Bozuk Firebird Veritabanı

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
programci42
Üye

Bozuk Firebird Veritabanı

Mesaj gönderen programci42 »

Arkdaşlar benim de şöyle bir sorunum oldu ben Akınsoftun bir bayisinde çalışıyorum sürücü kursu programı akınsoftun firebird kullanıyor.
Müşteri aradı beni abi program açılmıyor diye gittim abi programı kapattım firebird serverı durdum ancak veritabanı dosyasına ne olduysa ne kopyalama yapıyor ne de başka programlarla açılıyor hiç bir şekilde üzerinde işlem yapılmasına izin vermiyor dosya D:\ sürücüsünde kopyala masaüstüne yapıştır diyorum ancak kopyalama yüzdesinin yaklış %95 e gelince döngüsel veri hatası diyor ve kopyalama iptal oluyor.

Linux Live Cd takarak bilgisayarı linuxtan açtım dosyayı flash belleğe kopyaladım ancak bu sefer de dosyanın orjinal boyutu 34,4 Mb ancak kopyalanan veri 28 küsür mb neyse o kopyalayabildğim dosyayı tekrar programa attım program çalıştı ancak bu sefer de tabi eksik kopyaladığı için 2017 ve 2018 yılına ait hiç bir kayıt yok hepsi çok eski hani şöyle 1 - 2 haftalık kayıp olsa çok sorun olmayacak ancak 2 yıllık bir kayıp var bu da çok sıkıntılı adamlar bunu teker teker girmeye kalksa zaten çok zaman alacak.

Bu olmayınca ben de C# ile küçük bir program yazdım programın yaptığı işlem dosyadan 1 byte okuyup masaüstünde oluşturduğu yeni dosyaya yazmak tabi hata vereceğini zaten biliyordum ama denedim. Bu sefer be şöyle oldu program yaklaşık 3 saat çalıştıktan sonra hata verdi aynı hata döngüsel veri hatası program kapandı ancak bu süre içinde 31,5 Mb yazmayı başarmış program.

Bu yeni dosya tabi eksik olduğu için ne program okuyabildi ne de diğer database.net gibi programlar açabildi sadece Notepad++ programında dosyayı açabildim içindeki 2018 yılına ait kayıtları gördüm hatta 2018 ağustos ayı bile vardı baya iyi almış yani o kadar kurtarmayı başardım ancak şimdiki sorunum da şu bu dosyada kayıtlar olmasına rağmen hiç bir program açamadığı için öylece kaldı.

Veritabanı onarım araçlarını denedim onlar da açamadı okuyamadı bile ne yapacağımı bilemiyorum şu an sizin fikriniz nedir yardımcı olabilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Re: Bozuk Firebird Veritabanı

Mesaj gönderen sabanakman »

Döngüsel artıklık hatası genelde "disk üzerine sağ tıklayıp özellikler" penceresini açtıktan sonra "Araçlar" sayfasındaki "hata denetimini" yaptırarak (genelde ana sürücüde direkt yapamaz reset ister) yapılan düzeltmelerde bu hata giderilmekteydi aslında. Eğer büyük bir disk sorunu varsa daha uzman yöntemleri araştırmak gerekebilir maalesef.
Şaban Şahin AKMAN
Üye

Re: Bozuk Firebird Veritabanı

Mesaj gönderen greenegitim »

http://www.delphican.com/ibexpert-ile-f ... tarma.html
burayıda okuyun umarım faydalı olur.
Mücadele güzelleştirir!