Kod Oluşturma Güçlüğü

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
futbolcu
Üye

Kod Oluşturma Güçlüğü

Mesaj gönderen futbolcu »

Merhaba arkadaşlar.

Ben daha önce VB çalıştım. Şu sıralar Delphi 7 kurulu sistemimde
Delphiye çalışmaya başladım. Forum ve görsel tasarım konusunda oldukça iyiyim. Ancak kod yazmada bi türlü yol alamıyorum.

Ayrıca çeşitli yerlerden aldığım hazır kodları kullanırken de sorun yaşıyorum. Hazır kodları uygun nesnelere nasıl aktarabilirim? Bunu yaparken çok hata mesajı alıyorum.

Ayrıca çeviri programı yapmak istiyorum.
Hangi yöntemle başlamalıyım.
Bilgi çoğaldıkça krallar ölür
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

öncelikle delphi ile ilgili kitaplardan delphinin sytax (yazım) kurallarını öğrenmelisin. bu işi sirf öğrenmek için okumak da isabetli olmayabilir. en iyisi kitaplardaki basit bir programı adım adım yazarak uygulamaktır. yani ihtiyaç oldukça öğrendiklerin daha kalıcı olur!
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

hazır kodları uygulamakta fazla bir zorluk yok. Ancak öncesinde Object Pascal'ı öğrenmeniz lazım. Bence en güzelide kitaptan öğrenmek.

Eğer ingilizceniz iyi ise Marco Cantunun sitesinde bedava bir Pascal kitabı var. http://www.marcocantu.com . Çok geniş ve güzel anlatıyor.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
futbolcu
Üye

Mesaj gönderen futbolcu »

Teşekkürler arkadaşlar..

Pascal kitabım var. Bu gün çalışmaya başladım.
Bir yandan da Delphi'ye devam ediyorum. Aslında sorunum galiba bütün dillerde de az bilgi sahibi olmam.

Ayrıca sizin mussayfa.chm adlı dosyanızı indirdim.
Bu paylaşımın için ayrıca teşekkürler.
Bilgi çoğaldıkça krallar ölür
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Çok Dil

Mesaj gönderen husonet »

Çok dil dedin bende çok dille uğraştım ama en güzeli birinde profesyonelleşmek ve daha sonra ihtiyac oldukca dillerin kullanım alanlarına göre uygulama geliştirmek lazım. Ben delphiye başlayalı 3 ay oldu 2 kitap okudum şu anda bir uygulama geliştirmeye çalışıyorum bu uygulama ve okuduğum kitaplar ayrıca bu sitedeki forum benim çok hızlı ilerleme kaydetmemi sağlıyor umarım sende hırsını kaybetmezsin ve kendin başaracağına inanıyorsan inanki başarırsın. Ve bu işin sırrı bana göre neyin nasıl yapacağını önceden planlamaktan geciyor yani sıkı bir Algoritma oluşturmaktan unutma algoritmasız girilen dil hiç bir zaman bitmez kendini eğer database programlama üzerinde geliştirmek istiyorsan ve fazla algoritma bilgisine sahip değilsen hazır paket programların nasıl çalıştığını ve veri alanlarını örnek alarak uygulama hazırlamaya çalış bu senin açından dahada faydalı olabilir ben 2 sene Visual Basic ile uğraştım inanki bu delphi de 3 aylık tecrübemin yarısına bile ulaşamamıştım. Sana acemi bir delphici olarak söyliyeceğim bunlar unutma Delphi de bana göre her şey var birtek işletim sistemi yazamazsın ama belli mi olur belkide ileride bir yazan çıkar ve benide utandırır.

Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

bazı şeyler zamanla oturur yerine. Emeklemeden yürümemek, yürümeden koşmamak lazım. Ben 2 sene önce yazdığım kodlara bakınca gülüyorum. Ben mi yazmışım, ne kadar çok hata var diye. Önemli olan sürekli kendini geliştirmek ve 2 gününüzün bir olmaması. Düne göre daha iyi bir durumda olmalısınız :)

Onun dışında her türlü konuda buraya soru yazabilirsiniz. Yöntem, algoritma, veritabanı vs. Bazı şeyler kitaplarda bulunmaz :wink:

Kolay gelsin.