Jedi JVCL'yi adım adım kuralım.

Yazdığınız makaleleri ve üyelerimizin işine yarayacağını düşündüğünüz kodlarınızı gönderebilirsiniz. Bu foruma soru sormayın!

Bu makaleyi izleyerek JVCL'yi kurabildiniz mi?

Anket 28 Nis 2005 03:21 tarihinde bitecek

Evet.
5
25%
Hayır, hata veriyor.
5
25%
Denemedim bile.
10
50%

Toplam oy: 20

fduman
Moderator

Jedi JVCL'yi adım adım kuralım.

Mesaj gönderen fduman »

Hep birlikte JVCL kuracağız. Bu arada ben de kurmuş olacağım. Şimdiye kadarki kurulumlarda hiçbir sorunla karşılaşmamıştım. Bazı arkadaşlar kurulumu yapamamış. O halde:

- JVCL'nin official adresi olan http://homepages.borland.com/jedi/jvcl/ den "Downloads" bölümüne girin. JVCL'in iki türü var. Birincisi JCL'li olan diğeri JCL'siz olan. JCL (Jedi Code Library) Jedi projesinde ayrıca geliştirilen bir kod kütüphanesi. JVCL de bu kod kütüphanesini kullanıyor. İster JCL'yi ayrıca indirip kurun isterseniz içinde JCL ile gelen JVCL sürümünü indirin. Ben ikinciyi tercih ediyorum.

- Benim indirdiğim zamanki en güncel sürüm olan JVCL300CompleteJCL195-Build1848.zip dosyasını indirin.

- Dosya indikten sonra bu ZIP dosyasını bileşenlerinizi tuttuğunuz klasöre açın.

- Klasörün içindeki "Readme" dosyasını okuyun. :!: (Zaten bunu okumadığınızdan kuramıyorsunuz ;) dermişim.. ) Burada nasıl kurulum yapmamız gerektiği anlatılmış. Neyse ben devam ediyorum...

- Daha önce kurmuş olabildiğiniz Jedi componentlerini Delphi'den kaldırmamız gerek. Eğer hiç kurmamışsanız burayı atlayın. :!: Delphi menude Component-> Install Packages 'a girin ve JVCL-JCL geçen bütün bileşenleri seçip "Remove" yapın. Menude Tools->Environment Options->Library ye girip eski JVCL-JCL nin kurulduğu bütün klasörleri silin.Aynı yerden BPL dosyalarınızın tutulduğu klasör nereymiş ona bakın. O klasörü açıp, JCL-JVCL yazan dosyaları da silin. Hatta eski bileşenleri kurduğunuz klasörü de silin.

- Delphi'yi kapatın :!:

- Jedi klasörünü açın, JVCL'ye geçin ve install.bat'ı çalıştırın.

- JVCL kurulum programı derlenip çalıştırılacaktır. İlk ekran da "Next" deyin.

- 2. ekranda makinanızda eğer birden fazla Delphi sürümü kuruluysa hangisine kuracağınızı seçin. Daha sonra Install JCL'ye tıklayın ki JCL yi kuralım. (JCL'yi muhakkak JVCL'den önce kurmamız gerekmektedir!)

- Install JCL'ye tıkladığımızda JCL kurulumu derlenip çalıştırılır.Buradaki ayarları hiç değiştirmeden "Install" düğmesine basın. Çıkan soruya "Yes" deyin. Bundan sonra JCL derlenecek. Bitene kadar bekleyin.

- JCL, kurulum tamamlandı diyince "OK" yapın ve "Quit" düğmesine basıp çıkın.

- :!: Burada JVCL kurulumunda bir sorun var :!: JCL klasörünü seçmenize rağmen diğer ekrana geçmiyor. O yüzden "Cancel" düğmesine basıp JVCL kurulumunu kapatın. Daha sonra JVCL klasöründeki "install.bat" ı yeniden çalıştırın. "Next" deyin. Artık JCL yi görüyor. Delphi sürümünüzü seçmeyi unutmadıktan sonra "Next" deyin.

- Bu ekranda JVCL kurulumu için birçok ayar yeralıyor. Kendinize güvenmiyor ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunları ellemeyin. Öntanımlı değerler işinizi görür.

