist Security Info=False;User ID=sa;Initial Catalog=master;Data Source=88.249.15.183,59
kullanılırsa o makinadaki veritabanını kullanabiliriz.
Bu söylediğiniz yöntem zannederim uzak masaüstü bağlantısına gerek bırakmadan direk işimizi halledecek. Şu anda biz programımızı server'a kaydedip uzak masaüstü ile server'a bağlanıp bunu çalıştırıyoruz. O halde söylediğiniz yöntemle diğer makinalara exe yi direk yükleyip çalıştırabiliriz. :idea:
hbulus
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hbulus »

Sabanakman bey, dünden beri uğraşıyorum. Bir türlü bağlantı kuramadım. "Sql server yok veya erişim engellendi" hatası alıyorum. IP adresi ve port numaramda doğru ama nedenini anlamadım. Acaba neden olabilir? tecrübelerinizi bekliyorum..
En son hbulus tarafından 04 Ara 2007 05:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Orada yerel ağdan başka bilgisayardan bilgisayar adı verilerek bağlanılabiliyor mu?

Provider=SQLOLEDB.1;Persist Security Info=False;User ID=sa;Initial Catalog=master;Data Source=ANAMAKINA

Gibisinden. Kullanıcı adı vererek ağdan o bilgisayara bağlanabiliyorsanız o zaman sorun benden tarafta. O zaman bir de port numarasını , yerine : ile ayırarak yazmayı deneyin derim.
Şaban Şahin AKMAN
İletişim:

Mesaj gönderen hbulus »

Evet yerel ağdan bağlanılıyor, ama ben şu anda ip no ile internetten deniyorum. (şu an sizin dediğinizi deneyemiyorum, ama windows ağ komşularından normal bağlantıda makinalar birbirini görüyor)
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

ilgli portu açıp modemden ayar yaptınızmı
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
hbulus
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hbulus »

: 'e çevirince
"Sql server yok veya erişim engellendi"
olan hata mesajını
geçersiz bağlantı
olarak vermeye başladı, herhalde virgül doğru..
hbulus
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hbulus »

s.a.
Bir kaç gündür bu işle uğraşıyorum. Hala bir netice alamadım. İnternette de epey arama yaptım. Sql server 2005 servis pack yüklü olması gerektiğini öğrendim, o da yüklendi. Portumuzda açık. Uzak masaüstü hiçbir problem yok. Arkadaşlardan kullanan kimse yok mu yardım edecek? (server'ın güvenlik duvarını bile kapattım)
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Yerel ağ üzerinden bağlanıp uzaktan bağlanamamak biraz modem ayarlarına işaret ediyor. Uzak masaüstü bağlandığın değeri aynen kullan. Belki de port numarasını yazmana gerek yoktur. Ben de aslında çok fazla bir şey bilmiyorum ama dediğim gibi yukarıdaki biçimde bağlantı yapmışlığım var.
Şaban Şahin AKMAN
İletişim:

Mesaj gönderen hbulus »

O zaman modem ayarlarında kontrol etmem gereken noktalar neler olabilir? Kontrol ettim, port 3389 ve sql server in kullandığı 1433 portlar açık. Bir de modem de problem olsa uzak masaüstü bağlantısı kurulabilr mi acaba? U zak masaüstü bağlandığına göre benim de bağlanabilmem grekmez mi?
Kullanıcı avatarı
loribnaczo54
Üye

Mesaj gönderen loribnaczo54 »

hbulus yazdı:O zaman modem ayarlarında kontrol etmem gereken noktalar neler olabilir? Kontrol ettim, port 3389 ve sql server in kullandığı 1433 portlar açık. Bir de modem de problem olsa uzak masaüstü bağlantısı kurulabilr mi acaba? U zak masaüstü bağlandığına göre benim de bağlanabilmem grekmez mi?
sevgili hbulus aynı problemi bende yaşamıştım. SQL ServisPack3 ü kur düzeliyor... bende internetteki bir asp den benim makinamdaki sql server in bir database ine bağlanmaya çalışmıştım aynı sorunları yaşadım sp3 ü kurunca düzeldi. kolay gelsin...