Satır Güncelleştirme için Bulunamadı...

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
eliteprogrammer
Üye

Satır Güncelleştirme için Bulunamadı...

Mesaj gönderen eliteprogrammer »

s.a.
query ile aldığım bir kayıt ile ilgili düzenleme yaptığımda yani edit ve sonra post yaptığımda bu hatayı alıyorum. unique bir alanım var. tüm bilgiler doğru fakat yinede hata veriyor. nasıl giderebilirim.
yardımlarınız için tşk.
Kullanıcı avatarı
Lost Soul
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Lost Soul »

erişimde kullandığın nesneyi (INTERBASE,IBX,FBIPLUS]. hatanin içeriğini ve tablonun yapısını verirsen daha iyi yardımcı olabiiliriz.
kolay gelsin.
eliteprogrammer
Üye

c

Ado nesnesi kullanıyorum. sql server veritabanım.

Aldığım Hata :

Satır güncelleştirme için bulunamıyor. Son Okunduğundan bu yana bazı değerler değiştirilmiş olabilir.

edit yapıp kaydetmeye çalıştığımda aldığım hata bu.

Tablonun Yapısı :

unique bir alan primary key
kimlik int INC. indexli
diğerleri ise int ve varchar alanlar.
Kullanıcı avatarı
vkamadan
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen vkamadan »

Yanlış hatırlamıyorsam bu bir bug gibi birşeydi ve ilgili delphi sürüm güncelleme paketi yükleyince düzeliyordu.Eğer kullandığınız sürüm için güncelleme paketi varsa yükleminizi öneririm.
Volkan KAMADAN
www.polisoft.com.tr
eliteprogrammer
Üye

kullandığım delphi 7. güncelleme aradım fakat bulamadım. yada başka bir yöntemi varmı acaba ?
Kullanıcı avatarı
dynamo
Üye

Mesaj gönderen dynamo »

ADO'da bu tarz hatalar birkaç nedenden kaynaklanır:

1-)Query sorgusunda distinct kullanılmışsa bu hatayı verir.

2-)Query sorgusu from'dan sonra birden fazla tablo adı içerirse bu hatayı verir." * from Tablo1,Tablo2 where " gibi.

bu gibi durumlarda Edit,Post,Delete işlemini ayrı bir ADOQuery'de yaparsan hata vermez.mesela dbgrid, qrysatis'a bağlı.qrysatis sorgusu içinde "distinct" ifadesi var.dbgridten seçtiğim kaydı silmek için qrysatis.Delete dersem hata verir.

Kod: Tümünü seç

---------------------------
Debugger Exception Notification
Project Ticari.exe raised exception class EOleException with message 'Anahtar sütun bilgileri yetersiz veya yanlış. Güncelleştirme çok fazla satırı etkiledi'. Process stopped. Use Step or Run to continue.
OK   Help   

kaydı silmek için ADOQuery6 diye ayrı bir query kullanıyorum.ardından qrysatis'ı güncelliyorum:

ADOQuery6.Close;
   ADOQuery6.SQL.Clear;
   ADOQuery6.SQL.Add('delete from SATIS where URUNKOD='''+qrysatis.FieldByName('URUNKOD').AsString+'''');
   ADOQuery6.ExecSQL;
   qrysatis.Requery();
post yada edit yaptığın Query nin sorgusunu verirsen hatanın kaynağını bulabiliriz.

kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: Satır Güncelleştirme için Bulunamadı...

Mesaj gönderen mrmarman »

Selam.
[b]@eliteprogrammer[/b] yazdı:unique bir alanım var. tüm bilgiler doğru fakat yinede hata veriyor.
- Forumda daha önce bir kaç defa bu hatanın sebeplerine değindim (unique alanım var ifadenizden bunlardan birini gördünüzü varsayıyorum) fakat gerekçesini ifade edememişim sanırım.

- Bu Unique alanı da sorgunuza dahil ederek görüntülerseniz bu sorunla karşılaşmazsınız.

- Görntülerseniz derken, SQL satırında dahil edin ama TDBgrid vb. hangi bileşen kullanıyorsanız orada sütun gizleyin.

- Gerekçesini şöyle özetleyim,

SELECT Adi, Soyadi FROM Tablo
dediğimizde alınan liste

Muharrem ARMAN
Mustafa ŞİMŞEK
Ali VELİ
Ali KEMAL
listelenmiş diyelim...

Kullanıcı bu liste varken bir tane daha Ali VELİ girdi. Buna müsade edilir fakat, yeni listede Ali VELİ sayısı iki tane olunca ve sıralama yönü değişirse SQL bunun hangisi olduğuna karar veremiyor. Kullanıcı Ali VELİ üzerinde değişikliğe direkt EDIT metoduyla düzeltmeye çalışırsa bu aldığınız hata ile karşılaşılıyor.

- Yapmanızı önerdiğim şey ise, Unique alanınız mesela KayıtNo olsun.

SELECT KayitNo, Adi, Soyadi FROM Tablo
şeklinde sorgumuzu kurarsak, ACTIVE dedikten sonra düzeltilmiş kayıtla birlikte görünen şekli şöyle olur..

