firebirdde internet üzerinden bağlatı yavaş neden acaba?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
huseyinert
Üye

firebirdde internet üzerinden bağlatı yavaş neden acaba?

Mesaj gönderen huseyinert »

merhaba arkadaşlar

programımda veritabanının bulunduğu bir ana makina ve ona yerel ağdan değilde internet üzerinden bağlanan terminal makinalar var bu bağlantıyı yağtım firebird potunu adsl in virtual server ayarlarından falan yaparak ama istediğim gibi hızlı olmuyor kayıt ekleme ve benzeri işlemler uzun sürüyor mesela bi kayıt gireceksin yeni kayıt dediğimiz 9-10 saniye bekliyor radmin ve onun benzere vpn programları daha hızlı çalışıyor neden kendi programımda o hıza ulaşamıyorum acaba hızlı olması için ne yapmamız gerekiyor?

iyi çalışmalar...
"Kula bela gelmez Hak yazmayınca,Hak bela yazmaz kul azmayınca..." MEVLANA
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Selam...
- Radmin vs. karşılaştırmak için çok iddialı olmuş.. :lol:

- Radmin biliyorsunuz herşeyi karşıda yapıyor. Size sadece ekran güncellemeleri geliyor. Internet üzerinden veritabanı erişimi ise bunun kat ve kat daha yoğun halidir.

- Ping hızını hesap dışı bırakırsak, Firebird veritabanı sunucusunda yapılması gerekenler var.

- Örneğin giden gelen paket büyüklükleri. 1, 2, 4, 8 veya 16 KB'lık paketler halinde veri alışverişi yapılabiliyor. Hangisinin seçilmiş olduğunu irdeleyin. Mesela bunu siz 8 KB olarak belirleyip yeniden deneyin. Paketin fiziksel büyüklük farkından dolayı ciddi bir performans doğal olarak kazanırsınız.

- Bu seçimi de öyle hazır veritabanından yapamıyorsunuz biliyorsunuz, CREATE edilirken veya GBAK ile backup'dan açarken değiştirme şansınız var.

- Bir diğer yandan sorgularınızı optimize edin. Mesela büyük sonuçlar döndürüp sonra tekrar bu sonuçlardan irdelenecek alt sonuçları sorgulamak şeklinde yöntemler varsa, bunları iç içe select'lerle çoğaltıp daha az sorgu yapılmasını sağlayın.

- Bu demek, karşı database servere yüklenmek demek olacağından RAM takviyesi gibi donanım güncellemeleri gerekebilir. Aynı anda kaç şubeden sorgu geleceğini kestirmek kötü durum senaryosu ile mümkündür.

- Bu yazdığım ve bunlardan türetilecek bir çok durum söz konusu olabilir. Aklımıza geldikçe yazarız.. :idea:
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
huseyinert
Üye

hocam şehirler arası otobüs firmaları var bunlar online merkize sistem olarak biliet kesebiliyorlar bunlarda sanırım öyle bir yavaşlama sıkıntısı yok, bunların kullandığı sistem farklımı,

ve sonuç olarak ne yapmalıyım daha hızlı çalışması için

internet hızını arttırmak ve ram miktarını arttırmak değiştirirmi?

donanmımsal ve internet hızı nekadar etkili bu işte
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Hocam yazdıklarımı bir baştan bir sondan okumuşsun :lol:

- Internet performansınız iyi ama sorgularınızdan aynı performansı göremiyor iseniz yapılması gereken

1- Veritabanından çekilen verinin paket büyüklüklerini büyütmek demiştim.

2- Ondan sonraki işlem SQL sorgularınızı optimize etmenizi söyledim.

3- Optimizasyon sonucu server'e yüklenme olacağından, kullanıcı sayısı arttıkça sonradan sıkıntı yaşarsanız, ancak o zaman RAM lazım şeklinde ifade etmiştim. :idea:
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
huseyinert
Üye

hocam sağolun önceki yazınızda biraz karışıktı şimdi daha açık oldu tşk. ederim, demin yazdığım bu otobüs firmaları nasıl yapıyor bu işlemi bir bilginiz varmı acaba?
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Hiçbir zaman veritabanı portu internete açılmaz. Büyük güvenlik riski ve performans sorunu doğurur.

Doğru yöntem veritabanını içeride tutarak, internet ile veritabanı arasına bir katman koymak.

Bunun için mesela bir SOAP sunucu yazabilirsin veya kendi protokolünü geliştirerek veritabanı ile konuşursun.
aLonE CoDeR
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen aLonE CoDeR »

Firebird'ün en önemli eksiklerinden birisi budur.2.versiyonda düzeltileceğini okumuştum ama 2.0 kararlı sürümde bununla ilgili bir gelişme yok.

Otobüs firmalarının kullandığı programlar direkt veritabanı bağlantısı kullanmıyorlar.Socketler aracılığıyla haberleşerek bir parser eşliğinde veritabanına yansıtıyorlar verileri.Yani basit bir arabirim kullanıyorlar denebilir.

Kolay gele.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

@fduman haklı

- Bunları VPN (Virtual Private Network) olduğunu değerlendirdiğim için yazdım. Açık IP ile direkt veritabanına bağlantı kurdurmayın sakın.

- Güvenlik açığı arayanların checklistinde eminim ki ilk bakılan yerlerden birisi de yaygın olarak kullanımda olan Firebird'ün kullandığı 3050 nolu porttur. :wink:
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
huseyinert
Üye

arkadaşlar internet hizlandırmayı denedik ama burda ana makinanın mı internet hızı önemli yoksa bağlanan termşnal makşnaın bulundupu yern hızımı önemli terminalden bağlandım ama 1024 hızn var fark olmadı gibi acaba server makinada mı denemek lazım

iyi çalışmalr
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Her zaman en düşük hız geçerlidir.
Kullanıcı avatarı
huseyinert
Üye

hocam ozaman terminal ve server makinanın ikisininde olduğu yerin internet hızı yüksek ve eşit olmalı değilmi