Özelleştirilmiş ayarlarıyla Skype (ver.8) kullanımı

Yazdığınız makaleleri ve üyelerimizin işine yarayacağını düşündüğünüz kodlarınızı gönderebilirsiniz. Bu foruma soru sormayın!
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Özelleştirilmiş ayarlarıyla Skype (ver.8) kullanımı

Mesaj gönderen sabanakman »

İyi günler. Sık sık ihtiyaç duyduğum bazı özellikleri toparlayan ipuçlarından bahsetmekte yarar var. Yeri geldiğinde bunlar bana da lazım olan bilgiler zaten :D . Skype versiyonları olarak iki masaüstü 7, 8 ve (metro alt yapısından kalan sisteme entegre) windows uygulaması olan 12 şeklindedir. Burada v7'nin geliştirilmesi sanırım durduruldu ve onun yerine v8 yoluna devam etmekte. Özellik olarak neredeyse v12 ile aynı gibiler ama windows 7 gibi eski sistemlerde v12 çalışmamaktadır. Hal böyle olunca da bazı ihtiyaçları karşılayan özellikleri kullanmak gerekebilmektedir. Burada v8'den bahsetmemin sebebi, v12'nin windows üzerine entegre olması nedeniyle bu gibi özelleştirmelerin pek mümkün olmamasıdır (son dönemlerde incelemedim, değiştirdilerse başka tabi :D ).

--datapath="d:\Skype\Media"
* Parametresi ile belirtilen veri yolunu başka sürücüde kullanmak mümkündür. Eğer ana disk ssd ise ve kapasitesi düşük ise çok fazla dosya alış verişi yapanlar için hayat kurtarır. Gerçi bunu ben "mklink /j" (dos) komutu ile bağlı klasör oluşturarak çözmüştüm ama bu şekilde çalıştırarak yapmak daha mantıklı gibi.

--lang=tr
* ISO-639 standartlarına göre skype dilini ayarlamak mümkündür. Sistem farklı dilde bile olsa bu şekilde Türkçe olarak çalışacaktır.

--secondary
* İşte bu benim vaz geçemediğim özellik. Birden fazla hesabın (aile, iş, arkadaş çevresi için v.s. gibi oluşturulan farklı hesapların) aynı anda oturum açabilmesini sağlamaktadır.

Bunlar gibi başka bazı parametreler de mevcut (otomatik arama --_="skype:skype_hesap_adi?call&video=true") ama en gerekli gördüğüm yukarıdaki özellikler ("C:\Program Files (x86)\Microsoft\Skype for Desktop\Skype.exe" --secondary --lang=tr biçimiyle) en fazla kullandığım parametrelerdir. İyi çalışmalar.
Şaban Şahin AKMAN