memory table hakkında

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Serim
Üye

memory table hakkında

Mesaj gönderen Serim »

mrb arkadaşlar,

ben projem için firebirdde bir veritabanı hazırladım. Tek tablo var ve 10-15 alandan oluşuyor.Projem için memtable kullanmam gerekiyor fakat daha önce hiç kullanmadığım için yardımınıza ihtiyacım var.
memory table bileşeninin kullanımı hakkında detaylı bilgiyi nerede bulabilirm yada yardımcı olabilcek arkadaşlar varsa sewinirim.mesela ben forumdan arattığım sonuçlarda bulduğum bir linkten sqlmemtable bileşenini indirip kurdum. ama özelliklerinde tablename seçeneği var. Bunun için database bileşenini kullanarakmı veritabanına bağlanıcam yada ne bilyim normalde dataset kullanıyorum ikisi arasında ne gibi farklılıklar var?database, transaction eklicekmiyim forma? bu konu hakkında hiçbir bilgim yok görüldüğü gibi:)

kolay gelsin, ii çalışmalar..
Bilginin temelini sağlam at depremde zarar görmesin
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

kbmMemTable iyidir. Sitede linkler kısmında linki var.

Normal table'dan hiçbir farkı yok. Append ile kayıt ekleyebilir, Locate ile arama yapabilir, Delete ile silebilir vs. vs. Yani normal table gibi işlem yapabilirsin. Tek farkı formu yok ettiğin zaman hafızadaki bilgilerde gider.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: memory table hakkında

Mesaj gönderen MicroChip »

Serim yazdı:mrb arkadaşlar,

ben projem için firebirdde bir veritabanı hazırladım. Tek tablo var ve 10-15 alandan oluşuyor.Projem için memtable kullanmam gerekiyor fakat daha önce hiç kullanmadığım için yardımınıza ihtiyacım var.
memory table bileşeninin kullanımı hakkında detaylı bilgiyi nerede bulabilirm yada yardımcı olabilcek arkadaşlar varsa sewinirim.mesela ben forumdan arattığım sonuçlarda bulduğum bir linkten sqlmemtable bileşenini indirip kurdum. ama özelliklerinde tablename seçeneği var. Bunun için database bileşenini kullanarakmı veritabanına bağlanıcam yada ne bilyim normalde dataset kullanıyorum ikisi arasında ne gibi farklılıklar var?database, transaction eklicekmiyim forma? bu konu hakkında hiçbir bilgim yok görüldüğü gibi:)

ben sana demedim mi tablodan farkı yok diye :D anlamadın tam sanırım
eğer quantum kullanıyorsan onun içinde memdata var, yok kullanmıyorum diyosan ücretsiz olan kbmemtable var Mustafa nın dediği. Tablodan hiç farkı yok sık sık da kullanırım ben ikisini.
İçinde örnekleri de mevcut. Yine takılırsan burdayız ;)

Saygılar
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim
Kullanıcı avatarı
vkamadan
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen vkamadan »

Serim yazdı:mrb arkadaşlar,

Merhaba,
TSqlMemTable bileşenini forma koyup alanlarını tanımlayın,TableName e vereceğiniz isim TSQLMemQuery içinde sorgularda kullanacağınız tablo adına karşılık gelir. Örneğin TSqlMemTable ye ad soyadı adresalanları tanımlayın TableName özellğine musteri diyin, TSqlMemQuery içinde SQL Cümlesine, select *from musteri dediğinizde TSqlMemTable ye girmiş olacağınız veriler arasında sorgulama yapma imkanına sahip olacaksınız.Bu bileşen çok harika.
Volkan KAMADAN
www.polisoft.com.tr
uzanet
Üye

Mesaj gönderen uzanet »

vkamadan hocam.bu bahsettiğiniz bileşeni indrip kurdum.gayet güzel fakat SQLMemQuery1 de yaptığım tüm sorgularda saçma sapan hatalar veriyor .açmak gerekirse normal adoquery de yaptığım bir insert into sorgusunun aynısını bunda deniyorum.fakat tablo ismini bulamadığını söylüyor.yada field isminin olmadığını söylüyor.acaba bunda kişisel kullanımda bir kısıtlama filanmı vardır.ayrıca bunu sıklıkla kullandığınızı söylemişsiniz ben daha lisansını almadım eğer projemde kullanırsam ve projemi dağıtırsam ilk aşamada bir sorun yaşarmıyım.tabiki bir süre sonra alıcam :).değerli bilgileriniz için şimdiden tşk ederim.iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
bobasturk
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bobasturk »

merhaba,

ücretsiz olarak jvmemdata var isterseniz

kolay gelsin
Şefkat-u Merhamette Güneş Gibi Ol.
Başkalarının Kusurunu Örtmekte Gece Gibi Ol.
Sehavet-u Cömertlikte Akarsu Gibi Ol.
Hiddet-u Asabiyette Ölü Gibi Ol.
Tevazu-u Mahviyette Toprak Gibi Ol.
Ya Olduğun Gibi Görün Ya Göründüğün Gibi Ol.

Resim