Fastreport 4te Subreportlarım üstüste sıralanıyor....

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
utrade
Üye

Fastreport 4te Subreportlarım üstüste sıralanıyor....

Mesaj gönderen utrade »

Merhabalar Fastreport 4 kullanıyorum. Subreportlarım bir birinin peşine değilde bağımsız olarak üst üste sıralanıyorlar. yani subreport2 subreport1in üstüne biniyor ve karmakarışık tablolar ve yazılar oluyor. Bunları nasıl peşpeşe sıralayabilirim.

Örneğin;

Sub1.1
Sub2.1
Sub1.2
Sub2.2
.
.
olması lazım.
Kullanıcı avatarı
utrade
Üye

Mesaj gönderen utrade »

Benim problemim raporumda 2 adet subreport ekledim. Bunların içinde Groupheaderlarım var. Buraya kadar çok iyi. Hatta raporlama işinide çok güzel yaptım. Fakat 1.subreport bitmeden 2.subreport onun üstünde çıkıyor ve malum yazı ve tablolarım birbirin girdi. Bu subreportları sıralamanın yolu yok mu. Yani sub1 bitince sub2 gelsin.

Örneğin;

Sub1. 1. grup verileri
Sub2. 1. grup verileri
Sub1. 2. grup verileri
Sub2. 2. grup verileri
Sub1. 3. grup verileri
Sub2. 3. grup verileri
................................ gibi
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Child Band kullan

Mesaj gönderen csunguray »

Her bir SubReport u bir ChildBand içerisine yerleştir.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
Kullanıcı avatarı
bobasturk
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bobasturk »

merhaba,

bantın üzerinde sağ tıklayıp strech özelliğini verdiğinizde kaydırması gerekiyor. aşağıya kaydıramadığından üst üste getiriyor. başıma geldiği için ben bu şekil uyguluyorum ve üstteki bant yazdıkça diğer bantı aşağıya doğru itiyor. bu özelliği işaretlenmez ise üst üste bindiriyor.

kolay gelsin.
Şefkat-u Merhamette Güneş Gibi Ol.
Başkalarının Kusurunu Örtmekte Gece Gibi Ol.
Sehavet-u Cömertlikte Akarsu Gibi Ol.
Hiddet-u Asabiyette Ölü Gibi Ol.
Tevazu-u Mahviyette Toprak Gibi Ol.
Ya Olduğun Gibi Görün Ya Göründüğün Gibi Ol.

Resim
Kullanıcı avatarı
utrade
Üye

Mesaj gönderen utrade »

Sayın "csunguray" hocam childbandları page1 e koydum ve 2 tane subreportu 2 childbanda yerleştirdim fakat bu seferde rapor boş geldi. Page1 de sadece 2 childband ve içlerindede subreportlar var. Acaba yanlış mı yaptım. Childbandla ilgili olarak biraz daha ayrıntı verebilirmisiniz.
Teşekkür ederim. İyi çalışmalar diliyorum.

Sayın "bobasturk" hocam. Yönteminizi yapmaya çalıştım ama sanırım beceremedim :( Subreportların içindeki tüm bandların stretch özelliğini aktif yaptım. Fakat değişen bişiy olmadı. Acaba bunuda mı yanlış yaptım. Stretch özellikleri tüm bandlaramı yapacam yoksa groupheaderlara mı yapacağım. Forumda okuduğum kadarıyla sizde çok
çekmişsiniz fastreporttan. Bende 2 senedir neler çekiyorum.
Şimdiden göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim.
İyi çalışmalar dilerim.

Page1in içeriği;

Subreport1
Subreport2

Subreport1 içeriği
Groupheader1
Groupheader2
Masterdata1
Groupfooter1

Subreport2 içeriği
Groupheader3
Masterdata2
Groupfooter2
Kullanıcı avatarı
bobasturk
Kıdemli Üye

Merhaba,

ustam evet bilmeyince baya zorluklar çekiyorsun ama kurcalayıncada bazı zorlandığın şeyleri yapıyorsun ve bunu unutmuyorsun artık.

sizinde böyle yapmanızı tavsiye edeceğim. raporun çıkmaması yani bantta verinin görünmemesi, benim genelde üst bantta olan veri alt bantta verinin boş olmasından görünmezdi bende bant üzerinde sağ tıklayınca bir özellik var (ingilizcem olmayınca tam söyleyemeyeceğim) bant boşsa göster gibi bişi idi bu seçeneği seçinde alt bant boşsa yani veri yoksada üst bant görünüyordu.

lafı uzatmayacağım ben strech özelliğini tüm bantlar için kullanıyorum. zira bantlar detail veri veya satırı uzun veri içeriyor haliyle altta kayması gerekiyor.

subreport bantın dışında yerleşirse görünmüyor child bant değilde header bant kullandım sanırım yazının başlığı bulunuyordu sabit veri. sub ta ise değişken uzun yazı bulunuyordu.

