FastReport dotmatrix a5 kesme yeri

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Abrak
Üye

FastReport dotmatrix a5 kesme yeri

Mesaj gönderen Abrak »

aramalarım sonucunda bulamadım bahsi geçmiş ama sonuçlanmamış bulduklarımda..

Fastreport kullanıyorum Epson yazıcıda İrsaliye keseceğim dotmatrix özelliği sayesinde yazarken sorun yok fakat a5 büyüklüğündeki sürekli formda en son kesme yerine getiremiyorum yazdır dediğimde çıkan ayarlarda sayfa sonu false yaptığımda yazı bittiği yerde kalıyor hani boşluk bırakayım desemde olmuyor fastreportun kağıt özelliklerini değiştirsemde yazdıracağımda mevcut ayar gene a4 e dönüyor mevcut yazıcı ayarın korunması mümkündür ama bulamadım umarım anlatabilmişimdir..
Başkasına Olan Saygımız.. Kendimize Olan saygıdır..
cerhate
Üye

Mesaj gönderen cerhate »

Hocam anladığım kadarıyla yanlış yerde sayfa ayarı yapıyorsunuz! raporu tasarladığınız yerdeki sayfa ayarlarında ayarlamanız gerekiyor, bide benim bildiğim dotmatrix rapor yaparken karakter sayısına göre boyut oluyo heralde ona göre bakıp delphide rapor tasarlama alanında sayfa yapısını ayarlarsanız büyük bir ihtimal probleminiz çözülür. Umarım işinize yarar, iyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
nitro
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen nitro »

vakti zamanında aynı sorun ile karşılaşmıştım. sayfa boyutunu değiştirdim fayda etmedi. işletim sistemi xp ise her zaman a4 kadar dotmatrix yazıcı ileri sarıyor. win98 yüklü makinelerde ise sayfa bittiği yerde yazıcı da sarmayı durduruyor. ben a5 boyutunda israliye kesen müşterilerime 98 yüklemekte buldum çözümü :)
Abrak
Üye

Mesaj gönderen Abrak »

arkadaşlar tasarım anında sayfa yapısını ayarlıyorum zaten sayfa ayarları kayıtlı şekilde program çalışırken ilgili raporu load ediyor ama genede değişen birşey yok yazdırırken gene A4 olarak sardırıyor sayfayı acaba dessengerde falan sayfa ayarlarını mevcut yazıcıya uygula falan diye bir seçenek falanmı varki
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

- Fatura çıktısı için FastReport vb. kullanmayıp direkt LPT üzerinden (USB ise LPT1'e map ederek) çıktı almayı yeğliyorum.

- Size bunu şunun için yazıyorum. Eğer kullandığınız raporlama aracı, gerçekten DotMatrix (RAW olmayan yani TEXT mode) çıktı alabiliyorsanız, bir A4 veya benzeri sayfanın (yakın türlere göre değişiyor) 66 satırdan oluştuğunu biliyorsanız, yaptığınız döküm 46 satır ise sonunda göndereceğiniz 20 boş satır ile sayfa başına ulaşılacağını biliyoruz demektir.

- Bu size uygulayacağınız rota hakkında fikir verecektir.
Resim
Resim ....Resim
cecihan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen cecihan »

Merhaba. Raporunun başına bir dmp command koyup komut stringede #27#67#n ile n=satır sayısı istediğin satır sayısını tanımlayabilirsiniz.
Abrak
Üye

Mesaj gönderen Abrak »

mrmarman yazdı:- Fatura çıktısı için FastReport vb. kullanmayıp direkt LPT üzerinden (USB ise LPT1'e map ederek) çıktı almayı yeğliyorum.

- Size bunu şunun için yazıyorum. Eğer kullandığınız raporlama aracı, gerçekten DotMatrix (RAW olmayan yani TEXT mode) çıktı alabiliyorsanız, bir A4 veya benzeri sayfanın (yakın türlere göre değişiyor) 66 satırdan oluştuğunu biliyorsanız, yaptığınız döküm 46 satır ise sonunda göndereceğiniz 20 boş satır ile sayfa başına ulaşılacağını biliyoruz demektir.

- Bu size uygulayacağınız rota hakkında fikir verecektir.
direk lpt1 kullansam ilerde olabilecek dizayn değişiklikler v.s. sorun olacaktır fastreportun dotmatrix desteği varken daha güzel olur diye düşündüm o yüzden zorladım biraz..
cecihan yazdı:-Merhaba. Raporunun başına bir dmp command koyup komut stringede #27#67#n ile n=satır sayısı istediğin satır sayısını tanımlayabilirsiniz.
dmp commandı anlamadım :oops:
cecihan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen cecihan »

Rapora koyduğunuz objelerin olduğu alet kutusunda Nokta vuruşlu satır nesnesi'nin altında Dotmatrix command object diye bir nesne var. Bunden raporunuzun en başına bir adet koyarsanız ve command proberty'sine #27#67#n ile n=satır sayısı (örnek: #27#67#33) girerseniz raporunuzdaki sayfa boyu sizin istediğiniz satır kadar olacaktır. Geçmişte çok aranmış, denenmiş ve çalışan bir çözümdür.
Abrak
Üye

Mesaj gönderen Abrak »

cecihan yazdı:Rapora koyduğunuz objelerin olduğu alet kutusunda Nokta vuruşlu satır nesnesi'nin altında Dotmatrix command object diye bir nesne var. Bunden raporunuzun en başına bir adet koyarsanız ve command proberty'sine #27#67#n ile n=satır sayısı (örnek: #27#67#33) girerseniz raporunuzdaki sayfa boyu sizin istediğiniz satır kadar olacaktır. Geçmişte çok aranmış, denenmiş ve çalışan bir çözümdür.
anladım çok sağol denedim oldu dediğiniz gibi
Kullanıcı avatarı
nitro
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen nitro »

acaba bu özellik fast reportun free hali olan freereportta da var mı?
kullanan deneyen, elinin altında olan varsa bakarsa sevinirim.
Abrak
Üye

Mesaj gönderen Abrak »

olmaması lazım hatırladığım kadarıyla
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Normalde yazıcının kendi ayarlarını da kalıcı olarak bu hale getirebilirsiniz. Bunun için ya yazıcının panelindeki tuşları kullanırsınız (OKI'lerde böyle) veya yazıcının bir kontrol programı varsa onu kullanabilirsiniz (Panasonic).

Ayrıca dot matrix lerde sayfa boyu satır sayısı cinsinden veya inch cinsinsen ayarlanır. A4, A5 kavramları yerine bu ifadeleri kullanırsanız daha net cevaplar alabilirsiniz.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
savasgti
Üye

Re: FastReport dotmatrix a5 kesme yeri

Mesaj gönderen savasgti »

#27#67#33 buradaki 33 sayfadaki satır sayısı onu öğrendik üstat sağolsun. peki 27 ve 67 neyi ifade ediyor.
emin_as
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emin_as »

Printerlara özel karakterlerle komut yollanır, bu tür karakterlere printer escape codes denir.

internette printer escape codes diye ararsan, bu tür kodları ve açıklamalarını bulursun.

http://www.dragon-it.co.uk/links/epson_ ... _codes.htm
http://www-01.ibm.com/support/docview.w ... fe00666ef5
http://www.sturec.com/help/printing/printers.htm
savasgti
Üye

Mesaj gönderen savasgti »

çok teşekkür ederim ilginizden ötürü.