emeği geçenlere teşekkür ve tabi bir soru(Şifre koyma)

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
serkan
Üye

emeği geçenlere teşekkür ve tabi bir soru(Şifre koyma)

Mesaj gönderen serkan »

selamlar.. bu siteyi hazırlayan arkadaşın eline sağlık hem tasarım hem içerik olarak.uzun süredir delphitürk sitesinden kendimi geliştirmeye çalışıyordum o siteninde hakkını yememek lazım.tabi daha popüler olduğu için bilgiler daha fazla eminim bu sitede en az o kadar popüler olacaktır delphi canavarları için...yalakalık değil samimiyetten arzettim bunları.
--şimdi sıra sorumda programın ilk açıldığında şifre sormasını istiyorum
3 kere yanlış girilirse program kapatılacak ve kullanıcının şifreyi değiştirme şansı olacak sabit şifreyle bunu yapabilmiştim ama böyle olursa
daha iyi olacak.teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

şifreyi bir yere kaydetmen gerek. bu bi database olabilir, ini file olabilir registry olabilir.
3 sefer giriş içinde bunu yaptığını sanıyorum(yazdıklarından anladığım kadarıyla) application ı durdurmak için

Kod: Tümünü seç

Application.ProgressMessages;
yada

Kod: Tümünü seç

Halt;
kullanabilirsin
kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
P206
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen P206 »

Selam,

Önce söylem isterim bende Delphitürk sitesini takip ediyordum. İnsanların birbirine Karşılıksız yardım etmeleri çok güzel bir davranış.
Bu sitede de gerçekten çok değerli kişiler var.(Bunlar yağ amaçlı Söylenen sözler değildir.)

Şimdi programa Şifre koymak istediğinden bahsetmişsin.
Anladığım kadarıyla çok etkili ve profesyonel bir şey olmayacak zannedersem. (Zaten Kırılamayacak şifre yoktur.).
Yani bir database kullanacakmısın. şifreyi orayabir yere yazabilirsin. yada bir textfile içine koyabilirsin.

yani nasıl bir program olduğundan biraz daha bahsedersen yardımcı olmaya çalışırız....

İyi Çalışmalar...
serkan
Üye

programa girmek için şifre koymak..

Mesaj gönderen serkan »

dediğiniz gibi biryerlere kaydetsem bu şifreyi text dosyasına falan bilgisayar işinden anlayan biri hemencecik bulur ama registrye kaydetmek fena fikir değil ama nasıl yapcam.şifre sadece programa girmek için kullanılacak (ticari program ETA gibi)önüne gelen girip birşeyler kaydetmesin veya silmesin.demo veya shareware programların
istediği şifre(key)gibi birşey değil yani..lütfen yardım
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

bence en güzeli veritabanına kaydetmek. Tabloya da şifre koyduğun zaman, yeterli güvenlik seviyesini sağlamış olursun.

1. Kullanıcı ismi ve şifrelerini veritabanına kaydet.
2. Bir giriş formu oluştur. Kullanıcı adı, şifre girme yeri ve şifre değiştir butonu olsun.
3. Kullanıcı adını girdiği zaman, bir SQL cümlesi ile (Query) böyle bir kullanıcı olup olmadığına bak. Eğer varsa şifreleri kontrol ettir ve Ana formu aç. Yoksa programı sonlandır.
4. Şifre değiştirmede de yine aynı kontrolleri yapıp, şifre değiştirme ekranını aç.

Kolay gelsin.
serkan
Üye

tekrar rahatsız etcem teşekkürler

Mesaj gönderen serkan »

umarım istediğim gibi birşey olur dediğiniz şekide şimdilik tşk.
bedava75
Üye

Mesaj gönderen bedava75 »

şifreyi ister bir dosya içine ister registry koy. bulunur.

şifreni direkt olarak yazmak yerine karakterleri tek tek şifrele.

kontrol ederken de ters işlem yaparsın.

bulunsa bile kullanamazlar. uğraştırır.
Kullanıcı avatarı
safak
Şafak EBESEK
İletişim:

şifre

Mesaj gönderen safak »

Benim şife yaklaşımım biraz soft.

Tüm şifre kırıcılarla mücadele edecek bir şifrelemeyi amaçlamıyorum. Ama her isteyen de elini kolunu sallayarak girememeli...

Evlerde ve arabalarda da böyle değil mi ? Evin kapısına bir kilit koyuluyor, gelen geçen giremiyor. Ama çilingir girebilir, kapıyı kıranlar da girebilir. Aynı şekilde giriş katlardaki evlere demir parmaklık yapılıyor ama arabaların camlarına demir parmaklık takılmıyor.

Şifreye MD5 uygulanmalı. Şifrenin kendisi yerine MD5 den geçmiş hali kayıt edilmeli. Kullanıcı şifreyi girince, girilen şifreye MD5 uygulanıp, saklanmış şifre ile karşılaştırılmalı.

MD5 için Indy setindeki komponent kullanılabilir.