InterBase yavaş

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
ozz_deniz
Üye

InterBase yavaş

Mesaj gönderen ozz_deniz »

Kolay Gelsin.
Şu anda elimizde InterBase 6.0 var, lisans problemi yok.
kullanımı çok kolay, ama
Interbase bazı sorgularda oldukça yavaş kalıyor SQL Server e göre.
hız bence çok önemli bi faktör.
FireBird henüz denemedim, SQL Server ile karşılaştırma şansı bulan arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşmak isterim
----------------------------------------------
herkese kolay gelsin,
yazdığımız programda win98 dışında tüm clientler (xp home, xp pro, win2000) hızlı bi şekilde bağlantı yapabiliyorlar,
yalnız hem ibconsole dan hem programdan ilk bağlantı çok yavaş oluyor,
bir kere bağlandıktan sonra herşey normale dönüyor. tüm client larda ibclient kurulu.
sorunun programdan olduğunu zannetmiyorum çünkü ibconsole ile program bağlantı süreleri tamamen aynı.
aynı sorunu yaşatan başka kimse var mı?
(programdan db bağlantısını delphi 7 ile dbexpress in sqlConnection componentini kullanarak yapıyoruz.)

biz bu sorunu sadece win98 makinelerde ilk bağlantı esnasında yaşıyoruz
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Öncelikle mesaj atma kurallarını oku. Bir mesaj atman yeterli. Okuyacak olan o mesajı okur zaten
Eğer lookup kullanıyorsan bunlar yavaşlatıryor. Lookupların cache i ni açarsan performans artar.
IBX kullanmanı öneririm, Direk IB API lerini kullandığı için en hızlı bağlantı onunla olur.
IB 6.x ile Firebird 1.x aynı zaten sadece FB de bir kaç komut daha eklendi, ama çok fazla değişikliği yok

kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

1. öncelikle diğer mesajlarını da buraya taşıdım. Eğer mesajına birşey eklemek istiyorsan, mesajını aç ve Edit butonuna basıp istediğin gibi değiştirebilirsin.

2. Ben de IBX kullanmanı öneririm. IBX özellikle Interbase için yapılmış bir bileşen seti. Kullanımı ile ilgili sitede veritabanı bölümüne bakabilirsin.

3. Ağ ayarlarını da kontrol etmende fayda var. Sitede ve Makale ve İpucu bölümünde Interbase'in ağ ortamında nasıl ayarlanacağına dair Şair arkadaşımızın yazısı var. Onu okuyup bir kontrol et.

NOT : Merak ettiğin başka şeyler varsa Cevap Yaz butonuna basarak bu mesajın altına devam et lütfen.

Kolay gelsin.
ozz_deniz
Üye

Mesaj gönderen ozz_deniz »

yazdığımız program aynı anda interbase ve mssql i desteklediği için ibx componentlerini kullanamayız,
sizin yazdığınız makaleler bölümündeki interbase ağ ayarları yerini sanırım tam bulamadım,
baktığım bir yerde ibserver ve clientin nasıl kurulacağı yazıyordu.
bu arada forum kurallarına riayet edeceğimden emin olabilirsiniz. :)
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

ben bu şekilde kullanım yerine, eğer bir programı birden fazla DB ile yazıyorsanız, en güzel yöntemin yapabildiğince çok şeyi DB tarafında yapıp (stored proc. & trigger), her DB için en uygun bileşeni kullanmanızı öneririm. Mesela Interbase için IBX, Sql Server için ADO gibi.

Eğer bu tarz bir kullanım tarzı seçmişseniz bu tip yavaşlık probleminin olması kaçınılmaz. Bir kaç önerim olabilir yine de :

Bazı şeyleri yapabiliyorsanız, DB tarafında yapın. Ayrıca şunlara dikkat etmeye çalışın : http://www.delphiturkiye.com/ipdb.htm#hizlandirma

Kolay gelsin.