EXE açılmadan hataya düşüyor...

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ozzyksk
Üye

EXE açılmadan hataya düşüyor...

Mesaj gönderen ozzyksk »

Merhaba arkadaşlar yapmış olduğum program bir çok makinada çalışırken bazır laptoplarda hiç çalışmadan hataya düşüyor. project içindeki tüm kodları kapattım sadece formcreate kaldı onda bile hataya düşüyor.

verdiği hata şu şekilde:

AppName: project1.exe AppVer: 0.0.0.0 ModName: project1.exe ModVer: 0.0.0.0 Offset: 00003ea6

daha ayrıntılı bilgi yok elimde şuan bu sorun neden kaynaklana bilir yardımcı olursanız sevinirim...

şimdiden teşekkürler

Not: Çalışan makinadaki tüm dll dosyaları kopyalanıp çalışmayan makinaya atılarak denenmiştir...
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

- Verdiği hatanın başlığını değil, detayını yazmışsın gibi geliyor.

- Önerim, yazlımının bir de DEBUG özelliği kazandırılmış yeni bir sürümünü test için çıkarman.

- Bu ifademden kasıt, aynı projeyi başka bir klasöre yedekle ve bu yedek üzerinde formunun OnCreate, OnShow olaylarında her aşamada ShowMessage ile önce "Şu işleme başlıyorum" diye mesaj verdir, işlemden sonra da "işlem başarılı" diye.

- Hata aldığın yerden önceki son işlem sana kerteriz olur. Tespit ettiğin hata ile ilgili de hataya sebebiyet veren işlemin o bilgisayardaki nedenlerini irdele. Ya da bu hata veren fonksiyon önemsiz ise Try Except bloğuna alıp -sadece hatayı değil üzerine basıyorum- fonksiyonun program içerisideki etkisini başka kontrollerle pasifize et.
Resim
Resim ....Resim
ozzyksk
Üye

Mesaj gönderen ozzyksk »

ben bütün herşeyi kapattım projede normalde
Application.Initialize;
FrmSplash:=TFrmSplash.Create(nil);
FrmSplash.Show;
FrmSplash.Update;
Application.CreateForm(TFrmAna, FrmAna);
FrmSplash.Free;
Application.Run;

şeklinde kod

ekrana splash gelmesi lazım en azından hataya ondan sonra düşmesi lazım diye düşünüyorum ama proje application.initialize satırını geçmiyo çünkü çift tıkladığım anda bir sorunla karışlaşıldı hatası veriyor :S
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

O zaman incelemen gereken yer Splash Fromundaki uygulamandır. Bu kontolleri oraya eleyeceksin.
Resim
Resim ....Resim
ozzyksk
Üye

Mesaj gönderen ozzyksk »

splash formla ilgili tüm kodları kapattım hiç bir şekilde yaratılmıyor ama yinede hataya düşüyor :S kontrol kodları da yazdım şimdi ama hiç biri gelmiyor...
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Geriye kalan, üçüncü parti bileşen ne kullanıyorsun. ActiveX eklentisi kullanıyor musunu. Buraya kadar hep standart delphi bileşenleri kullandığın zannıyla cevap yazdım. :?:
Resim
Resim ....Resim
ozzyksk
Üye

Mesaj gönderen ozzyksk »

zeos, jedi, dev express dbtreeview, vclskin, berg nextgrid...

ama create edilen ekran içerisinde sadece vclskin var onuda kapattım hala hata veriyor :S yani o kısımlara kadar gelmiyor zaten program
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Maşallah :)

- Şimdi ilk dediğimi yapalım..

- Boş bir proje oluştur. Oraya VCLSkin koy. Gerekli benzer ayarları yap ve götür bakalım çalışacak mı ?

- Bunun gibi tesler yaparak çözebilirsin ancak.
Resim
Resim ....Resim
ozzyksk
Üye

Mesaj gönderen ozzyksk »

vclskin, jedi ve zeos kullanan başka bir projemde hiç hata vermeden açılıyor :)
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Hocam. o zaman Splash formdan mı yoksa başkasından mıyı netleştirmek için Splash formu projeden geçici olarak kaldır.
Resim
Resim ....Resim
ozzyksk
Üye

Mesaj gönderen ozzyksk »

:D kardeş kusura bakma yemin ediyorum kafayı yedirtçek bu program bana :D ya tüm satırları kaldırdım yanlış bişi var bu işte anlamadım gitti. doğru düzgün hatada vermezki windows bi hata ile karşılaşıldı diyosunda hatayı söylesen de çözsek di mi :D

ya bir çok kişide çalışıyo program anlamadım kullanılan makina hp laptop onda çalışmıyor. acaba sistemsel bi dosyamı eksik bi hatamı var laptopta benim değilki atıyım bi format :S off of
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Şu Jedi olayına bir bakmak lazım aslında. JEdi yüklü başka benzer bir proje oluşturup denesen çıkacak gibi..

- EurekaLog'u bir indir derim. Proje çalışırken hata olduğunda sana mail bile atıyormuş...

EurekaLog is a complete bug resolution tool for Delphi and C++Builder developers that gives your application the power to catch every exception, generating a detailed log of the call stack (with unit, procedure and line number), optionally sending you a copy of each log entry via email or the Web.

Ref : http://www.eurekalog.com/index.php
Resim
Resim ....Resim
ozzyksk
Üye

Mesaj gönderen ozzyksk »

vay işimiş ben hemen deniyim şunu :)
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Çalışmayan dizüstünde güncel antivirüs ve anty-spy programı var mı :?: Virüs veya casus yazılımlardan kaynaklanıyor gibi bir his var içim de :roll:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
ozzyksk
Üye

Mesaj gönderen ozzyksk »

herhangi bir güvenlik programı görmedim ben :S