Rave Report ile Basitçe raporlama

Yazdığınız makaleleri ve üyelerimizin işine yarayacağını düşündüğünüz kodlarınızı gönderebilirsiniz. Bu foruma soru sormayın!
sair
Kıdemli Üye
İletişim:

Rave Report ile Basitçe raporlama

Mesaj gönderen sair »

Rave ile basitçe Raporlama (IB/FB baz alınmıştır. Diğer veritabanları için sadece IBQuery i değiştirmek yeterli olacaktır..)

1. Formun Üstüne bir IBQuery koyun. Gerekli database ve tablo bağlantılarını yapın ve active edin..
2. Aynı Forma bir RvDatasetConnection koyun ve Query Özeliğini IBQuery e bağlayın..
3. Aynı forma bir rvProject koyun. Üstüne Sağ tıklayın ve Rave Visual Desıgner a girin.
4. File Menusundan New DataObject e girin. Direct dataview i seçin ve Next e basın. Formun üstüne koyduğunuz rvDatasetconnection u görmeniz gerekli. Gördünüzse Finishe basın. (Burda yaptığımız şey rvDataset connectionu rave in rapor datasını çalıştıran dataview e bağlantısını sağlamaktır.)
5. Report sekmesinden raporun üstüne bir region component koyun. ve gerekli genişliği ayarlayın. Çünkü rapor ragion componenttin genişliğince raporlanıyor.
(Süper bir özellik. Yanyana 2 region comp. koyup 2 tabloyu yanyana raporlayabilirsiniz. Mesela Master detail raporlarda master tablonun yanında detail tabloyu da raporlayabiliyorsunuz. Her region comp. Farklı bir rapor gibi davranıyor.Hiç bir raporlama kitinde böyle bir özellik yok..)
6. Region componentin üstüne bir databant component koyun. Bant stilini özelliğine girerek detail olarak ayarlayın.
Dataview özelliğinden dataview i seç. (Normal bantlar koyup Rapor veya field başlıkları da oluşturabilirsiniz.Mesela body header olarak ayarlarsanız rapor başlığı olarak kullanbilirsiniz.)
8. Detail olarak ayarladığınız bantın üstüne Datatext bileşenleri koyun. Dataview özelliğinden dataview1 i seçin. Datafiled özelliğinden de raporlanacak fieldı seçin.

ve raporu execute edin.

Şayet rapora detail no vermek istiyorsanız:
Databant üzerine bir calctext componenti koyun. CalcType özelliğini clCount yapın. Controler özelliğinden databand ı seçin. Son olarak running total özelliğini true yapın.(Önemli. Çalışmıyor yoksa)
ve raporu execute edin. CalcText in Detail Sıra numaralarını verdiğini göreceksiniz.. CalcText sayfa nuraması, tarih gibi rapor değişkenlerini de gösterebiliyor. Bu işlem içinse Datafield özelliğindeki ... noktaya tıklayın açılan pencereden report variable kutusundan (mesela tarih atmak istiyorsanız) dateshort u seçin. "Insert report var" butonuna basın. Datatext bölümüne report.dateshort yazdığını göreceksiniz. Rapor çalıştığında calctext tarih gösterecektir..
Rave report direk bağlantılarda yapabiliyor. Hem BDE den hemde IBX den direk database bağlantıları oluşturup raporlayabiliyorsunuz. Bunlarıda inşallah ilerde makaleler haline getiririz.

Sevgiler....
Geçip gideriz bizde ağızsız,dilsiz ve sorgusuz
İstanbul gibi düşeriz iki kıtaya birden...
En aşağılık düş, en büyük sevdadan belki
Erkek ölümler; bir uzun iç çekişle büyür göğsümüz
morphine39
Üye

Re: Rave Report ile Basitçe raporlama

Mesaj gönderen morphine39 »

Kolay gelsin

Ben anlattıklarınızı aynen yaptım fakkat şöyle bir sorunum var

Veritabanı olarak mysql kullanıyorum ve Zeos Componenti ile bağlantı yapıyorum. Rave projesini execute ettiğimde her kayıt bir sayfada çıkıo region bileşeninin boyunu ayarladıım halde sorun neden kaynaklanıo olabilir..

Yardımınız için şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Fatih!
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Rave Report ile Basitçe raporlama

Mesaj gönderen Fatih! »

Hangi bileşenin hangi özellikleriyd hatırlamıyorum, ama First, Current ve Last seçeneklerine sahip 2 özellik vardı. Bu iki özelliğin birine First, diğerine Last atarsanız tüm kayıtlar listelenir. Her iki özelliğe de Current atarsanız aktif kayıt listelenir.