ADOQuery ile Excele bağlanamama

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
kite
Üye

ADOQuery ile Excele bağlanamama

Mesaj gönderen kite »

Daha önce hiç excel bağlantısı denememiştim, Basit bir uygulama yaptım fakat neyazıkki bağlanamadım.
Adoconnection dan yapamayınca direkt adoqueryden bağlantı kurmak istedim, nasıl?Adım adım anlatayım, Adoquerynin connection stringinden sağlayıcıyı "Microsoft.Jet.OLEDB.4.0" seçip bağlantıdan veritabanımın adresini girdim. Tümü sekmesindeki Extended Seçeneğine Excel 8.0 ekledim (9.0 çalışmıyor) Daha sonra bağlantıdan sınamamda başarılı oldu.
Buraya kadar sorun yok. dbMemo,dbedit vs bağlantılarımı sağladım ve tasarım görüntüsü üzerinde Excel file'ıma ait verileri gördüm. F9'a basarak çalıştırdığımda ise, program çalışmayıp bana

Project1.exe raised exception class EOLEException with message "Microsoft.Jet veritabanı alt yapısı" dosyasını açamadıProcess Stop vs vs

hatasını verdi.
Dosyayı açamamasını anlayamıyorum çünkü tasarım aşamasında veriyi dbcomponentlerine aktarıyor. Uygulamam sadece Delphi ile Exceli kullanabilmeyi geliştirme uygulaması olduğundan yaratılmış ve bellekte FREE ile temizlenecek herhangi bir şeyde yok.

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

;)
kite
Üye

Mesaj gönderen kite »

hazırladığım belli bir uygulama yok, pratik geliştirmek için deniyorum. Verdiğiniz linkleride sizden önce inceledim.
Anlamak istediğim bir konu var oda neden herşey doğru iken, tasarım aşamasında excel görüntüsünü alabilirken, programda çalışmıyor?
hiç kod yazmadan bileşenlerle denememe rağmen tasarım ekranda veri var fakat uygulama çalışmıyor
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat »

nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama şöyle bir şey kalmış aklımda.
tasarım anında verileri görebiliyorken (excel için) programınızı çalıştırdığınızda bir istisnayla karşılaşırsınız. Bunun için tasarım anında tablonun active özelliğini false olarak ayarlamalısınız. Çalışma zamanında bu değeri tekrar true yapın.
ben bu olayın sürücüden kaynaklandığını düşünüyorum.
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
kite
Üye

Mesaj gönderen kite »

ewet, uygulamadaki Bileşen özelliklerinin tamamını tasarım aşamasında boş bırakarak onCreat metoduna yazdım ve çalıştı.
Ewet dediğin gibi bir sürücü,dll sorunu filan olabilir.