serversocket-clientsocket, mantık kuramadım :(

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

ID dediğin kaç byte : Server sorusu #01 yani kimsin ise ( protokol senin belirleyeceğin bişeydir ) client cevap #255 derse mesela
bu sana 255 kişilik bir listenin 1 byte olarak cevabıdır. Bunun neresi trafik yapacak ? :wink:

- Ayrıca bildiğin bişey var ki yaz herkes öğrensin (demiştim) ama sen zaten demişsin "SocketHandle" ile demişsin görmedim. Evet bir de her socket'in bağlantı oluşurken bir Handle nosu oluşuyor. Burada konu etmedim çünkü konu bağlantı kurulumu ve protokol belirlemesi
Resim
Resim ....Resim
ulu coder
Üye

Mesaj gönderen ulu coder »

mrmarman yazdı:ID dediğin kaç byte : Server sorusu #01 yani kimsin ise ( protokol senin belirleyeceğin bişeydir ) client cevap #255 derse mesela
bu sana 255 kişilik bir listenin 1 byte olarak cevabıdır. Bunun neresi trafik yapacak ? :wink:

- Ayrıca bildiğin bişey var ki yaz herkes öğrensin.
Öyle bi bilgisayarla karşılaşmıştım ki, tek bi text gönderip alması başlı başına bi trafikti. Socket.RemoteAdress dediğinizde adresini vermezdi, bi garipti. Bu tür bilgisayarların olması ihtimaline karşın, ağı kullanan fonksiyonlardan sadece ve mümkün olduğunca az 'SendText'ile her işi halletmem gerekiyordu. Dün benim başıma geldiyse yarın size de sorun çıkartabilir diye söylüyorum. :)

Direkt çözümümü yazmak istemedim çünkü "yahu ne gerek var, her client'a tekrar sorarım" vb. cevaplar geleceğini tahmin ediyordum. :)

Saat 1 oldu, yarın inşallah konu hakkında ufak bi makale hazırlayacağım...
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

@ulu coder

- Bir dahaki sefere kelime oyunu yapmadan direkt cevap yazarsan boşuna başlık işgal etmeyiz değil mi. Kimseyle yarışmıyoruz veya kimsenin bilgisini sınamıyoruz. Alt metin yazarak "böyle cevap geleceğini biliyordum" demekle olmuyor hocam. :wink:
Resim
Resim ....Resim
ulu coder
Üye

Mesaj gönderen ulu coder »

mrmarman yazdı:@ulu coder

- Bir dahaki sefere kelime oyunu yapmadan direkt cevap yazarsan boşuna başlık işgal etmeyiz değil mi. Kimseyle yarışmıyoruz veya kimsenin bilgisini sınamıyoruz. Alt metin yazarak "böyle cevap geleceğini biliyordum" demekle olmuyor hocam. :wink:
Yazdığım şeyde alınacak bi şey yok.

Ben lank diye kendi çözümümü yazsam kesinlikle gereksiz bilgiler veren eleman konumuna düşecektim, bildiğim şey bu.

Makale üzerinde çalışmaya devam ediyorum, ben bile soruyorum 'yau bu gerekli mi' diye, sonra o sıkıntı geliyor aklıma, devam ediyorum.

Nick'imin iki anlamlı olmasından mıdır, yaşımdan mıdır nedir, bilmiyorum, böyle cevaplar geliyor ve ağzımı açmaya korkuyorum bazen.

Olmuyor hocam böyle..

Söz verdiğim makaleye kadar son yazımdır. Ondan sonra da bi süre ağzımı açmayacam. Verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür diliyorum.