www.web.com/islem.php dosyasına veri post etmek icin öneri?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
huseyinkucuk
Üye
İletişim:

www.web.com/islem.php dosyasına veri post etmek icin öneri?

Mesaj gönderen huseyinkucuk »

Arkadaşlar merhaba...
Şöyle bir problemim var...
internet üzerinde bulunan farklı şehirlerdeki 5 veya 6 bilgisayardan veri girilecek ve girilen veriler sonucunda raporlar alınacak... Firebird destekleyen hosting aradım, natro diye geçiyodu, bugün aradım, "desteklemiyoruz" dediler... .net kullanmayı düşündüm, onu da öğrenmem şimdilik imkansız (ileride inşallah), MySQL'e de dışarıya port açmamış serverler, direk olarak bağlanamıyorum...
Aklıma şöyle bişey geldi; ben web üzerinde php dosyaları yapsam, örneğin islem.php, delphiden de bu dosyaya veri post edip ordan gelen html dosyalarından da gelen verileri ayıklayarak programda göstersem... Nasıl olur? Bu kullanılan bir teknik midir? Ve de bunu kullanmak için delphide (OLE ile yaratılan explorer vb. haricinde) ne kullanabilirim?
Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim...
Herkese iyi çalışmalar...
29.04.2005 tarihi itibariyle Delphi öğrenmeye başlayan yeni bir kullanıcı sayılabilirim.
Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

:ara xml web servisleri
Resim

..::|YeşilMavi|::..
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

lazio yazdı::ara xml web servisleri
+1
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

@huseyinkucuk yazdı:Aklıma şöyle bişey geldi; ben web üzerinde php dosyaları yapsam, örneğin islem.php, delphiden de bu dosyaya veri post edip ordan gelen html dosyalarından da gelen verileri ayıklayarak programda göstersem... Nasıl olur? Bu kullanılan bir teknik midir? Ve de bunu kullanmak için delphide (OLE ile yaratılan explorer vb. haricinde) ne kullanabilirim?
Cevap : Evet mümkün... :o TIdHttp veya TWebBrowser ile kullanabilirsin.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
huseyinkucuk
Üye
İletişim:

@lazio, @aslangeri ve @mrmarman arkadaşlar... İlginiz için teşekkür ederim...
@lazio ve @aslangeri'nin cevapları beni "xml" nin nasıl birşey olduğunu öğrenmeye itti :). @mrmarman'ın cevabı da çaresiz olmadığım hissine kapılmamı sağladı...
Bu XML anladığım kadarıyla veri tabanının yaptığı işi de yapıyor, hem veri tabanı hem de html işini görüyor (XSL ve DTD uzantılı iki dosyanın desteğiyle).
Şimdi Web üzerine koyduğum bir XML dosyasına ("veri tabanına" mı demeliydim?) serverden herhangi bir port açtırmadan, normal html dosyalarını açar gibi bağlanabilir ve üzerinde değişiklik yapabilir miyim? Normal veri tabanları gibi birden çok kullanıcı aynı anda bağlanabilir mi? İlişkisel tablolar, storedproc ve trigger tarzı şeyler yapılabiliniyor mu onlarla da? Bu konuda önerebileceğiniz kitap veya web üzerinde (tükçe olmak üzere) bir döküman bulunur mu acaba? yazdığım dosya.xml dosyasını bilgisayarda denemek için herhangi bir yazılım kurmam gerekiyor mu (php yazılım gibi yani), yoksa direk olarak explorer yapıyo mu bu işi?

(ayrıca @mrmarman'ın nasıl yapabileceğimi söylediği metod kötü bir metod mu, veri gönderirken - alırken sakata gelir miyiz acaba (idhttp ile) )

Arkadaşlar, ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim... Kolay gelsin hepinize...
29.04.2005 tarihi itibariyle Delphi öğrenmeye başlayan yeni bir kullanıcı sayılabilirim.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Birisi mesaj yazmış hemen ardından da silmiş sanırım, mailime forum uyarı mesajı geldi ama başlığa ilişkin bişey yok..

-
@huseyinkucuk yazdı:(ayrıca @mrmarman'ın nasıl yapabileceğimi söylediği metod kötü bir metod mu, veri gönderirken - alırken sakata gelir miyiz acaba (idhttp ile) )
.. şeklindeki sorunun cevabını benden başka birisi versin çünkü bana iletilmemiş bir soru diye bekledim cevap çıkmadı.

- "Sakata gelir miyiz?" şeklindeki sorun göreceli bir sorudur. WebBrowser ile yaptığın sorgular eğer GET method ile adres satırından yapılırsa EXPLORER history'de tutulur. POST method ile yaparsan tutulmaz vb. cevaplar verilebilir.

- Eğer soru gizli statüsünde özlük bilgileri vb. olduğundan "izlenir mi ? " şeklinde ise, rahatlıkla izlenir. Ama kullandığın teknik ne olursa olsun (XML, HTTP, FTP, TCP) web'e gönderdiğiniz bir veri olduğundan izlenir. Buna karşılık verilerini şifreleyerek gönderebilirsin.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
huseyinkucuk
Üye
İletişim:

