Delphi'de Okul Yıllığı Hazırlamak

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Hancet
Üye
İletişim:

Delphi'de Okul Yıllığı Hazırlamak

Mesaj gönderen Hancet »

S.A. arkadaşlar
Okulda dönem ödevi olarak okul yıllığı hazırlamam söylendi. Öğretmen flash'ta yap dedi ama ben programcıyım ve flash bilmiyorum. Delphi'de de böyle bişey yapıldığını duydum ama pek bi bilgi edinemedim.

Ben bu ödevi delphi'de yapıp vermek istiyorum ama bu konuda hiç bilgim yok. google'da ve sitede arattım bişey bulamadım.
Eğer bu konuda bana yol gösterebilecek arkadaşlar varsa şimdiden teşekkür ederim.

Hangi yolu izlemeliyim, her öğrenci için ayrı bi forum mu kullanmalıyım, resimleri exe'ye mi gömsem yoksa vt'den mi takip etsem..... bu ve bunun gibi karşılaşabileceğim sorunlara yardımcı olursanız sevinirim.

Bide elinizde Delphi ile hazırlanmış yıllık varsa yardımcı olacağını düşünüyorum.

Kolay Gelsin
Varmı Beni İçinizde Tanıyan?
Yaşanmadan Çözülmeyen Sır Benim
Kalmasada Şöhretimi Duymayan,
Kimliğimi Tarif etmek zor Benim.
Kimsesizim hısmım da çok, hasmım da,
Görünmezim cismim de yok, resmim de,
Dil üzmezim, tek hece var ismimde,
Barınağım Delphi denen yer Benim..!
Kullanıcı avatarı
hbahadir
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hbahadir »

İlk önce projende neler yapmak istediğini belirle (örn kişilerin resimleri kayıt edilecek, kişilerle ilgili bilgiler olacak vs). Sonra bu plana göre forumda arama yap. Örneğin resim çağırma ilgili bir başlık,

viewtopic.php?t=12326
Kullanıcı avatarı
pro_imaj
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen pro_imaj »

Merhaba;
Benim böyle bir girişimim ve çabam olmuştu;
Delphide sadece bir arayüz oluşturacaksın resimlerle birkaç film dosyası ve fon mizği vs ayarlayacaksın birde arkadaşlarının özgeçmişleri vs. bir yıllıkta olması geeken herşeyi önce bir planla gerisi çok kolay olucak bu tür durumlarda helede ünideki mezuniyet için herkezden bilgileri toplamak tam bir keşmekeştir.

Örn: inceleme olarak akınsoft firmasının yıllık programını incelemenizi tavsiye ederim.
Gün gelecek, dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları bütün kötülükleri tek tek bildirerek aleyhlerinde şahitlik edecektir. [Nur Suresi 24]

Mesaj gönderen mepc »

Ben dönem CD si hazırlamıştım. Eğer adresini verirsen sana dataları ile birlikte kodları da gönderebilirim.

Not: Delphi 5 ve acces veritabanı ile
Bilgi paylaşıldıkça güzeldir.
Kullanıcı avatarı
spiderman
Üye

Mesaj gönderen spiderman »

mepc yazdı:Ben dönem CD si hazırlamıştım. Eğer adresini verirsen sana dataları ile birlikte kodları da gönderebilirim.

Not: Delphi 5 ve acces veritabanı ile
Mahsuru yoksa mehmet.ulutug@gmail.com adresinede gonderebilirmisiniz ?
Kullanıcı avatarı
mepc
Üye

Mesaj gönderen mepc »

içerisinde data olmadan anlaşılmaz olacak. veritabanını ve bir iki resmi içeren bölümünü yarın kodlarla birlikte atayım.
Kullanıcı avatarı
mepc
Üye

Mesaj gönderen mepc »

kodları işyerindeki bilgisayarda bulamadım. Evden bakacağım. Bu sebeple bir gün daha geç gönderebileceğim. Kusura bakma.
Kullanıcı avatarı
spiderman
Üye

