görüntü alma

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
similyan
Üye
İletişim:

görüntü alma

Mesaj gönderen similyan »

delphide web cam den aldığımız görüntüyü video olarak kaydetmemimizi sağlayabilirmiyiz öle bi program gördüm hareket olduğunda fotograf çekiyor bende hareket olduğunda kayıt yaptırabilirmiyim zaten hareket algılamasını webcam sensörler vasıtasıyla yapıyo bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim...saygılarımla
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

haraket algılaması webcam'lerde sensörler ile yapılmaz. resimin değişim oranına bakılır. profesynel kameralarda sensör olabilir. Delphi'de activex ler yardımıyla video kaydı yapabilirsiniz ama bunu işlemek için activex'in kaydetmesi gerekir. sonra açıp incelyebilirsiniz. kullanabileceğiniz bir teknik ise active x yardımıyla eğer kamera hızı yeterli olursa saniyede 5-10 resim çekmek. bu resimleri birleştirerek video haline getirebilirsiniz. resimler arasındaki farklarıda inceleyebilirsiniz. arama yaparsanır resimler arasındaki farkları nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz. Eğer birebir görüntüyü almak gibi bir düşünceniz varsı, kameraya direk erişim yöntemlerini denemelisiniz. yani twain arabirimi değilde dll'lerini kullanabilirsiniz. Çok zahmetli ve markaya göre değişen bir yapı ortaya çıkacaktır.

Ayrıca bu tür programlar piyasada mevcut. İnceleyebilirsiniz.
http://www.download.com/3120-20_4-0.htm ... y&tag=srch
Kullanıcı avatarı
bluekid
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen bluekid »

VisionLab is a set of components for basic computer vision. The library allows rapid development of fully featured motion detection applications for the security industry with almost zero lines of program code. It also includes Hough Lines, edge detection, and contour detection components

Free for non commercial purposes
http://www.mitov.com/html/visionlab.html
similyan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen similyan »

bk verdiğin adresten componenti indiriyorum şuan istediğim şeyleri yapabilirmiyim peki bunlarla..
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MicroChip »

TVideoGrabber işini görür ;)

Saygılar...
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim
Akin_Delphi
Üye

Mesaj gönderen Akin_Delphi »

similyan yazdı:bk verdiğin adresten componenti indiriyorum şuan istediğim şeyleri yapabilirmiyim peki bunlarla..
Ben de bileşenleri indirdim. Hareket algılama özelliği olması çok güzel. Ancak hareket algılama özelliği olmayan bileşenlerle hareket algılama gerçekleştirmek oldukça zor.

Öncelikle her bir kareyi bir önceki kareyle karşılaştırmanız gerekiyor, ki bu da performans açısından kanallar (TThread) kullanmanızı gerektirebilir.

Ben amatör bir şekilde bu konuyla ilgilenmiştim ve hareket algılama kısımı oldukça karmaşık. Umarım bu bileşenlerle bir şeyler yapabiliriz.

Saygılar ve Başarılar.