Failed to establish a connection hatası

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
ozkanaygun
Üye

Re: Failed to establish a connection hatası

Mesaj gönderen ozkanaygun »

ne yaptıysam yok.Baska hangi veritbanını kullanmalıyım firebird olmadan kullanacağım var mı yoksa bırakacam uğrasmayı artık yapacak birsey yok. herkese ilgisi için teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

Bu kadar çabuk pes ediyorsanız hangi veritabanını kullanırsanız kullanın yine pes edecek bir noktaya gelebilirsiniz windowsta yeni bir kullanıcı hesabı açarak deneyin birde
Mücadele güzelleştirir!
ozkanaygun
Üye

severek isteyerek uğraş vererek yapıyorum .Boş zamanlarımı ders çalışarak yapıyorum.ancak 3 4 gündür bu problemi aşamadım.birde öyle denerim
ozkanaygun
Üye

aynı yine pasif şekilde firebird control server
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

firebird control server bende de pasif şekilde ama çalışıyor interneten firebird veritabanı kullanan herhangi önmuhasebe v.s bir program indirip kur bakalım o program çalışacakmı?
Mücadele güzelleştirir!
ozkanaygun
Üye

Resim
DEDİĞİNİZİ YAPTIM SONUC BU.

AYRICA FARKLI BİR FİREBİRD SÜRÜMÜYLE FARKLI BİR PROGRAM DENEDİM FİRBİRD 1.5 Dİ LOCALHOST 3050 ETKİN MAKİNE REDDEDİLDİ HATASI VERDİ ONDADA
ozkanaygun
Üye

başka bir program denemesindeki sonuç

Resim
ozkanaygun
Üye

Ne oldu ne biti bilmiyorum ama yukarıdaki programları kurarken firebirdin eski sürümlerinide kurmustum . yine sorun veren son sürümünü kurdum denedim oldu.Sorun nereden kaynaklandı çözümü ne oldu anlayamadım vallahi ama bağlandı sonunda .

Resim
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Delphi XE7 ve üzerine güncelleme yapan arkadaşların düştüğü hataya düştünüz sanırım. Cevap için geç olmuş olabilir ama insanlara bilgi olması açısından burada belirteyim. Daha önceden de özelden soran arkadaşlara yanıtlamıştım ve hepsinin bu sorunu düzeldi.

Delphi kurulumları sırasında Interbase XE3 veya benzeri bir Checkbox var onu kaldırmak gerekiyor ama karıştırılan nokta IBX Componentleri kurmayacağım endişesiyle veya dikkat edilmediğinden dolayı kurulumdan sonra Interbase Firebird'ün kullandığı DLL'leri bozuyor ve kendi DLL'lerini yerleştiriyor (Özellikle gds32.dll).

Bu dll kurulum sırasında hem firebird tarafından hem de Interbase tarafından Windows System32 veya 64 gibi yerlere kendini kopyaladığında, hele ki bizim gibi programcılar makinaya defalarca bu tür kurulum yaptığından, bir sürü gds32.dll oluyor ortalıkta.

Bu durumda yapılacak en iyi şey. Interbase ve Firebird'ü komple sistemden kaldırmak. Ardından Firebird Kurulumunu tekrar yapmak gerekiyor. Hatta kaldırma işleminden sonra makinede hiç bir gds32.dll kalmamış olduğunu da teyit etmek gerekiyor. Eğer var ise gidip manuel olarak silmek gerekiyor. Kurulumları daha sonra yapmak en doğrusu.

Bilgi olması açısından paylaştım.

Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
alguli
Üye

Mesaj gönderen alguli »

Bu mesaj windows güvenlik duvarından kaynaklı bir mesajdır, ama genelde ağ erişimlerinde karşılaşırız.
Localhost nasıl verir anlam veremedim. Windows güvenlik ayarlarından izinleri ayarlayıp dene bence.
Hayat yalanlarla dolu bir aşktır.
Gerçek aşka erişince o da biter.