Akti Kayıt - Farklı Kaydet

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Firarist
Üye
İletişim:

Akti Kayıt - Farklı Kaydet

Mesaj gönderen Firarist »

Arkadaşlar veritabanında 12 alan var. Ben bazı kayıtların sadece bir alanını değiştirip farklı kaydetmek istiyorum. Yani üzerinde düzenleme yapıp farklı bir kayıt olarak kaydetmek. (Veritabanı MsAccess, AdoQuery ile bağlantı)
İlginize şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MicroChip »

1. yol:

dbedit tarzı nesneler kullanmayacaksın normal edit felan kullanacaksın (biraz uğraştırır) db de gezerken değerleri bunlara yansıtıcan kaydederken de bilgileri onlardan alıp insert edeceksin.

2. yol:
tablo edit modunda işlem yapılırken edit modunu pasif yapıp insert çalıştıracaksın...

Saygılar...
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim
Firarist
Üye
İletişim:

2. yolu kullanıyorum. Ama edit modunu pasif yapıp insert dediğimde kayıtlar kaybaloyur. Acaba Copy yontemiyle mi yapmam gerekiyor? Yani alanları tek tek kopyalayarak diye düşünüyorum. Yada kısa bir yolu var mı acaba?
aLonE CoDeR
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen aLonE CoDeR »

- Kullandığınız veritabanı ve erişim bileşenleri hangileridir?
- İşlem için -kullandığınız veritabanı göz önünde bulundurularak- sp kullanmayı düşünür müsünüz?
- Değiştirmek istediğiniz alanı neye göre belirliyorsunuz?Eğer sabitse Field sayısı kadar bir döngü oluşturmak kaydı ile (ilgili alanı da değiştirdikten sonra..) bu işlemi basite indirgeyerek çözüm getirebilirsiniz..Ek olarak bu seçenekte Dinamik Dizi kullanmanız gerekebilir..

Kolay gelsin..
Firarist
Üye
İletişim:

Kullandığım veritabanını ve erişim bileşenini yazmıştım soruda. Access ve AdoQuery. Bu akşam biraz daha çalışarak çözüme ulaşmaya çalışayım. İlginiz için teşekkür ederim.