- "Next" dedikten sonra JVCL için kurabileceğiniz bileşenlerin bir listesi gelir. Buradan istediğinizi kaldırın veya en iyisi hepsini seçin veya yok yok hiçbiri ile oynamayın siz gene. :)

- "Next" yaptıktan sonra çıkan ekranda "Install" 'a basın ve mutlu mutlu bekleyin. Bu arada sorun çıkmasın diye dualar edin. :)

- Çatır çatır derleniyor olması lazım. Bitince hemen çat diye bir düğmeye falan basmayın, bekleyin..

- "Complete" yazdıysa sevinebilirsiniz. "Finish" düğmesine basın.

- Delphi'yi bir açın bakalım neler olmuş.

- İşte bütün JVCL bileşenleri güzel güzel kurulmuş. Ben şu ana kadar hiçbir problem yaşamadım ve kurulumu aynı anda yaparak adım adım da yazdım. Artık buna rağmen kuramazsanız eh yani... :)

İyi günler...
En son fduman tarafından 29 Mar 2005 03:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Bazı arkadaşlarda install.bat'ı çalıştırdıklarında kurulum programı derlenip çalıştırılmamış. Bu BAT dosyası, kurulum programı source'larını sisteminizdeki Delphi compiler'ı ile derler. Eğer Delphi'yi sizin PATH tanımınızda bulamazsa bunu haliyle yapamaz. Bu problem için:

Windows XP'de My Computer'e sağ tıklayıp Properties yapın. Advanced tab'ında Environment Variables'a basın. System Variables'daki PATH tanımını seçip "Edit" e basın. Burada Delphi 7 nin kurulu olduğu yer ve BPL klasörünün dizin yolu yazılı olmalı.

Mesela benim sistemde:
"C:\Program Files\Borland\Delphi7\Bin;C:\Program Files\Borland\Delphi7\Projects\Bpl\;" şeklinde.

Sizde yoksa eğer, Delphi sisteminizde nerede kurulu ise oranın klasör yoluna göre bunları eklemelisiniz.

Denemedim ancak sistemi yeniden başlatmanız gerekebilir. (Emin değilim)
Kullanıcı avatarı
pentiumkivanc
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen pentiumkivanc »

Ben beceriksiz vede bunu bir türlü kuramayan bir arkadaş olarak değerli kıdemli üyemiz
coderlord arkadaşımıza, bize bu konuda ışık tuttuğu, araştırma yaptığı için teşekkürü bir
borç biliyorum.

Bilmeyen yoktur (viewtopic.php?t=6809&highlight=formu+tr ... +yap%FDnca)
bir zamanlar bende formu transparan yapamadığım için jedi kurmuştum ama arkadaşımızın yazdığı güzel makaleyi okuyunca
kendimden utandım ve "yuhhh yav ayıp bee, nasıl kuramam salakmıyım nee!!! yav bi işi de beceremezmiyim bide kendime
programcı süsü veriyorum utanmalıyım kendimden" şeklinde bir duygusal çöküntü yaşadıktan sonra
coderlord yazdı: buna rağmen kuramazsanız eh yani...
ibaresini görüp o kadar da "olurmu canım!!" dedim
delphi yi yeni kurmuştum zaten. İlk componentim JEDI olsun dedim ve kolları sıvadım. İlk önce http://homepages.borland.com/jedi/jvcl/
sitesine girip downloads'ı buldum sonra Download JVCL300CompleteJCL195-Build1848.zip dosyasını indirdim dosyayı indirdikten sonra bunu
coderlord yazdı: Dosya indikten sonra bu ZIP dosyasını bileşenlerinizi tuttuğunuz klasöre açın
tavsiyesine uyarak
d:\prog\jedi diye bir klasöre açtım. JVCL klasörünü açtım install.bat ı çalıştırdım. Ekranda bi delphi 6 yanında da install JCL
vardı hemen tıkladım. Sonra dediğin gibi hiç hata yapmadan derledi (gözlerim yaşardı hemen sildim ve devam ettim) JVCL installationu
kapatıp yeniden açtım. Tabi o kısmı normal olarak next ile geçtim.
Karşıma "configuration" ve "select packages" çıktı.
coderlord yazdı:Kendinize güvenmiyor ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunları ellemeyin. Öntanımlı değerler işinizi görür
"Valla tam beni yazmış bu aralar kafam çok dalgın ne yaptıımı bilmiyorum doktoruma bi görünmeliyim" diyerek hiçbişeyi ellemedim next e bastım. Sonra
coderlord yazdı:Next" yaptıktan sonra çıkan ekranda "Install" yazın ve mutlu mutlu bekleyin
"Install" yazacak bir editbox yoktu bende
koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler hesabı Install butonuna bastım mutlu mutlu bekleme moduna giriyordum ki

