Delphi ile msn messenger'da gelen mesajları nasıl alabilirim

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
DraGonS
Üye

Delphi ile msn messenger'da gelen mesajları nasıl alabilirim

Mesaj gönderen DraGonS »

Arkadaşlar msn yazışmalarını ayrıntılı bir şekilde kaydeden bir yazılım yapıyorum kendim için. Msn nin kendi kaydetme şeysi hoş değil. Böyle renkli gülücükleriyle tarihlerle vs. le kaydeden bir program yapacam. MSN nin tüm api lerine baktım anca gelen mesajları yakalamakla ilgili bir api bulamadım. Ancak windows messenger için bulabildim. msn live messenger için böyle bir api var mı yoksa başka nasıl bir şekilde yakalayabilirim? Teşekkürler.
DraGonS
Üye

Mesaj gönderen DraGonS »

kusura bakmayın tekrar mesaj atıyorum ama. Mesela msn plus bunu kaydedebiliyor yani bir yöntemi olması lazım yokmu bunun için bir yöntem.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Bir kaç yöntem sayabilirim..

1. MSN'nin 1863 nolu portu kullandığını ve messenger.hotmail.com host adresi ile bağlantıda olduğunu biliyoruz. Bu portu dinlemeye alabilirsin.

2. MSN protokolü hakkında bilgi edinerek kendine özel MSN üretebilirsin. %100 kendi projeni üretirsen dilediğin kontrolleri de ekleyebilirsin. ( Otomatik lisans işlemi vb. MSN altyapısını kullanarak masrafsız bir mesaj ağı kurabilirsin. ) Dolayısı ile birşey yakalamana gerek kalmaz tüm veri sana gelir.

- Şu sıralar hazırlamakta olduğum MSNTurk projesinde kullandığım MSN8 protokolünü incelemek istersen şu linkten faydalanabilirsin http://www.armantr.com/msnturk.html

- Protokol içeriğinde "karşı taraf mesaj yazıyor" eventi bile mevcut.

Projenin EXE'sini bu linkten indirebilirsin. Henüz etüd projem olduğundan mükmelleyet beklemeyin. Mesela mesaj yazınca gönder butonuna basacaksınız. Enter uygulamadım. Bir de RichEdit kullandım ama yukarı doğru otomatik kayma yapmadım vs.

- Protokol akışını pencerenin altında açık bıraktığım memo'dan takip edebilirsin. İlerleyen zamanlarda buna ilişkin bir makale hazırlamayı planlıyorum. Çok soru geleceğinden açık nokta kalmaması için biraz mesai yapmam lazım. :wink:

3. Üçüncü parti yardım alabilirsin. Şu sıralar meşhur MSN Sözlük hattı bu üçüncü parti incesoft firmasının SDK kitini kullanarak yapmış. Benzeri yazılımlar mutlaka vardır. Bu verdiğim linkteki .NET SDK(v2.1.1), C++ SDK(v2.0.0), JAVA SDK(v2.1.4) desteği mevcut.

- MSN Sözlük yapan arkadaş sandım ki MSN client hazırlamış sandım incelemeye başladım ve sonra anladım ki bunun yerine MSN ağını dinleyen ve MSN-BOT yazmaya yarayan üçüncü parti bu bilşen seti kullanılmış. Linki şu : http://sp.incesoft.com/index
Resim
Resim ....Resim
DraGonS
Üye

Mesaj gönderen DraGonS »

3. parti olmamalı 3. şıkkı eledik. Kendim msn nimi yazmaktan bahsetmiyorum msn messenger da yazılan ve gelen konuşmaları kaydetmek istiyorum msn messenger varken kendi yazdığımı dai istemem . 1. yöntemi nasıl gerçekleştirecem. Ayriyetten bu mesajlaşmaları msn messenger şifreli yollamıyor mu onu nasıl çözecem. vs. vs. vs.

Yardımlarınızı hala bekliyorum...
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Hayır şifreli değiller.

1. Şık aslında kendi MSN programınızı yazmaktan biraz daha zor.

Öncelikle bir portu aynı anda iki yazılım kullanamayacağına göre port yönlendirmesi yapmanız lazım. Yani araya girmek için MSN bu portu kullanacak, bu porttaki TCP veri sizin dinlediğiniz porta yönlendirilecek sonra siz dışardaki orjinal MSN portuna veriyi aktarıp, aktardığınızı kayıt altına alacaksınız. Anlatabildim mi ?

// EDIT // EKLEME //

- Bu işlemi yapmak için bir ağ altında paylaşımdaki iki bilgisayar olması lazım ki birisi diğerini dinleyebilsin...Ya da bir TCP proxy hazırlayıp MSN programının bağlantı ayarlarında gelişmiş hanesinde bu yazılımın portunu kullanmasını sağlayabilirsin.

- Eğer bunlarla uğraşmam dersen bir sürü yazılım var hiç bulaşma

http://www.msnperisi.com/download-eklentiler/index.php
Resim
Resim ....Resim
DraGonS
Üye

Mesaj gönderen DraGonS »

tmm uğraşırım ama bunun için mantığını çözebilmem için kodlar lazım bir nevi winsock hooking yöntemi olsa gerek. Bide bir yöntem var sanırım konuşma benceresinin handle numarasını alıp bir şekilde yazışmalar alınıyor sanırım ama nasıl bilemyecem??

Sabahtan beri arıyorum hala adam akıllı bir şey bulamadım inş yaparım sonunda.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Konuşma penceresini algılayabilirsin bir mesaj da yazabilirsin ancak içeriğini okuyamazsın.

- Microsoft hayalet bir pencere yapmış. Formun handle'i var ancak içindeki mesaj yazılan RichEdit veya Memo her neyse onun handle'i yok. Dolayısı ile gelen yazıyı okuyamıyorsun.

- Diğer yandan pencereye direkt yazı gönderip kendi mesajını iletebiliyorsun. Yani bu metod vakit kaybı diyebilirim.
Resim
Resim ....Resim
DraGonS
Üye

Mesaj gönderen DraGonS »

tmm hocam o zaman şu port dinlemeyi biraz açabilir miyiz?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Hocam daha ne kadar açayım. Kod mu yazayım. Metodoloji adına seçeneklerini sundum. Seçimlerinde özgürsün. Bu seçtiğin MSN'yi porttan dinleyerek loglama için henüz deneme yapmadım. Zaten temelden bir MSN yazabiliyorken bununla ilgilenmedim. Açık konuşmak lazım bu iş biraz da karanlık işlere dönüşebilir nitelikte.

- Vaktim olduğunda bununla ilgili geniş bir makale yazacağımı bildirmiştim zaten. Ayrıca bunu yapan yazılımlar zaten mevcut. Onları denemeni salık veririm. Zaten demişsin MSNPlus yapıyor diye. Farklı olarak yapmak istediğin nedir ? Zaten port dinleme demek aslında bir nevi MSN yazmak demek olacak. Çünkü aynı protokolü kullanarak çözümleme yapman gerekecek. ( Şifreli olarak algılama sadece gelen veya giden veri mi, dosya uploadı mı ? Resim mi ? Renk kodu mu ? vs. )

- Hala ısrar ediyorsan bir proxy yazılımı yazmayı dene. Internet Explorer'in bağlantılarından Proxy tanımla. MSN bu proxyi kullanacaktır. Sen de proxy olarak çalışan yazılımının kendisi üzerinden akan bilgiler okunarak loglanabilir belki.

- sourceforge.net adresini ve Torry.net adreslerini araştır. Hazır kod bulabilirsin.
Resim
Resim ....Resim
cozturk
Üye

Mesaj gönderen cozturk »

Sayın mrmarman,

Sitenizde msnturk projenizi gördüm. ama demo veya kod bulunmuyordu. Kodu açıksa kodunu, değilse kendisini indirebilirmiyim? Nereden?

Biraz da biz test edelim geribildirim gönderelim.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Hocam download linkini bu başlığın ilk mesajında verdim. Henüz yeni bir proje olduğundan siteye giren herkesle paylaşmıyorum. Linkini sadece delphiturkiye ile paylaştım... Yazılıma dair geri bildirime gerek yok, salt prototip temel fonksiyonları içeriyor.
Resim
Resim ....Resim
DraGonS
Üye

Mesaj gönderen DraGonS »

hocam yardımların için teşekkürlerde şeyi anlamadım "Açık konuşmak lazım bu iş biraz da karanlık işlere dönüşebilir nitelikte." derken neyi kasdettin ki. Msn yazışmalarını kaydederek bilgisayarımı çökeltecem :lol: Neyse teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Sen çökeltebilir misin çökeltemez misin bilmem bu soruna karşılık seni dışarda tutalım ama özel mesaj / bilgi casusluğu yeterince karanlık bir iştir.
Resim
Resim ....Resim
cozturk
Üye

Mesaj gönderen cozturk »

ileri bildirim:

MSNturk ile

hotmail olmayan bir mail hesabımla oturum açmayı denedim. şifrem de bayağı uzundu. içinde _ karekteri vs vardı. oturum açılamadı. bağlantı sonlanmış. normalde messenger ile açabilyorum.

eposta veya parola yanlış diyor.

msn casusluğu yapmak çok kolay olsa gerek. Messenger benzeri bir program yapılır. bilgisayardaki orijinal messenger ile değiştirilir. veya kullanıcı ikna edilerek bu yeni versiyonu kullanması sağlanır.

Bu yeni sürüm (USB stick portable edition diyelim) yapılan iletişimin kopyasını kötü amaçlı kişiye veya devlet makamlarına gönderir.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

@cozturk

- Şifre ile ilgili bir sorun olabilir. UTF8Encode dönüşümü yapmamıştım ondandır. Yoksa divxturk@gmail.com yani hotmail olmayan msn adresime girebildim. Şifresinde harfler ve rakamlar varken özel karakter yoktu.
@cozturk yazdı:msn casusluğu yapmak çok kolay olsa gerek. Messenger benzeri bir program yapılır. bilgisayardaki orijinal messenger ile değiştirilir. veya kullanıcı ikna edilerek bu yeni versiyonu kullanması sağlanır.

Bu yeni sürüm (USB stick portable edition diyelim) yapılan iletişimin kopyasını kötü amaçlı kişiye veya devlet makamlarına gönderir.
- Haklısın kolaydır ama kişiye göre değişir. Kod paylaşımı yapıldığında buna ilişkin riskleri de göze almış oluyoruz. İyi niyetli olsak da sonuçta bunların iyi niyetli olarak kullanılacağının garantisi yok. MSN kullanan kitlenin büyüklüğü düşünüldüğünde kaygımız da büyüyor. Radikal isteklere de bu şekilde önyargılı yaklaşıyoruz.
Resim
Resim ....Resim