kod ile form oluşturmak

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
nitro
Üye
İletişim:

kod ile form oluşturmak

Mesaj gönderen nitro »

merhabalar
yazdığım programda nokta vuruşlu yazıcıdan bir çıktı almam gerekiyor. Raporlama araçlarında farklı farklı sorunlar, uyumsuzluklar oluyor. o nedenle prom.print ile yazdırmam gerekiyor.
form print olayını döngü içinde kullandığım zaman yazıcı ilk başta güzel yazdırıyor, 2. ve 3. çıktılarda kağıdın hepsini boyuyor. Bunu önlemek için şöyle birşey düşündüm.
Yazdırdığım formun yazdırdıktan sonra yok etsem ve daha sonra yeniden create etsem süper olur.
Kod ile form oluşturmaya baktım ama bana lazım olan zaten hazırladığım bir formu yeiden oluşturmak.
şöyle düşünün: üzerinde design time'da hazırlanmış labeller gridler olan bir formum var, formu program çalışırken yok edip, tekrar oluşturmak istiyorum.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
saygılarımla
Kullanıcı avatarı
balsoft
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen balsoft »

eğer yanlış anlamadıysam benim kullandığım yöntemi söyleyeyim bu tür durumlar için bi form tanımlıyorum üzerine olması gerekenler neyse ekliyorum ve bu formu project > options dab program çalıştığında create ettirmeden available olarak bırakıyorum kullanmak istediğim yerde de

application.CreateForm(Tform,form);
form.showmodal;

gibi bir yazımla create ettiriyorum dolayısıyla form oluşturulmuş ve gösterilmiş oluyor available yapıda olduğu içinde kapattığımda direk destroy oluyor ve tekrar create edebiliyorum gerekn yerde umarım yardımcı olur.
kolay gelsin
Bilgini saklamaki daha fazla öğrenebilesin...
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Bir formu tasarladığınız zaman bu tasarım .exe (.dfm biçiminde) içerisinde kayıtlı olarak tutulur ve TForm sınıfı da bu kayıtlı tasarımı okuyarak formu ve üzerindeki bileşenleri tasarladığınız şekilde oluşturur. Yani Form1:=TForm1.Create(Application); kodu ile Application.CreateForm(TForm1,Form1); kodu aynı şekilde .exe'de kayıtlı olan form tasarımınıza göre formları oluşturacaktır. Sizin tasarımlarınız konusunda kaygılanmanıza gerek yoktur.

Daha fazla açıklama için:
viewtopic.php?t=18415
Makalenin özellikle son 2 paragrafı bu konuya değiniyor.
Şaban Şahin AKMAN