Firebirdden oracle geçmiş birinin tecrübelerini paylaşabilir mi?

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
softdestek
Üye

Firebirdden oracle geçmiş birinin tecrübelerini paylaşabilir mi?

Mesaj gönderen softdestek »

Firebird veritabanından oracle geçmiş biri tecrübelerini paylaşabilir mi arkadaşlar...?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: Firebirdden oracle geçmiş birinin tecrübelerini paylaşabilir mi?

Mesaj gönderen mrmarman »

Oracle kurumsal ölçekli bir veritabanı. Yönetimini yapan bir birim olur genelde.

Sorunuz Oracle veritabanı yönetimi mi yoksa mevcut bir veritabanı yapısı içerisine projenize ait veritabanını dahil etmek ile mi sınırlı.

Client olarak kullanacaksanız bir oracle client kurup listener modda olursunuz. Her client için bu kurulum gerekli. Oluşturulan TNS dosyası yardımı ile bağlantı bilgilerine sahip olursunuz.

Tabi güvenlik de yüksek bir veritabanı ya, erişecek client IP'lerin de önceden yönetici birime bildirilmesi gerekli olabilmektedir.

ADO ile bağlanabilirsiniz. Connectionstring'de tns'yi refere edip kullanır bağlantı kurarsınız. Gerisi Query.

Mevcut firebird veritabanındaki yapı ve bilgileri, kendi yapacağınız servis yazılımı ile yapmalısınız. SQLServer olsaydı LinkedServer diye databaseler arası bağlantı oluşturup birkaç sql cümlesinde birini diğerine aktarırdınız ama Firebird'de bu yapı var mı araştırmak gerek. Aslında tek seferlik işlemler için üzerine düşünmeye de gerek yok, ODBC yeterli.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Çoğu zaman Oracle'a geçiş şöyle olur : "En iyi veritabanı nedir?" ve bu soru sonucunda Oracle ismi duyulur ve ona geçilir ama bu pek çok açıdan doğru değildir.
* Doğrudur oracle yüksek ölçekte, uzman kişilerle yapılan ince ayarlarla çok kuvvetli bir veritabanıdır ancak buna pek çok şirketin ihtiyacı da yoktur. Her ay milyarlarca kayıt yapmıyorsanız, Firebird, PostgreSQL işinizi rahatça görecektir.
* Oracle pahalı bir veritabanıdır. Lisans ödemeniz gerekir.
* Oracle kur çalıştır mantığıyla çalışmaz. İşletmenize uygun pek çok ince ayar yapmanız lazım. Yoksa bir kaç ay sonra performans sorunları yaşamaya başlarsınız.
Eğer oracle ile çalışma kararı alırsanız en güzeli bir DBA tutup, veritabanı işleriyle onun uğraşması ve sizin program yazmanız en güzeli olur.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
softdestek
Üye

Ben oracle ve firebird veritabanı karşılaştırmak basit bir şey yazdım.İkisinde de personel tablosu oluşturdum.
İkisinde random kayıt ekleme yaptım..
1)random inser hızlarını ölçtüm...sonuç firebird yavaş çıktı..
2)İkisindende de uzak ağdan veri çıktım firebird yine yavaş çıktı.Firebird tcp verileri çekerken compress yapmıyor sanırım.
3)Firebird veritabanında şifre sorunu var birde. masterkey şifresini bilen herkes veritabanının içini görebiliyor...
4)Otomatik yedekleme olayı..oracle da bu işi çözmüşler...firebird de kullanıcı yedekleyecek veya programcı yedekleme programı yazacak..
Not:Eğer isterseniz test sonuçlarını burdan paylaşabilirim..
Kullanıcı avatarı
softdestek
Üye

Fakat tüm bunlara rağmen firebird kolay kurulum ve kullanım basitliği açısından tabiki bir numara...
Fakat detay gerektiren işlerde sanırım oracle daha iyi gibi...
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

@softdestek hocam sana zahmet merakımdan test sonuçlarını paylaşabilirmisiniz bende bu zamana kadar Firebird kullandım gayet memnun um şunu firebird yapamıyor dediğim pek bir şey çıkmadı web olayı için PostgreSQL denemeyi düşünüyorum ingilizce de olsa kaynak bulmak mümkün PostgreSQL için yazılmış kitaplar var Oracle parayla firebird bedava PostgreSQL de baya güçlü yanları var örneğin DDL komutları dahi transactional