Error: D:\prog\component\jedi\jvcl\run\JvComputerInfoEx.pas(1301): Undeclared identifier: 'COLOR_MENUHILIGHT)'
Error: D:\prog\component\jedi\jvcl\run\JvComputerInfoEx.pas(1302): Undeclared identifier: 'COLOR_MENUBAR'
Fatal: JvSystemD6R.dpk(85): Could not compile used unit '..\..\run\JvComputerInfoEx.pas'

Diye bişeyler çıktı. İlk önce bunların hata olabileceğinden şüphelendim ama eğer öyle olsa neden makalesi yazılsın canııım dedim. Çatır çatır derlenmedi ve complete filan yazmadı
(sanırım benimkisi biraz hızlı gitti) neyse coderlord a dua edip bitti heralde dedim delphi yi açtım componentlerin arasıda dır şimdi o dedim. Baktım sağa çektim sola çektim
Jedi JVCL JCL tarzı bişeyler bulamadım. Yav olmadı işte!!! diyecek oldum döndüm makaleye baktım:
coderlord yazdı: İşte bütün JVCL bileşenleri güzel güzel kurulmuş. Ben şu ana kadar hiçbir problem yaşamadım ve kurulumu aynı anda yaparak adım adım da yazdım. Artık buna rağmen kuramazsanız eh yani...
eh yanii makale de yazdıysa muhakkak olmuştur ben bi tekrar yokliim dedim. 5 dk kadar baktım. Bulamadım. Yav hele bi tekrar uninstall edip tekrar yükliim dedim 5 kez denedim aynı şekilde gidiyor. Azmin elinden hiçbirşey kurtulamaz
Olana kadar deneyecemm!!!! (install-uninstall döngüsü.) değerli coderlord JVCL ile ilgili bir ilerleme yok ama bana iyi meşgale çıktı Allah senden razı olsun

Bu arada bilgisayarıma sağ tıklayıp ortam değişkenlerine de baktım delphi ve bpl orda duruyor. (neden yaptıysam)
En son pentiumkivanc tarafından 29 Mar 2005 02:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
bgoktas
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bgoktas »

:D :D :D
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

pentiumkivanc yazdı: "Install" yazacak bir editbox yoktu bende
koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler hesabı Install butonuna bastım mutlu mutlu bekleme moduna giriyordum ki...
Install yapın olacaktı. :) Düzelttim..

Şu ana kadar JVCL ile kurulumda hiçbir sorun yaşamamış olan bir ben varım demek ki. Delphi 6'da da kullanıyordum. 7'de de kullandım.

Kurulu değildi. Hem kurayım hem de bir makale yazayım dedim. Gene problem çıkmadı.

install.bat kurulumu yapamıyorsa, (ki readme'de bazen size uymayabilir der) manual kuruluma geçin. Bu da gene readme de anlatılmıştır.

Eğer bir sonraki seminerlere katılabilirsem bir JVCL kurulumu anlatayım ve göstereyim bari. :)

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
pentiumkivanc
Üye
İletişim:

Aslında seminere gerek yok. Ben nasıl olmadığını resim upload bölümü olsa ekran görüntüleriyle gösterebilirdim.

(bu kısım makaleyle ilgili değildir)
Ben jedi componentlerini formu transparan yapmak için araştırma teşebbüsünde bulunmuştum. Malum insan amatör olunca kuramıyor. sonra yine sevgili kıdemli üyemiz abdulkadir in tavsiyesi üzerine http://www.torry.net/vcl/forms/nonrect/kaformimage.zip componentini indirdim. Kurdum ( programcılıktan anlamayan bir hödükte olsanız ara sıra şans yardım ediyor demekki 8) ) Transparan yaptım. Bi daha transparan işine girmek mi??? Bir daha JEDI kurmak mı? Allah yazdıysa bozsun (malum foyamız meydana çıkıyor)
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Makaleye bir de anket eklemek istedim ki, makaleyi izleyerek JVCL'yi kurabilen ve kuramayan kişilerin sayısına göre, nedenlerini araştırabileyim.
Kullanıcı avatarı
bobasturk
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bobasturk »

