Firebird dosyasını AES-2 ile anlık olarak şifrelemek

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
sen
Üye

Firebird dosyasını AES-2 ile anlık olarak şifrelemek

Mesaj gönderen sen »

S.A.
Arkadaşlar bildiğiniz gibi Firebird dosyası SYSDBA ve masterkey ile bir başkası tarafından açılabiliyor. (masterkey değiştirilse bile dosyayı bir başka bilgisayara kopyalayarak açılabiliyor)
Ben firebird dosyasını AES-2 64 bit ile veya buna benzer diğer algoritmalarla dosyayı şifrelemek istiyorum. Aslında normal bir resim dosyasını şifrelemek gibi.

En önemlisi şifrelemeyi program kapanırken değilde, kullanırken anlık yapmasın. (Kilitlenme, kapanma vb. durumlarda dosya açık kalmasın en önemlisi prg açıkken dosyayı kimse açamasın/alamasın)

Problem de bu aşamada çıkıyor. Anlık şifreleme nasıl yapılabir. Çünkü delphide birçok companent kullanıyoruz. Kayıt yapıyoruz/okuyoruz, rapor alıyoruz.

Kısacası şifreleme konusunda neler yapılabilir.

Saygılar...

Firebird 1.5, FibPlus , DevExpress, FastReport bileşenlerini kullanıyorum.
Kullanıcı avatarı
bluekid
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen bluekid »

Bence dosyayı bir bütün olarak şifrelemen pek mümkün değil
ancak kayıtları şifreleyebilirsin kullanacağında açarsın kaydederken yeniden şifrelersin tabii bu da seni yavaşlatır.... ayrıca indeks için kullandığın kısımları şifreleyemezsin....
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Kısaca.. Yapamazsın.
Kullanıcı avatarı
mnt
Üye

Mesaj gönderen mnt »

Firebird güvenliği ile ilgili pek çok makale var. Bir kaç yöntem; masterkey şifresini kullanmayın, SYSDBA adında bir ROLE ekleyin, dosyanın firebird client dışında erişimine izin vermeyin gibi..
Mustafa