Rave Report İle İlk Rapor

Yazdığınız makaleleri ve üyelerimizin işine yarayacağını düşündüğünüz kodlarınızı gönderebilirsiniz. Bu foruma soru sormayın!
Kullanıcı avatarı
Fatih!
Kıdemli Üye
İletişim:

Rave Report İle İlk Rapor

Mesaj gönderen Fatih! »

Delphi 7.0 ile gelen rave programında bir takım sorunlar (özellikle Master / Detail ve Türkçe Karakter Sorunları) olduğu için öncelikle bu sorunların çözümü ile başlayalım.Bu sorunları en kısa yoldan şu şekilde giderebilirsiniz :
Delphiyi kurduktan sonra denetim masasından program ekle kaldır ile delphi de ki rave kaldıracak ve sonra delphinin sitesinde update rave 5.0.8 kuracaksınız.Bu bir çok proplemi (örneğin master-detail sorununu) halledecektir.

Rave programı ile ilgili hatırlanması gereken bir iki noktayı açıklamak istiyorum.
1- Eğer uygulamalarınızda birden fazla tabloyu bir birine bağlayacaksanız her bir tablo için bir tane
Rvdatasetconnection ve bir tane query koymanız gerekir.
2- Rave programı formda bulunan ve bağlantılarını yaptığınız RvDatasetconnection üzerinden query
den alır.
3- Master – Detail ilişkisini yarattığınız sql cümleciklerinde sağlamak zorunda değilsiniz.Bunu Rave
ortamında da yapabilirsiniz.
4- Bir Rave raporunun içinde istediğiniz kadar farklı raporlar açabilirsiniz.Örneğin Muhasebede cari
işlemleri ile ilgili tüm raporları ‘cariraporları.rav’ isimli dosyasının içinde tutabilirsiniz.Bu sizin
rapor dosyaları arasında kaybolmaktan kurtarır.
5- Queryi çalıştırmadan önce RvProject.Close; RvProject.ClearRaveBlob;komutlarını çalıştırırsanız
yeni bir proje için rave hazır hale gelir.
6- Rave deki nesnelerin özelliklerine Delphi’deki nesnelerin özelliklerini object inspector de
değiştirdiğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Delphi programından rave programına ulaşmak ve rapor alabilmek için formun üzerine RvProject, RvSystem RvDataset -Connection, Query eklenmesi gerekiyorAyrıca rapor sonuçlarını html,pdf,rtf,txt şeklinde almak istiyorsanız aynı forma Rave sekmesinde bulunan RvrenderXXXX kompanentlerini eklemeniz gerekiyor.

Bildiğiniz şekilde veritabanı ayarlarınızı yaptıktan sonra Formunuza Rave Tabında RvDataSetConnection, button, RvSystem ve rvProject Bileşenini Ekleyin. Bileşenin Raporlamasıı istediğiniz Tabloyu RvDataSetConnection'ın Dataset özelliğinden Seçin.

Tasarımı Başlatmak için Tools>Rave designer Menü Seçeneklerini Seçin. Karşınıza Raporunuzu tasarlayabilmenizi sağlayan Rave ekranı Gelecektir.

Resim

Rave Ekranından Raporumuzıu Oluşturmak için File > New Data Object Menüsünü Seçin Karşınıza Data Connections Penceresi çıkacak. Bu Pencereden Direct Data View Seçeneğii Seçip Next'e tıklayın. Daha Sonra Karşınıza Çıkan Pencerede Forma Eklediğiniz RvDataSetConnection Bileşen Yada Bileşenlerini İşaretleyin. Finish Dedikten sonra rave tasarım aracına tekrar dönüyoruz. Sağda RaveProject Bölümünde Raporda Kullanabileceğiniz Alanları Görebilirsiniz..

Rave penceresinden Tools > Report Wizard > Simple Table Menü Seçeneği İle Raporda Bulunmasını isteiğimiz Alanları seçebilmemiziçin Simple Table Penceresi Karşımıza Çıkacaktır. Çııkan Pencereden Kayıtların Bulunuğu Dataviewi seçip Nexte tıklayın. Daha sonra Raporda Bulunmasını istediğiniz Alanları seçebilmenizi sağlayan Pencere çıkacaktır. All Buttonuna Tıklayarak Hepsini seçebileceğiniz gibi fare ile teker tekerde seçebilirsiniz. Next'e Tıkladığınızda karşınıza Çıkacak pencere ise Raporda Alanların Sıralanışını Belirlemenizi sağlıyor. Yukarı ve aşağı ok buttonu ile alanları istediğiniz şekilde sıralayabilirsiniz. Next dediğinizde Karşınıza Çıkacak Pencere İle Raporun İlk Sayfasında Görünecek Rapor Başlığı Sayfa Kenar Boşluklarını Ayarlayabilirsiniz.

