access violation hatası .

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
meron06
Üye

access violation hatası .

Mesaj gönderen meron06 »

Sel.al.arkadaşlar.biliyorum forumda çok konuşulan bi hata ama benimkisi biraz farklı.forumda çok aradım arkadaşlar.ne yaptıysam bulamadım.d7 firebird 1.5 de bi proje üzerinde çalışıyorum.projem sorunsuz çalışıyor.proje derlenirken yada kapanırken herhangi bi hata almıyorum.
yalnız belli bir süre çalıştıktan sonra projemi kapatıyorum delphiyi kapatırken "access violation at address 02D01C10.read of address 02D01C10." diye bi hata alıyorum.görevyöneticisinden delphi32 yi sonlandırana kadar bu hatayı alıyorum.delphimde jedi,apro,ehlibeva,fast report komponentleri yüklü.arkadaşlar denemediğim şey kalmadı.buna benzer bi hatayla karşılaşan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.(delphiyi ve tüm komponentleri sildim yeniden yükledim.delphiningüncellemelerini yaptım.)
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

Mesaj gönderen NewMember »

Delphiyi kapatmadan projeni kapat.Sonra delphiyi kapat.Ve delphi taskbardan gizlenene kadarda hiçbir işlem yapma.Yani başka bir programı kapatma ve/veya bir dosya açma işlemi yapma.
MyOsM
Üye

Mesaj gönderen MyOsM »

SA.

JEDİ içersinde yer alan transparan button kullandınız mı projenizde?

Daha öncede böyle bişey gelmişti başıma her şey normal ama programı kapattığımda acces violation hatası allıyordum Bu şekilde düzelmişti.

Bilgilerinize

Saygılarımla
Gecenin en karanlık anı sabahın en yakın olduğu andır.
Kullanıcı avatarı
nitro
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen nitro »

bunun bileşenle falan alakası yok
@newmember'ın dediği doğru bence.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Olur böyle şeyler, borland bile bu hataya düşer

Mesaj gönderen sabanakman »

Borland Delphi'nin yüklediği .bpl dosyaların birinde (sonradan yüklenen bileşenler de olabilir) veya bir kaçında hata veya versiyon uyuşmazlığı olursa bu hata olur. Aslında can sıkıcı olsa da pek bir önemi yoktur.
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fatihtolgaata »

nitrokonat yazdı:bunun bileşenle falan alakası yok
@newmember'ın dediği doğru bence.
Hen @newmember doğru söylüyor hem de bileşnlerle alakası olabilir. Şöyleki, bazı durumlarda, bileşenler hafıza taşmalarına sebep olabiliyorlar. Özellikle ownerdraw bileşnlerde küçük bir canvas hatası veya, çizdirilen bir bitmap'in silinmeme hatası yüzünden belli bir zaman sonra hafıza taşmaları meydana gelebiliyor. Veya bileşen yazarları tembellik edip, özellikle bileşeninin propertyeditor ve componenteditörlerinde bileşeni bir özelliği kullanması gerektiği hallerde, iç içe bileşen çağırımları yapabiliyor. Bu da her zaman olmasa da sonsuz döngülere sebebiyet veya kilitlenmelere sebebiyet verebiliyor. Daha bunun gibi bir çok sebep olabilir. Ama illaki bileşendir diye bir şart yok. Tek tek denemek lazım bileşenleri, hangisinde hata var diye...

kolay gele..
Kullanıcı avatarı
Biltes
Üye

Mesaj gönderen Biltes »

Bu olayı bende yaşadığım iki hatanın neden olmuştu benim bu hatayı almam biri diğer arkdaşların da dediği gibi formlardan kullanılan bileşenlerin hafıza yüklenememesinden dolayı veriyor, bir diğeri de yazılmış olan kodlardan kaynaklanıyor; mesela benim başıma gelen yanlışlıkla sql cümlesini yazarken hata yapmışım ben bunu kaydedip o anda kapattım gittim daha sonraki etap'ta programı direk exe'den çalıştırdığımda açılışta access violation vs.. bir hata sürekli olarak veriyor. Formda kodlara breakpoint koyarak en son yaptığımda formdaki belli yerlere o şekilde problemin yazdığım koddan kaynaklandığını buldum.
Umarım size fikir verebilmişimdir... Kolay gelsin...
Var olmaya değer her şey bilinmeye de değerdir. Çünkü bilgi varlığın bir imgesidir. Onda iyi ve kötü aynı anda bulunmaktadır...