IBExpert kurulumu ve Kullanımı

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
izmirlikemal
Üye

IBExpert kurulumu ve Kullanımı

Mesaj gönderen izmirlikemal »

Firebird veri tabanı programını kurdum. Ardından da IBExpert programını kurdum. ISQL ile deneme.fdb isimli veri tabanı nı hazırladım(içeriği boş).
IBExpert ile örneğin musteri ve satis table leri oluşturmak istiyorum, ancak başarılı olmuş değilim. İnternet de çok aramama rağmen beni sonuca ulaştıracak bir örnek çalışma bulamadım.
Sorunum:
IBExpert programını masa üstündeki kısayol iconundan çalıştırdığımda, daha ilk aşamada aşağıda linkini verdiğim resimdeki mesajlar geliyor. Sizin anlayacağınız bu mesajları aldıkdan sonra Table ile ilgili birşey yapamıyorum. Bu konu ile ilgili bilgi verebilecek arkadaşlarımdan gerekli desteği bekliyorum. Teşekkür ederim.
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: IBExpert kurulumu ve Kullanımı

Mesaj gönderen freeman35 »

ibexpert in sitesinde daha detaylı bilgi bulabirsin. db yi create ettiğin firebird versiyonu ile bağlanmaya çalıştığın aynı değil. firebird 3.x gds32.dll kullanmaz gibi.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Mesaj gönderen xozcanx »

Merahaba,
IBExpert son sürüm kullanıyorsunuz Firebird 3.0 seçimini yapmışsınız, peki kurulumunu yaptığınız Firebird versiyonu hangisi, burada yapacağınız tanımlamadan da kaynaklanabilir. kontrol etmenizde bir fayda var derim.
yada Tool ile değil kendiniz database oluşturup ona bağlantı yapmayı deneyebilirsiniz.
MS-Dos ekranından
1 -

Kod: Tümünü seç

CD C:\Program Files\Firebird\Firebird_3_0
2 -

C:\Program Files\Firebird\Firebird_3_0>isql
3 - Ekranda bu yazı çıkacak

Use CONNECT or CREATE DATABASE to specify a database
SQL>
4-

create database 'c:\test.fdb'; user 'SYSDBA'; PASSWORD 'masterkey';

Böylece boş db create edilmiş olur.IBExpert aracı ilede bağlantı kurmayı deneyin aynı sorunla karşılacakmısınız.
Nasibinde varsa, alırsın karıncadan bile ders, Nasibinde yoksa, bütün cihan önüne serilse, sana ters..
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

@xozcanx son bölümde yazdığın "create database" kısmındaki user ve passwoed kısmı local için gereksiz. fb 3 db security kısmı yok dersem yalan olmaz. fb3 ü kurarken girilen kullanıcı adı ve şifre sadece server a bağlanmak için kullanılıyor, db ye değil. local de user ve password a gerek yok. ne create ederken nede connect sırasında.
Kolay gele
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Mesaj gönderen xozcanx »

freeman35 yazdı:@xozcanx son bölümde yazdığın "create database" kısmındaki user ve passwoed kısmı local için gereksiz. fb 3 db security kısmı yok dersem yalan olmaz. fb3 ü kurarken girilen kullanıcı adı ve şifre sadece server a bağlanmak için kullanılıyor, db ye değil. local de user ve password a gerek yok. ne create ederken nede connect sırasında.
Kolay gele
Bilgi için çok teşekkürler hocam, bu Security konusunda neden geliştirme yapılmıyor acaba :(
Nasibinde varsa, alırsın karıncadan bile ders, Nasibinde yoksa, bütün cihan önüne serilse, sana ters..
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

xozcanx yazdı:[bu Security konusunda neden geliştirme yapılmıyor acaba :(
adamlara göre normal ve bug yok :) neyi geliştirecekler ? :)
ilk geçtiğimde yaptığım araştırmada dimitry idi yanılmıyorsam, şifreyi nereye yazıcaz diyordu. 301 yayınlanmadan önce toplantı vardı, orda muhtemelen konuşulmuştur, ama hiç incelemedim.
şu an için sadece local harici server a bağlantı için kullanıcı adı ve şifre gerekli, bunun da kullanıcı adı sysdba olma zzorunluluğu yok artık. açık söyliyeyim denemedim, hep local kullandım.
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Mesaj gönderen xozcanx »