Report Title > Rapor Başlığı

Print Report Title > Rapor Başlığının Olmasını İstemiyorsanız İşaretini Kaldırın.

Left > Sol, Top > Üst, Right > Sağ, Bottom > Alt Sayfa Boşluğunu Belirlemenizi sağlıyor.

Next dediğinizde İnsanı canından Bezdiren Bu Pencerelerin :)) sonuncusuna ulaşmış oluyoruz.

Bu Pencerede Change Font Buttonuyla istediğimiz Bölümün Yazı Tipi Ayarlarını değiştirebiliyoruz.

Title Font > Başlık Ayarları

Caption Font >Sütun,Etiket isimleri

Body Font > Kayıt Yazı Tipi Ayarları

Generate Buttonuna Tıkladığımızda Sonunda Raporumuz Karşımızda.

Resim

Bu Raporu File > Save Menü Seçeneği ile Kaydedip İstediğiniz Zaman Çağırabilirsiniz. Rave Rapor dosyaları rav uzantılıdır.

Buttonun onclick layına aağıdaki kodu yazıp çalıştırın

Kod: Tümünü seç

RvProject1.Close; // RvProject'i Kapatıyoruz
rvproject1.ClearRaveBlob; // RvProject'in İçini Temizliyoruz.
// RvProject'in ProjectFile ÖZELLİĞİNİ yOLU İLE BERABER rapor dosyasınnı yazıyoruz.
// Dosyanız EXE'nin Bulunduğu Dizinin Alt Dizinindeyse
// Tam yol yerine Aşağıdaki Gibi yazabilirsiiniz.
rvproject1.ProjectFile:='Rapor\k.rav';
rvproject1.Execute; // Raporu Göster

buttona tıkladığınızda önizleme ,yazdırma veya yazdırılacakk osyayı seçebilmeniz için aşağıdaki pencere gelecek.

Resim

ben bu seçeneği göstermeden direk önizleme yapmak istiyorum diyorsanız. RvProject Bileşweninin Engine Özelliğine Forma Eklediğimiz RvSystem Bileşenini Gösterin. RvSystem Bileşeninin Sysem Setups kısmının ssAllowSetup Özelliğini False Yapın. artık direk önizlemeye alacaktır. Önizleme yapmadan Yazdırmak isterseniz. RvProject Bileşweninin Engine Özelliğine Forma Eklediğimiz RvSystem Bileşenini Gösterin. RvSystem Bileşenininin DefaultDest Özelliğine rdPrinter'i Ayarlayın.

Buttonun Onclick olayına yukarıdaki kodu yazın.
Kullanıcı avatarı
berken
Üye

Mesaj gönderen berken »

hocam ben adoquery ve acces kullanıyorum.. rvqueryconnection onları görmüyor bir türlü
İnsanca.... Pek insanca....
heskin35
Üye

Mesaj gönderen heskin35 »

datasetconnection ile gorebilirsin hocam
Kullanıcı avatarı
MakPRO
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MakPRO »

Quick report kullanmakmı daha avantajlı yoksa Rave Reportmu ? burdaki yazılanları okuyunca rave report gözümü korkuttu açıkcası. Barkod konusunda da problemli olduğunu söylüyorlar arkadaşlar . yardımcı olabilirseniz sevinirim . avantajları dezavantajları konusunda bir liste yapabilirmisiniz?
fatihbarut

Mesaj gönderen fatihbarut »

rave daha avantajlı ancak richedit gösterecek componenti yok. datamemo da bu iş için yeterli değil. Quick bu konuda biraz daha iyi..
fatihbarut

Mesaj gönderen fatihbarut »

Allah Razı olsun kardeş güzel bir anlatım olmuş.
akipek
Üye

Mesaj gönderen akipek »

gruplama nasıl yapılır ?
Sarıaslan
Üye

Re: Rave Report İle İlk Rapor

Mesaj gönderen Sarıaslan »

çok güzel bir paylasım. qreport kuramadım rave ile ugrastım. neredeyse yaptım gibi ama rave'de yazılar baslık ve altınki baslık olarak gözüküyor. ben sıra ile yapmak istedigim için biraz ugrastım ama tam olarak yapamasamda birazcık olsun yaptım sayılır.