Mesaj gönderen spiderman »

Onemli degil dostum, paylasimin icin tesekkur ederim.
Kullanıcı avatarı
Serim
Üye

Mesaj gönderen Serim »

merhaba
bende bi ara böle bişeyle uğraşmıştım. ewt malesef googleda aratınca böle bi program örneğiyle karşılaşmadım bende ama akınsoftun böyle bi programı var sitesinden bakmanı tavsiye ederim. biraz fikir olur en azından.demosunu netten indiremiyorsun ama ekran görüntülerine felan bakabiliyorsun. birde bence öncelikle projen nasıl bişi olcak çokmu ayrıntılı bir yıllık düşünüyorsun?veritabanında hangi alanların olacak ? vs.. bunlara karar ver, veritabanını hallettikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir bence :wink: Formaların dizaynına karar verirsin ( bu arada her öğrenci için ayrı bir form tasarlamıcaksın veritabanından çekersin) çok zorlanacağını sanmıyorum. haa birde resimleri veritabanında tutmanda ben bir sakınca görmüyorum .kolay gelsin.ii çalışmalar..
Bilginin temelini sağlam at depremde zarar görmesin
Kullanıcı avatarı
Hancet
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Hancet »

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim arkadaşlar.

Akinsoft'un programını inceledim. Gerçekten güzel yapılmış. Benimde öyle renki butonlar ve renkli fon kullanmam için neler yapmam gerek acaba :?:

Vesikalık resimleri VT'de tutmaya karar verdim. Bunun için resimleri tutacağım ayrı bir VT'mi hazırlasam yoksa öğrenci bilgileri ile aynı VT'yi mi kullansam daha iyi olur sizce.
Büyük boyutlu fotoğraflar ve videolar içinde sadece yollarını VT'ye kayıt etmeyi düşünüyorum.

Dün akşam resimlerle biraz uğraştım. JPG türündeki resimleri hatasız VT'ye kayıt edebiliyorum ama dbimage'de bişey görünmüyor. Uses satırına JPEG 'de ekledim ama yinede görünmüyor. Bunun nedeni nedir acaba?

Tekrar Kolay Gelsin
Kullanıcı avatarı
Serim
Üye

Mesaj gönderen Serim »

Bence vesikalık resimleri öğrenci bilgileriyle aynı tabloda tutmanda bi sakınca yok.Normal dbimage bileşeni yerine jedinin jvdbimage bileşenini kullanmanı şiddetle tavsiye ederim :) o bileşenle her formatta resmi sorunsuz gösterebiliyorsun.nede olsa jedi ücretsiz bi kur istersen :wink:

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MicroChip »

konyalı :D rakiplerin çıkmış 8)
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim
Kullanıcı avatarı
Hancet
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Hancet »

Arkadaşlar yardımlarınız için sağolun.

Büyük resimleri ayrı bi klasörde tutup VT'ye sadece yolu kaydetmeyi uygun buldum. Fakat diğer kullanıcıların klasördeki resimler üzerinde oynama yapıpta programa müdahale etmesini istemiyorum.
Bunun için aklıma bi yol gedi ama nasıl yapacağımı bulamadım. Resimlerin boyutunu ve değiştirilme tarihlerini kontrol ederek orjinal resim olup olmadıklarını anlayabilirim. orjinal değilse resim değiştirilmiş gibi bi hata mesajı verir ve o kısımda resim gösterilmez.

Bu konuda da yardım ederseniz sevinirim.

Bide Konyalı kardeş jedi componenti için uygun bi link verebilirmisin aradım ama çalışan bi şey bulamadım.

Kolay Gelsin.
Kullanıcı avatarı
Serim
Üye

Mesaj gönderen Serim »

konyalı :D rakiplerin çıkmış 8)
hehehe sorma ya ahmet abi ben bitiremedim o projeyi, iş güç derken :oops: inşallah bu arkadaş bitirir :D
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MicroChip »

İnşallah ;)
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim