DLL içindeki MDIChild

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
hicker
Üye

DLL içindeki MDIChild

Mesaj gönderen hicker »

Merhaba,
MDIChild formları ayrı dll'ler içine gömerek exe boyutunu düşürmek istemiştim ama kullandığım veritabanının session nesnesini ana formdan dll içindeki forma aktaramıyorum.
Bir kaç örnek buldum fakat ya dll ler programın çalıştırılmasıyla birlikte hafızaya yüklenip program kapatılırken free ediliyorlar yada veritabanının session ını ortak kullanmak yerine her form ayrı bir session kullanarak bağlanıyor.
İlk seçenekte programı bütün halinde hafızaya alıyor. E zaten amacım hafızaya parça parça yükleyip programı hızlandırmak olduğu için hiç kullanmadan ikincisini denedim. İkinci seçenekte ise her form kendi sessionını açınca server afallıyor. Yardımlarınızı bekliyorum.
Delphi6 ve Oracle (Direct Oracle Access toolları ile) kullanıyorum.
Herkese iyi çalışmalar...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

bence günlük kullanılan formları dll yapmak pekte yarar getirmiyor. Formları sadece gerektiği zaman oluşturup, daha sonra yok etmek hafızayı uygun kullanmanız açısından yeterli olacaktır.

Ancak çok nadir kullanılan ve exe dosyayı çok şişiren, çok kaynak harcıyan formları dll yapmanız faydalı olabilir.

Eğer exe dosyayı ve dll'i runtime package seçeneği ile derlerseniz ikisi de aynı application ve screen instance'ını kullanıyor. ama session için çalışır mı emin değilim. Bir denemenizde fayda var.

Kolay gelsin.