FastReport İle İlk Rapor

Yazdığınız makaleleri ve üyelerimizin işine yarayacağını düşündüğünüz kodlarınızı gönderebilirsiniz. Bu foruma soru sormayın!
Kullanıcı avatarı
Fatih!
Kıdemli Üye
İletişim:

FastReport İle İlk Rapor

Mesaj gönderen Fatih! »

Bildiğiniz şekilde veritabanı bağlantınızı yapıp forrnunuza FastReport 3.0 Tabından frxDBDataset ve frxReport Bileşenlerini Ekleyin.

frxDBDataset Bileşeninin Dataset Özelliğine Raporlamak istediğiniz Tabloyu gösterin. Bu bileşenin özelliklerinden RangeBegin nbFirst, RangeEnd ReLast olursa tüm kayıtlar,RangeBegin rbCurrent, RangeEnd reCurrent olursa Aktif Kayıt Yazıcıya Gönderilir. Bileşeni Çift tıklayarak görmek istemediğiniz alanların işaretini kaldırabilir. Alan isimlerinin istediğiniz aralıklı olarak çift tıklayarak istediğiniz şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Resim
daha sonra frxReport bileşeninin Dataset özelliğine forma eklediğimiz frxDBDataset Bileşenini gösterip frxReport Bileşenini çift tıklayarak raporu Hazırlayacağımız araca ulaşıyoruz. File>New Report / dosya > Yeni Rapor menü seçeneği ile yeni raporumuza başlıyoruz.report > data / rapor > veri menü seçeneği ile karşımıza çıkan pencereden forma eklediğimiz ve Raporda kullanmak istediğimiz frxDBDataset Bileşenlerini seçiyoruz. seçttiğiniz frxDBDataset Bileşeninde bulunan alanları sağ tarafta veri ağacında görebilirsiniz.. aşağıdaki gibi bir görüntümüz olacak.

Resim
örneğimiz için delphi ile gelen DBDEMOS Aliasındaki employee.db tablosunnu kullanıyorum.

örnekta Report Title'yi silip Sayfa Başlığı / Header Band ı ekliyorum. ve sayfa başlığına 5 metin nesnesi (Label) ekleyip aşağıdaki gibi ayarlıyorum. Master Datanın Dataset özelliğine forma eklediğimiz frxDBDataset Bileşenini gösterip Master data bölümüne alanları sürüklüyorum.
Resim
Önizleme buttonuna basıp sonucu test edin.
Resim
Raporunuzu Kaydedebilirsiniz.

Delphide Kullanımı

Kod: Tümünü seç

frxReport1.Print; //Direk Yazıcıya Gönderir
//True Parametresi Hafızadaki en son raporu siler. varsayılan true
// Kullanımı zorunlu değil
frxReport1.ShowReport(true); // Önizleme.
//Aşağıdaki ilk parametre rapor dosyasının yolu ve adını
//İkinci parametre ise dosya bulunmazsa hata vermeyeceğini belirtir
//İkinci parametreyi yazmazssanız varsayılan falsedir.
frxReport1.LoadFromFile('Rapor\delphidunyasi.fr3',false);
frxReport1.SaveToFile('rapor dosyasının yolu ve adı'); //Rapor dosyasını kaydeder.

Yazıcı Ayar Penceresi

Bunun görünmesini istemiyorsanız FrxReport bileşeninin PrinOptions > ShowDialog özelliğini False yapın.
En son Fatih! tarafından 13 Tem 2005 11:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Fatih!
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Fatih! »

adminim resimleri siteye upload edersen ilerde problem olmaz.
sitemden copy/paste olduğu için resimlerden reklamları kesebilirsiniz
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Eline sağlık kardeş, yararlı olacağına eminim.
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
Fatih!
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Fatih! »

rica ederim. yakında 3 makake daha geliyor fastreportla ilgili.
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
teşekkürler arkadaşım...
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
emrahozten
Üye

Re: FastReport İle İlk Rapor

Mesaj gönderen emrahozten »

Merhaba
Verdiğiniz örnek benim gibi Fast report ile yeni başlayanlar için çok güzel. Dediklerinizi aynen uyguladım ve raporlama yapabildim, fakat istediğim sorguları raporlayamıyorum. Db deki tabloda ne va rsa hepsini raporluyor. Ya da Rangeend Rangebegin ayarlarıyla oynarsam ilk sıradakini raporluyor. Delphide şu şekilde sorgu yapınca çalıştırdığım query deki bilgilerin gelmesi gerekmiyor mu?

dm.qteklif_urun_bilgisi.Close;
dm.qteklif_urun_bilgisi.SQL.Strings[2]:='where Teklif_Kodu='+#39+'2'+#39;
dm.qteklif_urun_bilgisi.ExecSQL;
dm.qteklif_urun_bilgisi.Open;

frxReport1.ShowReport(True);

Başka bişey mi yapmam gerekiyor acaba? :( Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.