Çok büyük sayılar hakkında yardım..

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Kacak
Üye

Çok büyük sayılar hakkında yardım..

Mesaj gönderen Kacak »

Merhaba, veritabanı olarak oracle kullanıyorum. Numarik bir alanım var ve gridde sağ klik ile bir kayıttaki bir alanı güncellemek istiyorum. UPDATE komutunun devamında ise 'WHERE NO=' griddeki numerik alanın adını almak istiyorum.
Önce string değil dedi, inttostr(alan) ile çözdüm sandım ama bu sefer de o alanda yazılı sayıyı değil de başka bir sayıyı gösteriyor bana.
Alanım integer ve 11-14 hane kadar sayı girilmesi muhtemel. (telefon numarası ve IMEI gibi) Telefon numaralarını başına 0 olmadan veri girişi yapılıyo. Sizden ricam bu numarayı nasıl çekebilirim? Değişkene atadım almadı, direk grid.datasource.dataset.fields den denedim olmadı . Ne yapacağım. Lütfen bilen arkadaşlar cevap yazsın..
Kullanıcı avatarı
otherside
Üye

Mesaj gönderen otherside »

sag tusun altına
q.sql.text:='update telefonlar set numericikalan=10 where numerickosul='+kosul.text+''
Kullanıcı avatarı
Kacak
Üye

Mesaj gönderen Kacak »

Daha Açık Yazayım. Tablo adı GSMBILGI. Alanları : SIRA_NO, GSMNO...vs. Bunlar numerik alanlar.
Gridde tabloyu görüyorum ve kayda sağ klik yaparken griddeki GSMNO alanının değerini kullanmak için almak istiyorum.
DBgrid1.Fields[0].asinteger;
DM.T_GSMBILGIGSMNO.Asinteger;
Bu alanı değişkene atayıp alma.......gibi herşeyi denedim.. Örneğin: GSMNO 5551234567 gibi bir kayıtta bana dönen değer 1025478945 gibi bir rakam. Bu sayı nerden çıkıyor. Neden numarayı alamıyorum.? Yardımcı olursanı zsevinirim.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

AsInteger yerine AsFloat ile al. Büyük rakamları Integer ile alırsan saçma sapan değerler alabilir.

Bu arada niye GSM NO'yu numeric yaptın ki? VARCHAR daha iyi olur bence.

Kolay gelsin.
heskin35
Üye

Mesaj gönderen heskin35 »

mussimsek yazdı: Bu arada niye GSM NO'yu numeric yaptın ki? VARCHAR daha iyi olur bence.
Kolay gelsin.
Ek olarak ayrıca isteğe göre varcharda giriş formatını maskedit vb. ile belirleyebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
bobasturk
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bobasturk »

merhaba,

telefon numaralarını bende varchar olarak belirliyorum ve editmask ını ise (999) 999 99 99;_ şeklinde veriyorum kullanıcı sadece rakam giriyor kendisi ayrımlarını yapmış oluyor.

kolay gelsin
Şefkat-u Merhamette Güneş Gibi Ol.
Başkalarının Kusurunu Örtmekte Gece Gibi Ol.
Sehavet-u Cömertlikte Akarsu Gibi Ol.
Hiddet-u Asabiyette Ölü Gibi Ol.
Tevazu-u Mahviyette Toprak Gibi Ol.
Ya Olduğun Gibi Görün Ya Göründüğün Gibi Ol.

Resim