Kademeli Faiz Hesabı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
adnansirca
Üye

Kademeli Faiz Hesabı

Mesaj gönderen adnansirca »

Merhabalar.Elimde kademeli faiz hesabı ile ilgili bir proje var.Projede 6 ayrı tür faiz tablosu bulunmakta.Amacım bir senedin ya da çekin vade tarihi ile işlem tarihinden hareketle , x faiz tipine göre y faiz tarihi ve z faiz oranını veritabanından bulup kademeli faizini hesaplamak. Başlangıçta if begin end kod bloğunu kullanmıştım. ancak 6 ayrı faiz türü ve her bir faiz türü için ayrı ayrı dönemler olduğundan bu kod uzadıkça uzayacağa benziyor.
Değişkenler : vadetarihi, işlem tarihi, faiz dönemi,faiz dönem başlangıcı,faizdönemsonu,sonrakidönem,ilk alacak,toplam alacak.

Bana öncelikle vade tarihinin veritabanında hangi dönem aralığında olduğunu bulacak, daha sonra eğer işlem tarihi bu aralıkta ise işlem tarihinden vade tarihini çıkarıp faiz hesaplayacak; eğer işlem tarihi sonraki dönem ya da dönemlere denk geliyorsa ilgili dönemdeki faiz oranlarını da dikkate alarak kademeli faiz hesaplayacak , mümkün olduğunca kısa bir formül gerekiyor. Bir çok yol denedim. ancak mantığını bir türlü oluşturamadım.

bu formülü sayaçla ya da diziyle yapabilen varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim. Saygılarımla
aLonE CoDeR
Kıdemli Üye

Re: Kademeli Faiz Hesabı

Mesaj gönderen aLonE CoDeR »

Selamlar.
adnansirca yazdı:Projede 6 ayrı tür faiz tablosu bulunmakta.
Bu noktadan hareketle tablonun yapısını gözönünde bulundurarak bir function oluşturmak ve tablo adını parametre olarak göndermek..Akabinde tabloda tanımlı faizi SQL kodlarıyla tespit etmek (Tarih aralığı için "Between" komutu anahtar görevi görecektir sizin için..)..Result'ta faiz oranı dönmek kaydıyla kodlar optimize edilebilir kanaatindeyim..

Ek olarak faiz tanımını 6 ayrı tabloda yapmak yerine tek bir tabloda, farklı kayıtlar şeklinde tanımlamanız daha da kolaylaştıracaktır olayı..

Kolay gele..