strech ve boş ise göster seçeneklerini bir deneyin veya subreport tun bulunacağı bantı değiştirerek deneyin. uzun ve boş bir yazı oldu gibi

kolay gelsin

Resim
Kullanıcı avatarı
utrade
Üye

Mesaj gönderen utrade »

Merhaba,
Raporumun formatı aşağıdaki gibi fakat bu yöntemlerin hiçbirisi olmuyor.
Ne yapacağım bilemiyorum. :(

Page1in içeriği;

Subreport1
Subreport2

Subreport1 içeriği
Groupheader1
Groupheader2
Masterdata1
Groupfooter1

Subreport2 içeriği
Groupheader3
Masterdata2
Groupfooter2
Kullanıcı avatarı
utrade
Üye

:(

Mesaj gönderen utrade »

hocam hala bi çözüm bulamadım. hiç bir yöntem olmuyor. raporu sizinlede paylaşabilirim. lütfen yardım. Kafayı yemek zereyim. En zor yerlerini yaptım. geriye sıralaması kaldı. Düştüğüm şu duruma bakın :cry:
shadowmann
Üye

Mesaj gönderen shadowmann »

Hocam fast reportun demosunu incelediniz mi? Ordakilerden mutlaka sizinkine benzer bir örnek vardır.
Bu arada benim en pratik ve hızlı bulduğum bir raporlama aracıdır kendisi. Şu an sistemimde delphi kurulu olmadığından bakamıyorum. Benim yöntemim şu idi:
Ana rapora master data koyun.
İçeriğine subreport ekleyin. (Yeni sayfa otomatik olarak oluşacaktır.) Yeni sayfada subreport işini yapın. Strect ve allow spliti true olacak. burda subreportta eğer sorun yoksa ana sayfanızda ön izleme yapın sorunsuz çalışması gerekiyor.
Sonra ana rapora ikinci sub report ekleyin. Bunu da ayarlayın.

Bu arada
Sub1.1
Sub2.1
Sub1.2
Sub2.2

şeklinde değilde

Sub1
Sub2
Sub3
Sub4
şeklinde olacak ve sub1 ile sub3 aynı veri kaynağına bağlı olacak. Sub 4 ise sub2 ile aynı veri kaynağına bağlanacak.
Her zaman bir vâmuk-i azra olur alem bu ya,
Nev-be-nev efsaneler peydâ olur alem bu ya,
Kabz u bast kıl tefekkür aleminde ey gönül,
Vakt-i sermânın sonu, vakt-i germân olur alem bu ya...
Kullanıcı avatarı
utrade
Üye

Mesaj gönderen utrade »

Ayrıntılı resimleri yolluyorum.
1) ilk sayfa 2 tane subreporttan oluşuyor.

Resim

2)Subreport1in içeriği,

Resim

3) Subreport2nin içeriği,

Resim

4) ve de meydana gelen problem :(

Resim

Resim

eğer bir fikir verirse fastreport dosyasını ve access veri tabanınıda yollarım.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim....
En son utrade tarafından 02 Mar 2007 10:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
bobasturk
Kıdemli Üye

Merhaba,

Resimlerine baktım ve gördüm ki page1 içerisine subreportları tek başına bırakmışsın her hangi bir bant yok.

birde masterbant koyarak deneyebilirmisin. bantların datasetlerini ayarlarsın. page1 içerisinde subreport nesnesini bıraktığında fastreport hem subreport1 sayfası oluşturuyor hemde page1 içerisine subreport1 adında alan oluşturuyor ve bu alan dilediğin gibi sürüklenebiliyor yani bantın aşşağısına yukarısına şeklinde. benim uygulamamda subreport kullandığımda page1 içerisinde hangi bantın altında gelmesini istiyorsam subreport1 nesnesini o bantın içerisine sürüklüyordum. eğer bant dışına çıkarsa görünmeme gibi sorun oluşuyordu o yüzden masterband sınırları içerisinde tutuyordum. şimdi shadowman ustamda aynı şeyi söylemiş siz subreportu page1 içerisinde masterband içine koyun daha sonra subreport1 sayfasında bantlarınızı oluşturun ve özelliklerini strech ve allow split olarak ayarlayın ve öyle deneyin.

biraz karışık oldu ama çalışmanıza benzer örnek olmadığından tam olarak deneyemiyor ve sizin gibi resim gönderemiyorum.

saygı ile kolay gelsin

Resim
Kullanıcı avatarı
utrade
Üye

Mesaj gönderen utrade »

Sayın bobasturk hocam,
söylediklerinizi yaptım ama bir türlü düzelmiyor. Acaba rapor mu çok karmaşık. anlamadım gitti. Çözüm önerilerinizden dolayı sizlere ve burada yazanlara sonsuz teşekkürler. ben aşşağıda bi resim daha yollayayım. belki daha açıklayıcı olur. Ayrıca raporuda küçük bir delphi projesinde gönderiyorum.

Resim:
Resim

Program

http://mihd.net/wvpej1
En son utrade tarafından 02 Mar 2007 10:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.