evet, benim e-posta'ya da uyarı gelmiş, heralde biri yazdı sildi... Neyse...
@mrmarman hocam, "sakata gelir miyiz?" şeklindeki sorumu sen de dahil olmak üzere tüm üyelere sormuştum.. Özellikle sana sormadık ki sanki seni "cevap vermeye zorluyormuş" gibi görünmemek için... Cevap için teşekkür ederim...
Şimdi bu işleri ben yeni yeni öğreniyorum, o yüzden şifreleme olayını ileride öğrenirim, o kadar da acelem yok... Ayrıca şimdilik uğraştığım işteki veriler de çok önemli değil, dışardan biri ulaşsa da olur (ulaşmasa daha iyi olur tabii ki de, ulaşsa da çok kötü şeyler olmaz).
"sakata gelir miyiz?" diye sormamın asıl sebebi şu;
webserver üzerinde (MYSQL destekli olarak (mecburi olarak) ) tablo oluşturdum (henüz denemeler, projeye başlamadım)... Oraya kayıtlarımı post ederek gönderiyorum... Başka bir php dosyası da bana ordaki verileri geri getiriyor ben istediğim zaman, o da şu şekilde... veriler normal ADI, SOYADI, ADRESI alanlarına gidiyor, geri getiren php dosyası da bunların başına (örneğin ADın başına) "[ADI]" sonuna da "[/ADI]" şeklinde bir yazı koyuyor, her alan için bunu yapıyor... Ben de bilgisayarda bana gelen verinin içinde bu yazıları baz alarak istediğimi ayıklıyorum...
Şimdi benim korkum şu; bu iş çok yavaş olur mu? Normal local dbye göre yavaş olacağını düşündüm tabi, bu yüzden yerel veri tabanına kaydettikten sonra zaman zaman "gönder" demeyi düşünüyorum, o da gönderilmemiş olanları tek tek göndericek internete... Arada bağlantı falan kopar diye korkuyorum, onun için de webserver üzerinde geçici bir table yapmayı planlıyorum (transaction gibi yani), oraya hepsi gelince php ile server içinde ana tabloya atmayı planlıyorum... Bu işler bana çok karışık geliyor, teorik olarak kafada çözdüm de pratikte sorun çıkar diye korkuyorum? (XML vb. bilmiyorum, zamanla öğrenicem onu da...)

Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim... Kolay gelsin hepinize...
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Sorgu sonuçlarını almak ve bunları bir stringgrid'de yansıtmak sanıldığı kadar yavaş değildir. Gelen giden veri içeriğini XML tarzında sadeleştirdikçe -ki demişsin zaten [ADI] [/ADI] arasındakiler adı oluyor- internet hızı en az 1024 ADSL olduğunu değerlendirdiğimizde seni tatmin edecektir.

- Her zaman yapılması gerektiği üzerine projeyi tasarlamadan önce basit bir kurgu hazırlayıp öncelikle kuracağın sistemini test etmelisin.

- Sonuçta WEB'deki sorgular çok hızlı, senin bu sorguları en optimum şekilde yaptırmak ve minimum boyutta veri almaya sağlayacak altyapıyı kurmalısın. Mümkünse yıllık binlerce veri içeren sorguların cevabı için (PHP kodlarını bulursun) sonucun WEB tarafından ZIP ile sıkıştırmasını sağlayıp localde açmak şeklinde roket hızında toplu veri alabilirsin. (PHPMyAdmin'deki veritabanının yedeğini alıp sıkıştırıp yollayan özelliği hatırla)

- OnLine veri miktarı ikinci öncelikte ise dediğin gibi local bir veritabanında verilerini tutarak peryodik olarak web sunucusuyla senkronizasyon da sağlanabilir. Sonuç olarak yeni bir şey yok. Tamamen senin sabrın ve azmin sonucu belirleyecektir. Yolun açık olsun.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
huseyinkucuk
Üye
İletişim:

@mrmarman hocam, teşekkür ediyorum... Muhtemelen koca bir yılın dökümünü indirme gibi bir gereksinimim olmayacak ama tabii ki ileride -belki başka projelerde- işime yarar diye zamanı gelince onu da öğrenmek isterim (zip'lemeyle ilgili dediğinizi)...
Hocam teşekkür ederim... Şimdilik bişeyler yaptım (denemelerde)... İçimi ferahlattın... Kolay gelsin...
osman_simsek
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen osman_simsek »

dışarıdan bir php dosya ile yaptırmak mümkün ama, mysql için dışarıya port açmış bir server bulursan bence daha profesyonel bir çözüm elde etmiş olursun
...[ at, avrat, delphi ]...
shadowmann
Üye

Mesaj gönderen shadowmann »

Servergrid mysql e dışarıdan bağlanmaya izin veriyor. Hatta mssql veritabanına bile dışarıdan bağlanılabiliyor.
Her zaman bir vâmuk-i azra olur alem bu ya,
Nev-be-nev efsaneler peydâ olur alem bu ya,
Kabz u bast kıl tefekkür aleminde ey gönül,
Vakt-i sermânın sonu, vakt-i germân olur alem bu ya...
Kullanıcı avatarı
huseyinkucuk
Üye
İletişim:

Aslında Natro bir aralar firebird'ü destekliyormuş, forumda okumuştum... Ama geçen gün aradım, "desteklemiyoruz" dediler (Gerçi bunu söyleyen adam sanırım sistemden çok da iyi anlamıyordu. Benim bir an önce telefonu kapatmamı ister gibiydi...). "MYSQL ve MSSQL destekliyoruz" dedi. "Dışarıya port açık mı bunlarda?" diye sordum; ilk önce anlamadı, biraz açıklayınca da "Hayır" dedi.
Firebird'ü destekleyip dışarıya port veren bir server olsa aslında çok iyi olucak ama, yok galiba :(
@osman_simsek ve @shadowmann arkadaşlara da teşekkürü bir borç bilirim... Servergrid'i araştırıcam, yabancı sanırım, artık bi şekilde iletişim kurmaya çalışırım heralde :)
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum...