hesaplama ve table hakkında !

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
DotCom
Kıdemli Üye
İletişim:

hesaplama ve table hakkında !

Mesaj gönderen DotCom »

Merhabalar forum adresini bi arkımdan aldım bundan sonrada burada olucam siteniz çok emekleriniz için şimdiden teşekkür etmek isterim. benim problemim ilk olarak hesaplamalar ile ilgili. edit1.text mesala iki tane edit var bunlarda girilen değerleri toplatmam gerek. çok basit bişişi ama yapamıyorum 4 milyar TL dan fazlasını toklatamıyorum bütün veri tiplerini kullandım olmadı. ayrıca sql in bütün komutlarını biliyorum ama delphi içinde sql i nasıl kullanacagımı bilmiyorum. türkçe bir web sitesi var ise ayrıntılı bir şekilde anlatan verirseniz sewinirim. örnegin select cümlelerinin nereye yazılacagını anlatan resert table a çıkan sonucu nasıl ekrana getirrim bunları resimlerle anlatan bi site var ise sewinirim. diğer konuya gelirrsek ,-
iki adet table im var birinde şirket bilgilerim var diğerinde faturanın kalemleri. bunları yazdırıyorum ve her yazdırdıgım faturayıda kaydetmem lazım bunuda nasıl yapacagımı söylerseniz sewinirim. Baştada söyledigim gibi delphi konusunda biraz acemiyim.
son olarak sorum da , bir table da bir sürü şirket var ve şşirketlere ayrı ayrı tarihlerde fatura kesilmiş. x firmasının haziran ayında kesilmiş olan faturaları nasıl görebilirim. bunun kodu nedir ? dediğim gibi sql bilmiyorum table a göre yardımcı olursanız sewinirim. paradox kullanıyorum.
iyi çalışmalar yardımlarınız için şimdideen teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

elimden geldiği kadar yazayım :

1. Edit1.Text := FloatToStr(StrToFloat(Edit2.Text) + StrTofloat(Edit3.Text));

2. SQL komutları ile ilgili sitede veritabanı bölümünde bir yazı var. Yazmasını öğrendiğin zaman tek yapman gereken bu SQL cümlesini Query bileşeninin SQL kısmına yazmak ve Query'i Open ile açmak. o kadar.

3. Bunu da normal kayıt şeklinde girebilirsiniz. Append metodu ile yeni bir kayıt ekleyin, değerleri atayın ve Post ile kaydedin.

4. Sitedeki SQL yazısını oku.

5. Ayrıca bir kitap okuyarak başlamanı öneririm.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
altunway
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen altunway »

S.A Arkadaşım Öncelikle Aramıza HoşGeldin :lol:

Birinci Soruna Cevap Olarak İki Editin Toplanması

extended veri tipini kullandın mı ?

edit3.text 'i sonuç olarak kabul edersek ;

edit3.text:=floattostr( strtofloat (edit1.text) + strtofloat (edit2.text));

Bu Sana Gerekli yardımı sağlayacaktır..(Ben böyle yapmıştım)
----------------------------------------------------------------------------------

İkinci soruna cevap ise ;

Table ile Sql sorgularını kullanamassın ..Bunun için Query kullanmalısın ..

Arkadaşım Bir Query'i formuna koyduktan sonra;

"databasename" kısmına alias'ını seç..Sql yazan yere de

"select * from tabloismi " yazarsan sanırım olacaktır..

Çalışma Anında sorgu yapmak istiyorsan ;;

Query1.close;
Query1.SQL.Clear;
Query1.sql.Add('select * from tabloismi');
Query1.open;

Başka Bir Örnek Daha ;

Edit1.text içindeki veriyi sorgulayan bir sorgu kullanımı

query1.close;
query1.sql.Clear;
query1.sql.Add('select * from tabloadı');
query1.sql.add('where AlanAdı like '+'"' + edit1.text +'%"');
query1.open;
----------------------------------------------------------------------------------

En son Soruna İse Cevabım Şudur ;

Veritabanının adını fatura diye varsayarsak ;
Sirket Adına göre listelebilirsin..Benim aklıma hepsindeki tek ortak nokta olarak o geliyor veya firmakodu olabilir..Veri yapını bilmediğim için kendimce bir yol izliyorum ..

query1.close;
query1.sql.clear;
query1.sql.Add('select * from fatura');
query1.sql.add('where SirketAdi like '+'"' + edit1.text +'%"');
query1.open;

yukarıda ki koda göre ;

Firmaadını (veya kodunu) edit1.text'e girersen kodu çalıştırdıktan sonra bu sana o firmaya ait olan bütün faturaları tek tek dökecektir..
--------------------------------------------------------------------------
Yardımcı Olabildiysem ne mutlu bana :D

Bir Sorunun olursa tekrar yazabilirsin..Arkadaşlarım hemen cevap yazacaklardır.Merak Etme..

Umarım yardımcı olabilmişimdir :oops:

Kolay Gelsin Kardeşim...