Query1.ExecSQL;

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Query1.ExecSQL;

Mesaj gönderen husonet »

Query1.ExecSQL; Arkadaşlar bu metodun işlevi nedir, ne işe yarar İhsan Karagülle 'nin kitabına bakıyorum bir açıklama yazmamış veya ben bulamıyorum bilen arkadaş varsa yazarsa sevinirim.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

Eger query'de bir select statement var ise yani sonucta bir sonuc tablo donuyor ise Query1.Open metodu kullanilir.

Eger SQl icinde update, insert gibi bir sonuc donmeden sadece calistirilabilecek bir sql komuut var ise de o zaman bu sql komutlarini Query1.ExecSQL metodu ile veritabani uzerinde isletebiliriz.

Aksi kullanimlarda zaten hata verir. Yani bir insert komutunu Query1.Open ile calistirmaya calismak..

Kolay gelsin...
mavsar

Mesaj gönderen mavsar »

Yeri geldiğini düşünerek bir tavsiyede bulunmak isterim. Query1.Open veya Query1.Execsql yapmadan önce Query1.Prepare yapmanızda fayda vardır.

Mehmet
sair
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sair »

ExecSQL komutu Query nin tetiğidir. Şayet haızada bir tablo oluşturacaksanız (Yani bir select sorgusu oluşturuyorsanız) Query1.Open
metodunu kullanacaksınız. Yok eğer hafızada bir tablo oluşmayacaksa (Yani INSERT, UPDATE,CREATE, ALTER gibi komutlar kullanıyorsanız) Query1.ExecSQL metodunu kullanmak zoruındasınız.
Sevgiler...
Geçip gideriz bizde ağızsız,dilsiz ve sorgusuz
İstanbul gibi düşeriz iki kıtaya birden...
En aşağılık düş, en büyük sevdadan belki
Erkek ölümler; bir uzun iç çekişle büyür göğsümüz
hardndark
Üye

Mesaj gönderen hardndark »

mavsar yazdı:Yeri geldiğini düşünerek bir tavsiyede bulunmak isterim. Query1.Open veya Query1.Execsql yapmadan önce Query1.Prepare yapmanızda fayda vardır.

Mehmet
Merhabalar... bu foruma ilk mesajim.. guzel bir toplululuk olmus... basarilar ve tebrikler...

arsivi tariyordum ve bu konu gozume ilisti. arkadasimizin dedigi sey gercekten dogru mudur?
eger dogru ise .open ya da .execsql'den once neden prepare method'unu kullanmak gerekir? .prepare ne ise yarar tam olarak ??

saygilar.
İnsanlar, insan sayısı kadar gruba ayrılırlar...
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

Evet dogrudur.

Prepare metodu, optimizasyon ve gerekli kaynak ayirimlari islerini yaparak uygulamanin performansini arttirir.