Kayıt Hatası

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

Kayıt Hatası

Mesaj gönderen pasa_yasar »

İyi Çalışmalar,

Programda Kayıt Ederken AdoQuery1.post; komutu çalıştıktan sonra " Class Ecxinvaliddatacontroller operation message Key Field" Hatası Çıkıyor.değişiklikler veya yeni kayıt kaydediliyor ama herseferin bu hatayı alıyorum. yanında herhangi birşeyde yok. hangi nesne veya kontrol olduğu.MS SQL Server Kullanıyorum. Program Bitecek Beklenmedik Bir Hataydı. Bütün Gündür Bütün Nesneleri İnceledim. Hiçbirinde Key Field Kullanmadım. Lookupcombobox falanda yok. bütün cxgridlere baktım birşey yok. Yeni bir Uygulama hazırlayıp adoquery falan koydum orada sorunsuz çalıştı. programda hata veriyor. tahminizce nedendir. son dakikada herşeyi yeniden yapmak istemiyorum. 6 aydır uğraşıyorum.
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Mesaj gönderen conari »

Pek hata gibi durmuyor uyarı gibi.

exe yi deplhiden bağımsız çalıştırdığınızda bu mesajı almamanız lazım.
Bir kelimenin anlamını öğretsen bile yeter..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Tablonda primary key alanın var mı? Eğer yoksa büyük hata. Genelde olmasa da hata vermeyebilir ama birkeresinde ben de birşeyler denerken primary key alanım olmadığı için kayıt ekleyememiştim. Sen eğer tablonda böyle bir alanın yoksa bir alan tanımla ve bunu da autoinc ve primary key yap öyle dene.
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

delphiden bağımsızda aynı hatayı alıyorum. primary key var. yeni proje oluşturup orada kayıt girmeyi denediğimde sorunsuz çalışıyor. bence programdaki formda birşey var ama daha bulamadım. eğer veritabanında olsaydı yeni projede de hata verirdi. birincil anahtarları yeniden oluşturdum ama nafile. programda neden keyfield ister onu bir türlü bulamadım.
yeni Adoquery koydum belki kullandığım query bir ayarı değişmiştir diye onda da aynı sorunu verdi. formda birşeyler key arıyor ama ne daha onu bulamadım. bu konuda tahmini olan varsa bekliyorum.
kullandığım nesneler.
cxverticalgrid
cxgrid
cxdbedit bileşenleri date,combox

hata verirken yalnızca ADOQuery1.Post; üzerinde duruyor ve hata veriyor. F8 ile adım adım çalıştırdığımda hata nedeni veya nesnesini üzerine gitmiyor. tekrar çalışan uygulamaya dönüp hatayı gösteriyor.
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

sorunu çözdüm. başka bir formda ana panelde fark etmeden kopyalanmış bir grid varmış sorun bundan kaynaklanmış.