Geçici table oluşturma

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Lord_Ares
Üye

Geçici table oluşturma

Mesaj gönderen Lord_Ares »

Merhaba,
Delphi 10.2 ile Firebird veritabanı kullanarak hızlı satış ekranı yapmaya çalışıyorum. Barkodu okutulan ürünü geçici olarak bir tabloya eklemek ve ekleme süreci bittiğinde gerçek tabloma kayıt etmek istiyorum. Firebird tarafında geçici tablo nasıl oluşturuluyor bilmiyorum. İki benzer tablo oluşturup yapabilirdim fakat geçici tablo oluşturulabiliyorsa öğrenmek isterim. Birde geçici tablolar oluşturabiliyorsak ,üzerinde arama , editleme yapılabiliyormu ? Çünkü aynı ürün barkodu ikinci defa okutulduğunda geçici tabloda varsa miktarını arttıracağım..

Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
KoPilot
Üye

Re: Geçici table oluşturma

Mesaj gönderen KoPilot »

Merhaba;
Geçici tabloyu firebird tarafında değil de delphi tarafında oluşturmalısınız. Şöyle ki jvdbmemorydata bileşeni alın koyun bu bileşen bildiğiniz dataset gibi kullanılıyor, üzerinde her türlü işlemi yapabilirsiniz. Aramayıda, editlemeyide. Daha sonra bu geçici datasette bulunan bilgileri firebirddeki ana tablonuza bir döngü ile kaydedeceksiniz.
Dosyalarınızı kendi bulutunuza yedekleyin. Yandex Disk
Eyvallah..
Lord_Ares
Üye

Mesaj gönderen Lord_Ares »

Teşekkürler onuda inceleyeyim. Bende firebird kısmında global temporary adında birşey gördüm ona bakıyordum.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

temp table ın db de ihtiyaç olması, Stored procedure gibi, içinde 2-3 sorgu sonuçlarını tek tabloymuş gibi işlem yapabilmek. yani amaç db içinde kullanmak.ama Firebird de "for select" buna gerek bırakmıyor. Yani db içindeki temp table senin düşündüğün şekilde kullanma amaçlı değil.
Bunun bir sürü yolu var, yukarda yazılmış memtable. 3.parti ye gerek yok, firedac içinde fdmemtable var. sqlite da kullanabilirsin, client tarafında çalışacak.Yada CachedUpdate kullanabilirsin, bu client tarafında, yada Transaction kullanabilirsin, buda server tarafında.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!