freeman35 yazdı: adamlara göre normal ve bug yok :) neyi geliştirecekler ? :)
ilk geçtiğimde yaptığım araştırmada dimitry idi yanılmıyorsam, şifreyi nereye yazıcaz diyordu. 301 yayınlanmadan önce toplantı vardı, orda muhtemelen konuşulmuştur, ama hiç incelemedim.
şu an için sadece local harici server a bağlantı için kullanıcı adı ve şifre gerekli, bunun da kullanıcı adı sysdba olma zzorunluluğu yok artık. açık söyliyeyim denemedim, hep local kullandım.
Hocam, demek istediğim biz değiştirsek bile SYSDBA yerine DelphiBDA yapmış olsak ta, Security dosyası değiştirildiğinde SYSDBA tekrar geri gelmiş oluyor. Tablolar gibi, oluşturulan DB içine kayıt edilebilir. imkansız olacağını da düşünmüyorum açıkcası.Böyle olunca da içeride bulunan kayıtların mahremiyetini korumak yine bize düşüyor yine :)
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Server a bağlanmadan kastettiğim o zaten, yani LAN yada WAN dan fb server a bağlantıda bu security db ye kayıtlı kullanıcılar ve şifreleri kontrol ediliyor. Bu ilk aşama. fb server a bağlandıktan sonra server belirtilen db ye connect oluyor. Bende dahil, bizim istediğimiz ise, kullanıcı tablosu db de olsun. onlarsa bunu uygun olmadığını düşünüyorlar. Nedeni ni ise henüz görmedim, dert edipte araştırmadımda açıkçası. Sonucu değiştiremiyeceğim, gavurla uğraşmaya değmez dedim.
fb 3x de plugin diye birşey eklemişler daha önce bahsetmiştim. şifreyi biz belirliyoruz, ama blob ve indexleri şifreliyor, ama metadata açık. bunu kaldırmakta çok kolay 2 cümle ile şifreye dahi gerek kalmadan bunu kaldırıyorsun :) nasıl bir güvenlikse artık :)
en azından db ye bir master şifre eklense, bu şifre metada ya full yetkili, şifre bilinmiyorsa metadata ya erişemese bu dahi yeterli olacak. erişim içinde API değişmek zorunda kalır, fbserver için user ve password a birde dbpass gibi bir parametre eklenmesi yeter bence.
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Mesaj gönderen xozcanx »

Hocam kendilerine kocaman bir açık kapı bırakmışlar gibi, kullanıyoruz fakat ne kadar güvenilir düşündürücü tabi :/
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

xozcanx yazdı:Hocam kendilerine kocaman bir açık kapı bırakmışlar gibi, kullanıyoruz fakat ne kadar güvenilir düşündürücü tabi :/
"güvenilir" hangi anlamda? sağlamlık dersen ben son derece memnunum, interbase in firebird e döndüğü ilk zamanlar bir test yapmıştım, bir kısır döngü ile db ye 2 field kaydediyordu biri tarh diğeride bu tarihin integer hali, ayrıca fieldlarda index tanımlıydı. döngü içerisindeyken her türlü işkenceyi yapmıştım, programı kestim, vs. ne db de hasar oldu nede indexlerde sıkıntı çıktı. en son testim ise arkadaşlarla dalga geçer mahiyette pc nin fişini çekmiştik :) bu güne kadar db nin bozulduğunu hiç görmedim.
Sadece bir kez olmuştu, müşterimde online ups olmasına rağmen makine resetlenmişti ve db bozulmuştu. repair etmeyle uğraşmamıştım, yedekten devam etmişlerdi ama ben emin olmak için testleri yaptım. Bir dahada db nin bozulması ile karşılaşmadım. hdd bozulmadıysa, bad sector vs gibi hiçbir sıkıntı çıkmaz. limbo transaction vs hatalar firebird ün suçu değil tamamen tasarım hatasıdır, buna rağmen genede çalışır. benim içinde bu önemli. yani veri kaybı yoksa, gerisi halledilir.
Diğer manada security diyorsanda, bu işte hem fikir olmakla beraber, sorumluluk kullanıcaya aittir deyip sorumluluktan kurtulmakta hakklılık payı var. kişi server ını sahip çıkamıyorsa benim suçum ne? meta data içinse evet benim içinde can sıkıcı, benim çözüme benzer yöntemim sp, trigger ve functionların source larını siliyorum, table yapsınıda çözenler kullansınlar zaten :)
Beleşe bundan iyisi şamda kayısı, ( şam diye bir yer bırakmadılar ayrı konu :( )
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Mesaj gönderen xozcanx »

Güvenilirlik derken hocam bahsettiğiniz konularda bende güveniyorum ve üzerinde çalıştığım uygulamanın db'si firebird. db de 100mb lik pdf var, kayıt yada görüntüleme de hiç sıkıntı çekmiyorum. Çok hızlı çalışıyor index ve db tasarımı sağlam olursa birkere tasarla ve yaslan arkana :) .ups sorununu daha öncede bahsetmiştiniz bir konuda sizlerin tecrübesi ve değerli yorumları sayesinde işimizi daha düzgün ve sağlıklı yapabiliyoruz.
Benim bahsettiğim db erişim güvenliği oda sizinde söylediğiniz gibi verileri korumak ta bizim görevimiz :)
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Allah razı olsun, güzel sözleri duymak gurur verici, bildiklerimi aktarabildiysem, mezara götürüpte bana eziyet olacakları azalmışım demektir.
FreeMan 35.5