kaç query kullanacaz

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
yskilic
Üye

kaç query kullanacaz

Mesaj gönderen yskilic »

örneğin formumda cadde ve bu caddeye ait sokak ve bu sokaktaki aparmanın adını sonra daire numarasını combolar sayesinde yalnızca seçimlik yaptıyorum.

mevcut birkaç tablom var. cadde ve sokakları tutan cskayit.db
bu sokaklardaki aparmanları ve bu apartmanların özelliklerinin kaydını tutan konutkayit.db gibi.

şimdi ben bu kayıtları örneğin Cadde combosu için bir query'im var sql satırı şöyle

Kod: Tümünü seç

select distinct Cadde from cskayit
sokak kısmı için yine başka bir query kullanıyorum ve onun sql satırı şöyle

Kod: Tümünü seç

query2.sql.add('select Sokak from skkayit where Cadde=''' + combocadde.text + '''');
sonra apartmanadi için birtane ve daire için bir tane daha bu işlemi böyle yaparsam programım büyüdükçe birsürü query olacak ve kafam karışık bunun başka yolu varmı bir tek query ile bunuu yapabilirmiyim?
Y.S.K.
Yazılım Sistemleri
sair
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sair »

Yaptığın işlem doğru. Başka yolu yok ki. Seçim son kullanıcıya bırakılmasa yapılabilir ama eğer kullanıcı combox tan seçecekse aynen senin yaptğın gibi yapmak zorundasın. HEm Query kullanmaktan korkma. İstediğin kadar kullanabilirsin programa bi zarar vermeyecektir.
Sevgiler...
Geçip gideriz bizde ağızsız,dilsiz ve sorgusuz
İstanbul gibi düşeriz iki kıtaya birden...
En aşağılık düş, en büyük sevdadan belki
Erkek ölümler; bir uzun iç çekişle büyür göğsümüz
yskilic
Üye

Mesaj gönderen yskilic »

başka birisinden bu cümleleri duymak güzel oluyor teşekkürler sair.

çünkü bi acayip oldum yalnızca bir formda 4 query kullanınca acaba bilmediğim bişeler mi var dedim kendi kendime.
Y.S.K.
Yazılım Sistemleri
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

bir form icin 4 query dediginiz nedir ki?

Sonra bu queryler her zaman calisacak kodlar degiller. Sadece combo box'a tiklaninca calisacaklar.

Yeri gelmisken combo box'larin icini doldurmak icin bir fonksiyon yazmanizi tavsiye ederim. Tiklayinca ilgili select cumlesini, ve combobox in items property'sini parametre olarak gonderdiginiz bir fonksiyon ilgili kayitlarin items property'sine doldurulma islemini gerceklestirebilir...

Kolay gelsin....
yskilic
Üye

Mesaj gönderen yskilic »

fahrettin hocam tam detaylı yazmadım çünkü gerek görmemiştim. ama madem söylediniz anlatıyım biraz.

tam olarak veri tabanıyla çalıştığım için normal combobox yerine dblookupcombobox kullanıyorum çünkü çok pratik. listsource, listindex ve keyindex özelliklerini o comboya ait olarak tasarladığım query üzerinden dolduruyorum ve işlem tamam.

böylesi fonksiyon yazmaktan daha kolay gibi geldi bana.
Y.S.K.
Yazılım Sistemleri
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

detaya inince her yontemin avantaj dezavantajlari vardir. O yuzden calistigini tecrube ettiginiz yontem sizin icin en iyi yontemdir tabi ki.

Malum her yigidin yogurt yiyisi meselesi.

Kolay gelsin..... :)