.dat veritabanı firebirmi?

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
mavinetcafe
Üye

.dat veritabanı firebirmi?

Mesaj gönderen mavinetcafe »

Merhaba arkadaşlar .dat uzantılı veritabanı firebirde mi ait? firebirdde denedim açamadım? yardımcı olabilirmisiniz? .dat uzantılı veritabanının içeriğini nasıl görebilirim?
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: .dat veritabanı firebirmi?

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

.dat genel olarak veriler (data) için kullanılan bir uzantı. Herhangi bir veritabanının olabileceği gibi programcının kendi oluşturduğu bir yapıda olabilir.

Dosya çok büyük değilse, notepad++ gibi bir text editör ile açıp, başlarda tanıdık bir isim var mı bakın. Firmalar genellikle kendi isimlerini veya veritabanlarının isimlerini dosyaya ekler.

Kolay gelsin.
mavinetcafe
Üye

hocam veritabanı sanırım şifreli.

buda ekran görüntüsü :Resim

http://www.officerecovery.com/interbase/ bu adresten dosyayı upload ediyorum bana .sql olarak veriyor. burada bu sitenin ne işlem yaptığını bilemiyorum. ama işimi görüyor ben bunu kendim yapmak istiyorum. Teşekkürler
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

ekranda görünen 90 sanırım sql server'ın 2008 sürümünü ifade ediyor, kontrol etmekte yarar var.
mavinetcafe
Üye

hocam orada null gibi karşık ifadeleri delphi veya c# ile sql koduna çevirmeye çalışıyorum? nasıl çevirebilirim? ekteki linkte çevirme işlemini yapıyor. ama ben kendi .exe mde yapmak istiyorum.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

SQL 2008 kurup dosyayı mount etmelisiniz veri tabanına. Sonrasında ADO ile bağlanabilirsiniz.
mavinetcafe
Üye

Hocam fikriniz için teşekkür ederim. ama ben bu dökümanı c# ile okuyup sql koduna(select,insert,update) çevirmek istiyorum. teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Yukarıdaki DATA'da içerik vardır. Bahsettiğiniz şeyler SQL Statement. Yani birisi verinin kendisi ama sizin istediğiniz SQL komutları. İsteğiniz veya yapmaya çalıştığınızı daha açık anlatırsanız belki bir yardımımız olabilir.

Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
mavinetcafe
Üye

Kuri_yj hocam şimdi elimdeki .dat dosyası ekrandaki gibi null gibi şifreli sanırım. ben bunu c# veya delphi ile sql koduna çevirmek istiyorum. nasıl yapabilirim? (elimde çevrilmiş halide var ama kendim yapmadım bir internet sitesi üstünden çevirdim. ben kendim yapmak istiyorum.)
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Anladığım kadarıyla bu DAT uzantılı dosyanın DDL'ini geri açan bir şey istiyorsun. Yani DB'nin structure'larını geri açan bir şey istiyorsun. Malesef bunu Database toolları ile gerçekleştirebilirsin. Bu işleme Database Scripti oluşturmak veya Extract DDL gibi isimler veriliyor. Bu bahsettiğiniz işlem de bilgi seviyeni göz önünde bulundurarak sizin yapamayacağınızı söyleyebilirim. Bu sebeple bir Database Tool'u bulun ve bu DAT uzantılı dosyayı, hangi database'de oluşturulmuş ise, o database'e ait toollar ile reverse engineering yapıp Scriptlerini çıkartabilirsiniz.

İstemiş olduğunuz şey, eğer doğru anladıysam, öyle kolay bir iş değil.

Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/