Merhaba,

Güzel makale için teşekkür ederim fakat bende kuramayanlardanım. Makalende jvcl içindeki install.bat ı çalıştır diyorsun. çalıştırınca ilk açılan dos ortamında jvgnugettext.dcu bulunamadı diyor ve kuruluma başlamıyor. jcl içindeki bat dosyasını çalıştırınca kurulumu yapıyor fakat delphi tarafında kurulan bişi olmadığını gördüm. denemelere tamam bulunamayan dosyayı niçin bulamadı bilmiyorum ama senin verdiğin linkten indirmiştim.

yinede teşekkürler kolay gelsin
Şefkat-u Merhamette Güneş Gibi Ol.
Başkalarının Kusurunu Örtmekte Gece Gibi Ol.
Sehavet-u Cömertlikte Akarsu Gibi Ol.
Hiddet-u Asabiyette Ölü Gibi Ol.
Tevazu-u Mahviyette Toprak Gibi Ol.
Ya Olduğun Gibi Görün Ya Göründüğün Gibi Ol.

Resim
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

once jcl i kurup sonra jvcl i kurmak gerekiyor
en azından ben oyle yaptım ve sorunsuz kurdum
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
Abrak
Üye

Mesaj gönderen Abrak »

evet jedi yi kurmayı gurur haline getiren bir vatandaş daha yani ben :lol:
pc göçtü göçecek ben hala başaramadım ama bırakmam ben bunun peşini :lol:
install.batı tıkladığımda install penceresi bir açılsa biz hala orayı geçemedik ki

Kod: Tümünü seç

Using d5 for build process 
Delphi/BCB version not installed
gkimirti demiş ki:
once jcl i kurup sonra jvcl i kurmak gerekiyor
en azından ben oyle yaptım ve sorunsuz kurdum
orda da delphi7.log hatası çıkıyor
diyeceksinizki sen vazgeç ama olmaz :twisted:
Başkasına Olan Saygımız.. Kendimize Olan saygıdır..
Kullanıcı avatarı
Jarmen Kell
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Jarmen Kell »

valla bende bu jediyi kuramaynlardanım. daha doğrusu kurulumunu tamamladı fakat delphiyi açtığım zaman yüklenen herhangi bir komponent gözükmüyor.
Kullanıcı avatarı
TRSoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Jedi JVCL'yi adım adım kuralım.

Mesaj gönderen TRSoft »

coderlord yazdı: - Bu ekranda JVCL kurulumu için birçok ayar yeralıyor. Kendinize güvenmiyor ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunları ellemeyin. Öntanımlı değerler işinizi görür.
@coderlord izninle bu noktada bir eklenti yapmak istiyorum..

-JVCL paketinin kurulumunda çıkan bir çok problem kullanılan diğer 3.parti bileşenler yüzünden çıkıyor. Bende zamanında kurmak için bayağı çaba harcamıştım.

-Bahse konu Configuration ekranını gördüğünüzde ekranın sağ üst köşesinde "Edit jvcld?.inc" başlıklı butona tıklayıp gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir. Örneğin ben Quickreport4 kullanıyorum ve burada QREPORT4 seçeneğini tıklamazsam bileşenler kurulamıyor.. Emin değilim ama sanırım bazı dosya yapıları çakışıyor.
İlimle geçen bir gece,
ibadetle geçen bin geceden hayırlıdır.
HZ. MUHAMMED (S.A.)
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Katkın için sağolasın. :)
Kullanıcı avatarı
pentiumkivanc
Üye
İletişim:

Azim, hırs, cesaret, :twisted:, entrika!!

Sonunda kurdum. Hata veren dosyalar vardı (yukarda yazmıştım) bu propertylerle hiç uğraşmadım. Ne olduunu çözmeye çalışsam piskolojim bozulacak, bende hata veren satırların başına // koydum. :lol: Sonra tekrar bi deneyeyim dedim birkaç tane daha benzer hata verdi, aynısını tekrarladım. Bilimsel ortamda yürütttüğüm bu çalışma sayesinde kurdum sonunda. Sizlerle paylaşmak istedim
Kullanıcı avatarı
ALUCARD
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ALUCARD »

ben d7 pro kullanıyorum jvcl kurdum hiçte prblem oladı yani bu konuda hiç sorun yaşamadım. onun için ankete oy veremiyorum. :lol:
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Forumun 365. Üyesi
Hiç Bir Şey İnsan Kadar Yükselemez ve Alçalamaz

Erkan ÇAĞLAR