Kullanıcı Hakları verilmesi

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
SieS
Üye

Kullanıcı Hakları verilmesi

Mesaj gönderen SieS »

Merhaba.
Programım kullanılmaya başlandı gayette güzel oldu burdan yardımcı olan bütün arkadaşlarıma tekrar teşekkür ederim.
Şimdi sıra geldi kullanıcı haklarına.
Hangi Kullanıcının neye hakkı var neye yok.
Mesele..
sicil table ali kullanıcısı ekleyebilir düzeltebilir silemez
veli kullanıcısı ekler siler değiştirir gibi
bütün kullanıcıların hangi haklara sahip olduklarını görmek ve onlara hak vermek istiyorum. bu işi grand ile yapıldığını biliyorum ama mevcut hakları nasıl görebilirim.
Yardımcı olacak arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
SieS
Üye

Mesaj gönderen SieS »

Database firebird yazmayı unutmuşum .
Özür dilerim.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

Kod: Tümünü seç

GRANT DELETE, INSERT, SELECT, UPDATE, REFERENCES ON SICIL TO ALI;
SieS
Üye

Mesaj gönderen SieS »

Fahrettin bey teşekkür ederim .
Peki alinin sahip olduğu hakları nasıl görebilirim.
daha önceden ne hak vermişim ki onu iptal edeyim yada yeni hak vereyim.
Bunu nasıl yapabilirim acaba.
İlginize teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Kod: Tümünü seç

select * 
from RDB$USER_PRIVILEGES
where RDB$USER='ALI'
bu select sonucunda gelen alan isimlerini ve degerlerini inceleyince durumu goreceksiniz zaten. RDB$PRIVILEGE alani D,I,S,U,R degerleri alarak hangi haklara sahip oldugunu gostermekte. RDB$RELATION_NAME de ilgili tablo isimleri eger alan bazinda bir hak verme soz konusu ise de RDB$FIELD_NAME'de de alan isimleri gorulmekte....
SieS
Üye

Mesaj gönderen SieS »

fahrettin bey çok teşekkür ederim sayenizde birçok soru işaretine cevap buldum ama bu arada başka soru işaretleri çıktı :oops:
dikkat ettim RDB$ ile başlayan domaşn kısmında büsürü alan var
burda çok bilgi var ama nasıl alacaz nasıl kullanacaz orda acemiyim gibi
bana bu alanlar hakkında bilgi veren bir döküman yada adres verebilirmisiniz .
Sizi bugün yeteri kadar rahatsız ettim kusura bakmayın lütfen.
allah razı olsun.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Estagfirullah yardimci olabildiysek ne mutlu. Allah cumlemizden razı olsun..

Acikcasi interbase konusunda ben de tecrubeli sayilmam o sebeple size somut ve ozel bilgilerden ziyade biraz teorik bir kac sey soyleyebilirim.

Veritabanlarinda siz bir tablo olusturup nasil ki icinde datalarinizi tutuyorsaniz. Olusturdugunuz tablonun adindan tutunda alanlarina, indexlerine ve triggerlarina kadar bir cok ogesi de o veritabani acisindan tutulmasi gereken birer bilgidir.

Bu sebeple veritabani da arka planda kullanicinin insiyatifi disinda olusturulan her objejinin butun detay bilgilerini tutar.

Biz nasil ki bir personel takip programi icin biraz dusunup belki 5-10 tane tablo ve bunlar icinde bir cok alan ile bir cok index ve trigger tanimliyorsak. Bu veritabanini gelistirenler de veritabani objelerini butun detaylari ile tutacak bir veritabani tasarimini gelistirmislerdir. Genel olarak sistem tablolari dedigimiz bu tablolar bu veritabani tasarimcilarinin bu veritabani objelerini uttmak icin tasarladiklari veritabani yapsidir. Sistem tablolarinin bu ozelligini bildikten sonra gordugunuz sistem tablolarinin ne tur bilgiler ihtiva ettigini yaklasik tahmin edebilirsiniz. RDB$TRIGGER, triggerlari tutar. RDB$PROCEDURES procedure'leri tutar. vs... Bu tablolara dogrudan siz erisip kayit ekleyebilir veya degistirebilrisiniz. Yani teorik olarak veritabaniniza bir tablo eklemek ya da bir alanin tipini degistirmek gibi isleri bu tablolar uzerinde yapacaginiz degesiklikler ve eklemelerle yapaiblirsiniz. Ama bu kesinlikle tavsiye edilmez. Cunku bu sistem tablolari arasindaki iliskiyi mukemmel bir sekilde anlamadan yapilacak bu tur islemler veritabaninizin yapisini bozmaniza neden olabilir. Sistem tablolarini bu sebepten dolayi veritabanindan bir takim bilgileri alabilmek icin kullanmak en dogru kullanim yontemidir. Hangi kullanicinin hakki nedir gibi? icinde filanca tablo adi gecen triggerlar hangileridir vs.. gibi akliniza gelecek her turlu veritabaninda var olan ama sql kodlari ile alinmasi mumkun olmayan bilgileri sistem tablolarini okuyarak alabilirsiniz.

Sistem tablolari ile ilgili detayli bilgi icin bir adres veremeyegim. Ama amaciniz tavsiye eidlmedigi sekilde bu sistem tablolari uzerinde oynamak olmadigi surece tablolarin isimlerine ve icerdikleri datalara bakarak ihtiyac duyacaginiz bilgileri ilave bir kaynaga ihtiyac olmaksizin yakalayabilirsiniz.

Kolay gelsin....