Uygun veritabanı seçimi?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mustafa_kaplan
Üye

Uygun veritabanı seçimi?

Mesaj gönderen mustafa_kaplan »

Delphide ağ üzerinde program yapmam lazım. Fakat hangi veritabanın kullanacağımı bilmiyorum. Paradox ta böyle bişey mümkünmü acaba. DbIsam tavsiye edenler var ama sitede birçok sürümü var ben bunların hangisini indireceğimi bilmiyorum (ayrıca paramda yok ).Gerektiğinde ağ (6-7 PC)üzerinde gerektiğinde sadece 1 pc de program hazırlayabileceğim bir veritabanı olması lazım.
Aşağıda ayrıntılı cevabını beklediğim bazı sorularımı sıralayacam haddimi aşarak;

• Veri tabanımı hangi bilgisayara kuracam.
• Veritabanımı ağdaki herhangi bir bilgisayara nasıl tanıtacam.
• Paradox veritabanında ağa uygun program yapmam mümkünmü.
• Yaklaşık 200.000 kayıt girilecek.

Belki bana kızanlarınız vardır ama bildiğim bir şey olunca ben bu forumda elbette paylaşırım, sizde de aynı zihniyetin varolduğunu biliyorum.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

bu işi paradoks la yapman da mümkün fakat daha iyisi interbase 6.x (bedava olduğundan) yada firebird. firebird de ücretsiz interbase ekibinden ayrılan bir grup tarafından geliştirilip ücretsiz dağıtılıyor. http://www.firebirdsql.com den 1.0.3 kararlı sürümünü indirebilirsin.

çok fazla hareket yoksa 256/512 kb. ram li normal bir pc ye de kurabilirsin. yoksa linux kurulu sadece server amaçlı kullanılacak bir makina tavsiye edilir. ağ ortamında veritabanına bağlantı için daha önceki bir soruya verilen cevaplar işinize yarayabilir.
viewtopic.php?t=122&highlight=192+168

kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

ben de böyle bir yapıda Interbase/Firebird kullanırdım. Hem Delphi desteği çok iyi, hem de ücretsiz.

ağ ortamı olduğu için dbIsam'ın Client/Server sürümü kullanılıyor. dbIsam rahatlıkla kaldırır böyle bir yapıyı ancak büyük projeler için Interbase/Firebird bence daha iyi.

Paradox'tan uzak dur derim, başka birşey demem :)

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
mustafa_kaplan
Üye

arkadaşlar firebirdi indirdim. Ama işin gıcık tarafı (bence) bu veritabanın diğer bilgisayarlardanda okuyabilmek kayıt girebilmek. Programın kısayolunu çalıştırmak istediğib bilgisayara aldım fakat hata verdi. Vertabanın bi paylaştırabilsem gerisi basit. yani:

ahmet\c\data sürücüsünün altındaki bir veritabanını diğer bilgisayarlara nasl anlatacam. Benim sorunum bu. gördüğüm Bazı programlar var kendiliğinden ayarlıyor bu işi.Kısayolla çalıştırabilsem onada razıyım ama beceremedim bi türlü.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

bir kere öyle otomatik diye birşey ben duymadım. yapacağın olay ağ ortamın tcp/ip mi? ve server dahil diğer bilgisayarların ip sini biliyor musun? detaylı yazarsan yardımcı oluruz. ana makina (server) dışındakilere de firebird i client olarak kurmalısın. \\ahmet\c\data klasörüne full paylaşım vermeslisin. bir de önceki mesajda verdiğim başlığı takip ettin mi?
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

+ Makale ve İpucu forumundaki Şair abimizin yazdığı makale işini görür sanırım.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
mustafa_kaplan
Üye

otomatik derken bi şekilde önceden programcı tarafından ayarlanan ve daha sonra kuran kişiyi uğraştırmayan demek istemiştim. Hiç bir PC nin ip sini bilmiyorum,söylediğiniz başlğıda takip ettim.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

o zaman yapılacak; ağın tcp/ip ile mi kurulduğu ve server in ip sini öğrenmek. win9x lerde winipcfg, w2k, xp ve linux ta komut satırından ipconfig ile ip leri öğrenebilirsin. sadece serverin ip si yeterli. diğerlerinin de ip lerinin olması gerekir ne olduklarının önemi yok. daha sonra firebird u client (istemci) olarak terminallere kurup delphiden database nesnesine çift tıklayıp;
USER NAME=SYSDBA
PASSWORD=masterkey
SERVER NAME=10.0.0.1:/data/database.gdb

şekline tanımlayamalısın.