Sürekli Tablo Oluşturmak

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

Sürekli Tablo Oluşturmak

Mesaj gönderen pasa_yasar »

İyi çalışmalar herkese;

Kullanıcıların Sürekli Form Tasarlayacaklar Microsoft Onenote gibi. Bunun içinde Veritabanında Sık Sık Tablo Oluşturulacak. Bu Şekilde Sık Tablo Oluşturulması Veritabanına Ciddi Zarar Verirmi. Her Kullanıcı Kendisine Göre Form Tasarlayacak. Bu Formları Veritabanında En Uygun Şekilde Nasıl Oluşturabilirim. Dosayada Mı Saklamam Daha Uygun Olur. 1 Firmanın Kendisine Bağlı Ortalama 900 Bayisi İçin Hazırlanacak. En Uygun Yöntem Ne Olur. Bu Formlar Ağda Kullanılacak. Veritabanı ; Oracle, MSSQL, MYSQL olabilir. Sizin Öneriniz Bu Kısımda Önemli.
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Ben olsam formları XML olarak tutar ve veritabanında ayırdığım bir blob alana kaydederdim.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Mrb; kullanıcıya özel veri tabanını organize edebilmek hakkında az çok fikrin vardır diye tahmin ediyorum. Ekran tasarımını kayıt işlemi için istersen önceden yazdığım bir makaleye göz at -> viewtopic.php?t=18415 Eğer aklına takılan sorular olursa sorabilirsin, yardımcı olmaya çalışırım. Hem bende sana tasarımın yapılış şekli hakkında sorular sorabilirim :wink: . İyi çalışmalar.
Şaban Şahin AKMAN
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

Ben olsam Kullanıcıların tasarladıkları formların özelliklerini tek bir tabloda tutardım. Yani her form 1 record. @fduman ın da dediği gibi XML mantıklı görünüyor ama çok sayıda kayıt olacağından ve ağda kullanılacağından tabloyu xml in tag ları ile gereksiz yere şişirmeye gerek yok diye düşünüyorum, ayrıca ne derece gerekli bilmiyorum ama sorgulamalarda başınız ağırmaz (örn. tüm fullscreen form ları getir gibi :) )
Resim

..::|YeşilMavi|::..
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

Mesaj gönderen pasa_yasar »

bunun için dinamik olarak xml yi nasıl kullanacam. forumda arattım genelde bir xml.pas dosyası oluşuyor bilgiler onun üzerinden gidiyor. program içinde xml yi nasıl düzenleyecem dinamik olarak.