1 Muharrem ARMAN
2 Mustafa ŞİMŞEK
3 Ali VELİ
4 Ali VELİ
- Sıradaki yapılacak işlem

DBGrid1.Colums[0].Visible := false;
gibi bir komutla ilk KayıtNo isimli sütunu sorgu açıkken gizlemeye giderseniz (Bunu her seferinde yapmaktansa, eğer bir DBGrid sürekli görüntüleme yapıyorsa, sorgu nesnenizin OnAfterOpen olayına yerleştirebilirsiniz.) , bu satır da sorgularda değerlendirmeye alınacak ve iki tane "Ali VELİ"den hangisinin hangi kayda ait olduğu tespiti SQL tarafından mümkün olacaktır.

- Bir de mümkünse seyrek de olsa kullanıcının uyguladığı bazı adımlardan sonra SorguQuery.ReQuery; komutuyla listeyi tazelerseniz (requery SQL cümlesini bozmadan yineleme yapar) faydası dokunur.

- Deneyip sonucu bildirin. Umarım ifade edebilmişimdir. :idea:
En son mrmarman tarafından 18 Nis 2007 11:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

a.s.

şu mesajlara da bir bak :

viewtopic.php?t=346

viewtopic.php?t=395

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

eliteprogrammer yazdı:s.a.
query ile aldığım bir kayıt ile ilgili düzenleme yaptığımda yani edit ve sonra post yaptığımda bu hatayı alıyorum. unique bir alanım var. tüm bilgiler doğru fakat yinede hata veriyor. nasıl giderebilirim.
yardımlarınız için tşk.
Hala bir çözüm bulunamadıysa başımdan geçen bir olaydan ötürü bu cevabı yazıyorum :wink: Eğer bu veri tabanında trigger kullanıyorsan gelen hata normaldir. Kendisi aslında hata değildir fakat delphi bu uyarıyı exception olarak algıladığından hata oluşmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak için SQL Server triggerlarında ilk ve son satıra bir değer ayarlaman gerekmektedir.

BEGIN
  set nocount on
  .
  .
  .
  set nocount off
END
Eğer trigger kodlarını bu set nocount on ve set nocount off kodları arasına alırsan bu sorundan kurtulacaksın diye umuyorum. Çünkü bende öyle olmuştu :) .
Şaban Şahin AKMAN

mrmarman yazdı:Selam.
[b]@eliteprogrammer[/b] yazdı:unique bir alanım var. tüm bilgiler doğru fakat yinede hata veriyor.
- Forumda daha önce bir kaç defa bu hatanın sebeplerine değindim (unique alanım var ifadenizden bunlardan birini gördünüzü varsayıyorum) fakat gerekçesini ifade edememişim sanırım.

- Bu Unique alanı da sorgunuza dahil ederek görüntülerseniz bu sorunla karşılaşmazsınız.

- Görntülerseniz derken, SQL satırında dahil edin ama TDBgrid vb. hangi bileşen kullanıyorsanız orada sütun gizleyin.

- Gerekçesini şöyle özetleyim,

SELECT Adi, Soyadi FROM Tablo
dediğimizde alınan liste

Muharrem ARMAN
Mustafa ŞİMŞEK
Ali VELİ
Ali KEMAL
listelenmiş diyelim...

Kullanıcı bu liste varken bir tane daha Ali VELİ girdi. Buna müsade edilir fakat, yeni listede Ali VELİ sayısı iki tane olunca ve sıralama yönü değişirse SQL bunun hangisi olduğuna karar veremiyor. Kullanıcı Ali VELİ üzerinde değişikliğe direkt EDIT metoduyla düzeltmeye çalışırsa bu aldığınız hata ile karşılaşılıyor.

- Yapmanızı önerdiğim şey ise, Unique alanınız mesela KayıtNo olsun.

SELECT KayitNo, Adi, Soyadi FROM Tablo
şeklinde sorgumuzu kurarsak, ACTIVE dedikten sonra düzeltilmiş kayıtla birlikte görünen şekli şöyle olur..

1 Muharrem ARMAN
2 Mustafa ŞİMŞEK
3 Ali VELİ
4 Ali VELİ
- Sıradaki yapılacak işlem

DBGrid1.Colums[0].Visible := false;
gibi bir komutla ilk KayıtNo isimli sütunu sorgu açıkken gizlemeye giderseniz (Bunu her seferinde yapmaktansa, eğer bir DBGrid sürekli görüntüleme yapıyorsa, sorgu nesnenizin OnAfterOpen olayına yerleştirebilirsiniz.) , bu satır da sorgularda değerlendirmeye alınacak ve iki tane "Ali VELİ"den hangisinin hangi kayda ait olduğu tespiti SQL tarafından mümkün olacaktır.

- Bir de mümkünse seyrek de olsa kullanıcının uyguladığı bazı adımlardan sonra SorguQuery.ReQuery; komutuyla listeyi tazelerseniz (requery SQL cümlesini bozmadan yineleme yapar) faydası dokunur.

- Deneyip sonucu bildirin. Umarım ifade edebilmişimdir. :idea:

dediğiniz gibi oldu. şuan herhangi bir hata mesajı almıyorum. ilgilenenlere çok teşekkür ederim
emrahgs
Üye

Mesaj gönderen emrahgs »

Master Detail Bağlı Datasetlerde
Dataset.Delete İşleminden sonra bu hata alındığında

sorun trigerlardan da kaynaklanabiliyor
bunu durumda
triggerlara
set nocount on ... set nocount off
eklenirse sorun düzeliyor.

bunca yıl sonra belki birinin işine yarar diye yazdım. :)