Tek fieldi olan tablolara id eklenmeli mi gereksiz mi?

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
kocaV
Üye

Tek fieldi olan tablolara id eklenmeli mi gereksiz mi?

Mesaj gönderen kocaV »

Başka tablolar ile bağı olmayan, tek fielde sahip tablolara id (autoinc+primary key) eklenmeli mi yoksa tek field, primary key yapılsa yeter mi?
Örnek filed: Ünvan
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Tek fieldi olan tablolara id eklenmeli mi gereksiz mi?

Mesaj gönderen freeman35 »

prkey dediğin bir field değil mi? cevabı yazmışsın zaten. unique, bize ilk okulda ardışık diye öğretmişlerdi, daha uygun kelime benzeri olmayan. amaç, erişmek istediğinde tek bir satıra ulaşmak. ne olduğu prkey unique key yada hiçbir şey.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Prensip olarak Primary Key'i olmayan tablonuz olmamalıdır. Bunun için de değişme ihtimali olmayan bir saha seçmeniz uygun olur. ID sahası oluşturup onu primary key yapmanız iyi bir alışkanlıktır. Bu arada tek field'ı olan bir tablo nasıl bir işinizi görüyor; pek aklım ermedi.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
kocaV
Üye

Mesaj gönderen kocaV »

csunguray yazdı: 03 May 2018 11:14 Prensip olarak Primary Key'i olmayan tablonuz olmamalıdır. Bunun için de değişme ihtimali olmayan bir saha seçmeniz uygun olur. ID sahası oluşturup onu primary key yapmanız iyi bir alışkanlıktır. Bu arada tek field'ı olan bir tablo nasıl bir işinizi görüyor; pek aklım ermedi.
Personel kaydı yapılacağı zaman, unvan seçtirmek için lookupcombobox ile unvanların kaydedildiği tablodan seçim yaptırıyorum. Bu amaçla oluşturmuş olduğum unvan tablosu da tek field oluyor. Örnek olarak atanma türü, hizmet sınıfı ve öğrenim durumu tablolarını verebilirim. Prensip olarak, comboboxlara yazılacak bilgilere, sonradan ekleme çıkarma ihtimali varsa o alanlar için ayrı tablo oluşturup, sistem yöneticisinin buraya kaydettiği değerleri lookupcomboboxlar ile seçtirmek daha kullanıcı dostu geliyor bana.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Ben bay bayan vs gibi değişmeyecek, ve saysısı az olan 2-3 adet gibi, bunlara table açmak yerine program içine sabitliyorum, sql ler içindede bunları case ile kullanıyorum.
Sabit olupta kullanıcının ekleme ihtimali olanlara örnek (nakit,senet,çek, kredi kartı) bunlarada bir sayı (small, int integer longint) alan ekleyip prkey tanımlarım mutlaka
FreeMan 35.5

kocaV
Üye

Mesaj gönderen kocaV »

freeman35 yazdı: 05 May 2018 11:39 Ben bay bayan vs gibi değişmeyecek, ve saysısı az olan 2-3 adet gibi, bunlara table açmak yerine program içine sabitliyorum, sql ler içindede bunları case ile kullanıyorum.
Sabit olupta kullanıcının ekleme ihtimali olanlara örnek (nakit,senet,çek, kredi kartı) bunlarada bir sayı (small, int integer longint) alan ekleyip prkey tanımlarım mutlaka
Ben de aynen bu şekilde yapıyordum ama bu defa o eklediğim prkeylerin varlığının gereksiz olup olmadığı kafama takıldı. Yeni projemde, yukarıdaki örnekteki gibi başka tablolar ile ilgisi olmayan tablolarımda tek fieldi prkey olarak tanımladım. Bakalım başıma bir musibet gelecek mi? :D
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

prkey tanımladıysa hiç bir şey olmaz. Sadece litarütüre aykırı. Bende bir ara iki filed ı prkey yapmıştım, Ali de prkey nin mantığına ters diye tutunmuştu :)
FreeMan 35.5