Kod: Tümünü seç

BEGIN;
DROP TABLE users;
ROLLBACK;
yapabiliyorsunuz.
Mücadele güzelleştirir!
Kullanıcı avatarı
softdestek
Üye

FIREBIRD PROCEDURE ÇALIŞTIRARAK VERİ GİRİŞ TOPLU INSERT
1.000.000 INSERT İŞLEMİ
Aşağıda bulunan inserts sql procedure içinde döngü kurarak 1 milyon defa çalıştırdım.
INSERT INTO PERSONEL (ADI, ADRESI, BORCU, TARIH) VALUES ( 'VEDAT PALA17:06:12', 'MİMAR SİNAN MAH YEŞİL SOK BERİL AP KAT:3 NO 7 T', 4845, '2008-02-18');

----- Performance info ------
Prepare time = 0ms
Execute time = 3m 31s 281ms
Current memory = 563.476.056
Max memory = 580.113.372
Memory buffers = 131.072
Reads from disk to cache = 12
Writes from cache to disk = 202.714
Fetches from cache = 170.334.059

IBEXPERT TEST SONUÇLARI
Kullanıcı avatarı
warder
Üye

Mesaj gönderen warder »

Bildiğiniz gibi Oracle free edition da mevcut. Sınırlamaları aşağıdaki sayfada bulabilirsiniz.
http://www.oracle.com/us/products/datab ... index.html
Java kullanılmayan küçük belki orta ölçekli bir çok durum için yeterli olabilir.
... Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
Mustafa Kemal Atatürk...
Kullanıcı avatarı
softdestek
Üye

1)Program SQL Management Studio for Oracle ücretsiz lite versiyonu ile elde edildi.
http://www.sqlmanager.net/en/products#oracle

oracle 10.000 kaydı aşağıdaki sürede SABİT İP TANIMLANAN SERVERDAN 124 MİLİSANİYEDE GETİRDİ..
10000 rows fetched (124 ms)
Kullanıcı avatarı
softdestek
Üye

100.000 KAYIT
başka bir şehirdeki serverdan internet yoluyla veri alma testi..
ORACLE FIREDAC COMPONENTI 35 saniye
FIREBIRD FIREDAC COMPONENTI 2 dk 43 Saniye

Her iki tabloda da aşağıdaki kodla tüm satırların taranması yapıldı..

FDTableOracle.DisableControls;
while not FDTableOracle.Eof do begin
FDTableOracle.Next;
end;
FDTableOracle.EnableControls;
En son softdestek tarafından 27 Mar 2015 10:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

Son yazdığınıza bakarsak Firebird Oracle yi veri çekmede 15 kat gibi bir hızla geçmiş görünüyor.Nasıl yavaş kalıyorki?
Benim gördüğüm sadece şu veritabanı şifre olayı, makina bazlı değil de dosya bazlı şifreleme yapılsa firebird tadından yenmez :)
PostgreSQL gelince, hiç kullanmadım, denedim, fakat kurulumu sıkıntılı geldi bana.
PHP ile uzak ağdan Firebird kullanan programlar yazdım, cep telefonunda, tablette, bilgisayarda hiç sıkıntı yaşamadım.
Delphi ve Lazarus'ta RAUDUS ile uzak ağdan Firebird kullanan programlar yazdım hiç sıkıntı yaşamadım vs.vs.
Kullanıcı avatarı
softdestek
Üye

Sorun şurda firebird verileri sanırım ağdan gönderirken compres ederek göndermiyor.Mysql mesela compress ederek gönderiyor..
Fakat localdaki hız firebirdün iyi sorun uzak ağlarda..
Fakat aslında birde şu olay var komut seti açısından oracle bayağı iyi...Her tür komut var içerisinde...En önemlisi ise güvenlik tabi...
Firebird veritabanını isteyen kişi kolaylıkla açabiliyor güvenlik sıfır kısacası..Müşteriye yazdığım programdaki verileri kimse göremeyecek demek bile + puan bence...Eğer geçmişe dönebilseydim mysql veya firebird ile hiç uğraşmaz oracle dan başlardım şahsen...
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Oracle ile FB'yi karşılaştırmak doğru bir yaklaşım olmaz. Çünkü hitap ettikleri kesim ve sundukları işlemler olarak bakacak olursanız birisi Orta Siklet diğeri Ağır Siklet.

