Firebird de Data.FDB.delta Dosyası Nedir

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
akuyumcu63
Üye

Firebird de Data.FDB.delta Dosyası Nedir

Mesaj gönderen akuyumcu63 »

Merhaba;

delpih xe6, firedac, devexpress, firbird 2.5.2 Kullanıyorum.
programın data dosyası, DATA01.FDB isminde, program bir süre kullanıldıktan sonra DATA01.FDB.delta isminde bir dosya daha oluşturmuş. oluşan bu dosya silindiğinde veri tabanına bağlanılamıyor ve yedekleme yapılamıyor. firebird meastro benzeri programlarlada bağlanılamıyor. DATA01.FDB.delta dosyası varken herhangi bir sıkıntı yok veri tabanına bağlanılıyor. DATA01.FDB.delta dosyası hakkında internette araştırma yaptım pek bir şey bulamadım. otomatik oluşan bu dosya hakkında bilgisi olan varmı. bu dosya neden oluşuyor, ne işe yarıyor, oluşmaması için ne yapabiliriz.

Teşekkür ederim.
İsteyen, yapabildiğinden daha fazlasını yapar.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Firebird de Data.FDB.delta Dosyası Nedir

Mesaj gönderen mkysoft »

Şurada anlatılıyor: http://www.firebirdsql.org/pdfmanual/ht ... nlock.html
Eğer db kitlitliyse değişiklikleri delta dosyasına yazıyormuş, kilit kaltığında otomatik birleştiriliyormuş. Eğer dosyası sildiyseniz verileri kaybetmişsinizdir.
akuyumcu63
Üye

Firebird ISQL tool dosyasını kullanarak kilidi açmaya çalıştım olmadı. komutu nasıl uygulamalıyım.
daha önce böyle bir işlemi uygulamadım. delta dosyası nasıl bir durumda oluşmuştur. oluşum sebebi ne olabilir. bir fikriniz varmı.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Detaylarına hakim değilim. Kabaca şöyle bir tahmin yapabilirim. delta dosyası olmadan elinizdeki fbd eksik durumdadır. kurtarma araçlarından biriyle delta dosyasınızı kurtarıp deneyin. Diğer bir açıdan bakıkınca lock komutunu gördüğü zaman bir yere işaret koyuyordur fbd içinde. Bu işaret temizlendiğinde eski kaldığı yerden devam edebilir. fbd dosyasını başka bir db sunucusunda deneyebilirsiniz belki de işletim sisteminin başka bir yerine işaret koyuyor olabilir.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Aşağıdaki adreste manuel delta file ekleme ve çıkarmayı anlatıyor ancak bağlanamıyorsanız komutlar işe yaramayacaktır. Belki son çalışan yedeği ile bu komutları kullanarak bir delta dosyası yaratabilir ve çalışmayının yanına ekleyerek unlock yapmayı yada deltayı kaldırmayı deneyebilirsiniz.

http://firebirdsql.org/manual/nbackup-deltafile.html
akuyumcu63
Üye

delta dosyası elimde var. verilere ulaşabiliyorum. ben DELTA dosyasının iptal olmasını istiyorum. birde delta dosayası nasıl oluşmuş bunun sebebini öğrenmeye çalışıyorum. komut istemi ve Firebird ISQL tool araçlarını internette bulduğum dökümanlar aracılığı ile yaptığım uygulamalar sonuç vermedi.
şimdi verileri yeni bir database ye taşımayı deneyeceğim. bu sorunla başka karşılaşan varmıdır.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

@akuyumcu63 bu konuda bir tecrübem yok ancak okuduğum kadarıyla backup işlemi başladığında delta dervereye giriyormuş ve backup sonrası otomatik merge oluyormuş. Bu işlem manuel olarak da başlatılabiliyor görünüyor. Uygulamanız yada firebird yedekleme esnasında problem yaşamamış olabilir. Firebird'ün standartda bir işlem logu (activity) varsa belki nedenini bulabilirsiniz.
akuyumcu63
Üye

yedekleme kodu olarak bunu kullanıyorum;

Kod: Tümünü seç

try
    frmDmQry.FDPhysFBDriverLink1.VendorLib := yol+'fbclient.dll';
    with FDFBNBackup1 do
    begin
      DriverLink := frmDmQry.FDPhysFBDriverLink1;
      UserName   := 'SYSDBA';
      Password   := 'masterkey';
      Database   := yol+'DATALAR\DATA.FDB';
      Host       := 'LocalHost';   
      Protocol   := ipLocal; 
      BackupFile := 'C:\Yedek\DATA'+'.backup';
      Level      := 0;
    end;
    FDFBNBackup1.Backup;
  except
    on E: Exception do
    MessageDlg(E.Message, mtError, [mbOK], 0);
  end;
bundan kaynaklanıyor olabilir mi.
akuyumcu63
Üye

dataları yeni bir data dosyasına aktararak sorunu şimdilik hallettim ama olayın sebebini öğrenip, tekrar oluşmasını engellemek gerek.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Yedek alınma esnasında belki yeterli boş yer yoktur. delta dosyasının oluşma saatine bakıp ilgili tarihteki windows olaylarını inceleyebilirsiniz belki. Bozuk bir data yada index nedeniyle de backup yarıda kalmış olabilir. yedek almadan önce db'nin tutarlılığını kontrol edebilirsiniz belki. hatanın oluştuğu ortamı yeniden yaratmaya çalışmalısınız ki çözüm üretilebilesiniz.