Tablo ile sıralama

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Tablo ile sıralama

Mesaj gönderen husonet »

Arkadaşlar,

Yazdığım programda şu an'a kadar 3 tablo kullanıyordum. Bunlar Firma Kayıtları bulunan FIRMA.DBF, Tekliflerin Bulunduğu TEKLIF.DBF ve Teklif içeriklerinin bulunduğu SATIR.DBF tabloları. Programımın Tahsilat ve Ödeme işlemleri yapabilmesi için ayrı bir tablo Yapmaya karar verdim yalnız KASA.DBF olabilir.

Yalnız başlamadan önce kafamı kurcalayan bir konu var. Ben programımda cari ler bölümüne geldiğim zaman bir cari kartın hareketini tıkladığım zaman bu hareketi iki tabloyu alt alt birleştirerek tarihe göre sıralamasını nasıl yaptırtacağım? burada biraz algoritma eksikliğim kafamı karıştırıyor. Sql mi kullanmalıyım SQL kullanırsam nasıl yapabilirim. Yoksa başka bir table çalışma anında kurup 2 table nin içeriğini aktarıp Tarih sıralaması mı yapmalıyım.

Bu konuda yorumlarınızı ve düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim. iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

istediğin iki tablonun birleştirilmesi ise

select a,b,c from tablo1
union
select a,b,c from tablo2

şeklinde yapabilirsin. union komutu ile sorguları birleştirirken dikkat edilecek husus alan sayıları aynı ve tipleride birbirinin aynı olmalı.
ayrıca select lerde join de kullanabilirsin.
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen husonet »

Peki bunda ORDER BY key ini bu SQL cümleciğine nasıl ilave edebilirim.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

select a,b,c from tablo1
union
select a,b,c from tablo2
order by 1,2

buradaki 1 ve 2 kacinci alanlar oldugunu gostermekte. Yukarıdaki ornek 1. ve 2. alana gore siralama yapar
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Fahrettin hocamın verdiği örnekteki gibi ORDER BY ı yukarıdaki select leri tek bir blok olarak düşünerek sadece en sonunda kullanabilirsin.