Ama genel olarak bilginiz olması açısından şunu söyleyeyim. 124 Milisaniyede 10,000 Record Fetch edilmemiştir. (Yani nasıl anlatabilirim) 10,000 satır hazır bulunmuştur ama Fetch işlemi yani belleğe yüklemesi bu şekilde olmaz.

Hani google'a bir şey yazarsınız 1,575,000 sonuç bulundu der ama size ilk sayfayı getirir. Onun gibi düşünün.

Firebird normal TCP üzerinden haberleşir herhangi bir şifreleme veya sıkıştırma vs. yapmaz düz TCP kullanır.

Testleri yapmak isterseniz, aynı komutları bire bir aynı şartlarda kullandırın. Mesela memory kısıtı koyun deyin ki 16 MB'da çalışsın. :P Bakalım Oracle yerinden kalkabilecek mi?

Testler konusunda çok şey var anlatılacak ama ilk aklıma gelenler bunlar.

Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Ha bu arada güvenlikten bahsetmişsiniz. Adamlar 24 saat güvenlikli şirketten server ı alıp gittiler :) Hangi güvenlik? Tavsiyem odur ki insanlara anlatacağınız şeyleri doğru seçin. Ben yazdığım hiç bir programda güvenlik kelimesinden bahsetmem. Müşteriye de derim ki, nasıl kendi güvenliğini sağlıyorsun, aynı şekilde bu server ve databaselerin güvenliği de senin sorumluluğun altındadır. Sakın bana şifreli vs. filan demeyin çatır çatır kırıyorlar şifreleri (ki bir güvenlik seminerinde özellikle anlatmışlardı ve göstermişlerdi) nasıl webde veya herhangi bir yerde şifre çözülür. Algoritmalarına kadar internette pek çok yerde var.

Ha ben Oracle'ı kötülüyor filan değilim. Elbette adamlar TAŞ GİBİ veritabanı yapmışlar ve dünya Lideri durumundalar. Kimse onların eline su dökemez. Burada hedef ihtiyaca yönelik çözüm sunmak.

Ben işime gelir FB kullanırım, işime gelir Oracle kullanırım, işmie gelir MySQL, Postgre-SQL, M$-SQL Server hangisi işime gelir onu kullanırım. Ayrıca FB yi öğrenmek için harcadığınız zaman yazık filan olmadı emin olun. Çünkü siz FB'yi değil SQL'i öğrenmiş oldunuz. Structured Query Language. Bildiğiniz ANSI SQL. Eğer başka bir aracı öğrenmek için çabalamış olsaydınız o kullandığınız aracın SQL komutlarını öğrenirdiniz. FB'de kullandığınız %90 şeyi aynen hiç bir değişiklik yapmadan diğer tüm RDBMS'lerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yani kaybettiğiniz bir şey yok, tam tersine kazancınız var.

Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
ALUCARD
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ALUCARD »

Öncelikle her iki vt ile çalışmış ve hala çalışan biri olarak tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Firebird bence her proje için kullanılabilir. ama benim gibi hergün yaklaşık 500 kullanıcının sürekli birşeyler girdiği bir sistemin başında durmaya çalışıyorsanız tercihiniz Oracleden yana oluyor. bir kere güven veriyor. Kendi yazdığım hiç bir projede Oracle kullanmadım. Hastane bilgi işlemcisiyim. daha önce SQL-Server ile çalışan firmalarla çalıştım.

Oracle özellikle doğru işletim sistemi (Oracle for Linux) ve doğru bir yapılandırma ile istediğiniz her şeyi karşılar. Ama Firebird bunu tam anlamıyla karşılacağını düşünmüyorum.

Yani demem oki veritabanınızı projenize göre belirleyin. projeniz gerçekten büyük bir proje ise Oracle tercih edebilirsiniz. yoksa Firbird fazla fazla işinizi görecektir.
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Forumun 365. Üyesi
Hiç Bir Şey İnsan Kadar Yükselemez ve Alçalamaz

Erkan ÇAĞLAR